Putyin cinikus nyilatkozata hallatán Sztálin is elpirulna
vlagyimir_putyin_top_story_lead.jpg

Putyin cinikus nyilatkozata hallatán Sztálin is elpirulna

  • narancs.hu
  • 2020. július 2.

Narancsblog

„Dolgozni kell, nem utódokat keresni.”

Az utóbbi napokban gőzerővel zajlott a nemzeti konzultáció orosz módra. Ott ugyan népszavazásnak, pontosabban „összorosz szavazásnak” nevezték, de ugyanolyan értelmetlen volt azoknak, akik voksoltak, mint nálunk a kérdezz-felelek.

Már csak azért is, mert ahogy a Mérce írja, ez „Oroszország történetének talán legértelmetlenebb népszavazása: nemcsak, hogy nincs kijelölt érvényességi küszöbe, valamint a hatályos orosz törvények szerint nem is számít valódi referendumnak, de a szavazópolgároknak feltett kérdés is valójában már hónapokkal ezelőtt eldőlt".

Nos, ez a kérdés mindössze ennyi: „Támogatja az Orosz Föderáció alkotmányának a módosítását?”. Putyin még januárban hozakodott elő vele, és az orosz parlament mindkét háza, valamint az alkotmánybíróság márciusban elfogadta, az elnök akkor alá is írta, úgyhogy felesleges cirkusznak tűnik az egész, ráadásul a alkotmánymódosításban mintegy 200 újdonság szerepel, de

szavazni csak igennel és nemmel lehetett, tehát vagy oké az egész vagy nem.

A legfontosabb mégis az, hogy a módosítás nyomán Putyinnak újra lehetősége lesz indulni az elnökválasztáson, mi több, akár 2036-ig is Oroszország első embere lehet. „Még semmit sem döntöttem el. Nem zárom ki annak lehetőségét, hogy jelöltessem magamat. Meglátjuk, hogy mi lesz akkor – mondta csibészesen Putyin a Rosszija1 tévécsatornának 2024-es indulásával kapcsolatban, de azt is kijelentette, hogy ha nem történt volna a mostani alkotmánymódosítás, úgy Oroszországban két év múlva – a választási kampány kezdetével – megállna az élet. „Tapasztalatból tudom, hogy

a normális és ütemes munka helyett megkezdődne

a lehetséges utódok keresése. Dolgozni kell, nem pedig utódokat keresni” – mondta Putyin, úgyhogy nem nagyon lehetnek kétségeink ambícióit illetően, s legfeljebb azon a pofátlanságon és cinizmuson döbbenhetünk meg, ahogy mindezt kezeli. Ilyet talán Sztálin sem mert volna mondani – legalábbis a nagy nyilvánosság előtt.

Amúgy Putyinnak minden oka megvan a derűlátásra a kamu népszavazás jogosultjainak 65 százaléka voksolt, és a szerda este közölt részeredmény alapján csaknem háromnegyedük támogatta az alkotmánymódosítást.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.