Sebestyén Júlia mentegetése a megtestesült bűnpártolás

  • narancs.hu
  • 2023. október 31.

Narancsblog

Minden jel arra utal, hogy kifejezetten Sebestyén Júlia bántalmazási ügyének eltussolása miatt írták át a korcsolyaszövetség fegyelmi szabályzatát. Ha mindez ennyiben marad, az a magyar élsportot és a sportpolitikát is minősíti.

Év elején a műkorcsolya rajongói meglepve tapasztalhatták, hogy a finnországi Európa-bajnokságra nevezett hat versenyző közül hárman orosz állampolgárok voltak, akik országuk színeiben nem is versenyhezhettek volna – a bojkott miatt. A Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) elnöke, Kósa Lajos azonban nem tartotta szükségesnek, hogy magyarázatot adjon, noha addigra már a magyar korcsolyázók közül egyre többen mentek el külföldre vagy hagyták el a sportágat „az orosz invázió miatt”. A történtekért általában a volt magyar szövetségi kapitányt, az örmény Jeranjak Ipakjant, illetve annak volt férjét, Vardanjan Gurgen ágazati sportigazgatót tették felelőssé, de a 2004-es Európa-bajnok Sebestyén Júlia neve is előkerült. Nemcsak azért, mert ő volt az, aki a külföldieket leszerződtette a saját magáról elnevezett (Sebestyén Korcsolya S. E.) egyesületbe, illetve hogy épp ebből a klubból menekültek nagy számban a hazai tehetségek.

Sebestyénnel kapcsolatban súlyosabb vádak is megfogalmazódtak: a szülők lelki és fizikai bántalmazással vádolták, rángatást, pofonokat, megszégyenítő kivételezést, sértegetést említve. Noha a MOKSZ szabályzata szerint az elnökségnek akkor is köteles azonnal fegyelmi eljárást indítania a gyermekvédelmi szabályok súlyos megsértése miatt, ha a bántalmazás gyanúja felmerül, Kósáék elmulasztották ezt. Márciusban kizárólag Sebestyén Júliát hallgatták meg (nem fegyelmi eljárás, hanem ún. etikai és gyermekvédelmi egyeztetés keretében), aki mindent tagadott.

Az érintett szülők ezért Schmidt Ádám sportállamtitkárnak küldtek beadványt, konkrét esetleírásokkal. Schmidtet arra kérték, hogy tegyen lépéseket a fegyelmi eljárás lefolytatására, ha már a MOKSZ nem hajlandó erre saját etikai és gyermekvédelmi szabályzatának paragrafusai ellenére sem.

Nem tudni, hogy az államtitkár nyomán vagy más megfontolásokból, de a szövetség május elején – amellett, hogy felmentette az örmény sportvezetőket – fegyelmi eljárást indított Sebestyén Júlia ellen, bár annak időpontjáról akkor kizárólag azt lehetett tudni, hogy „a tárgyalás napját megelőzően legalább 3 nappal” idéző végzést fognak küldeni az érintetteknek.

Hónapok teltek el ezután, de legközelebb Sebestyén Júlia csak október 13-án került a hírekbe, a fegyelmi miatt. A Ferencvárosi Torna Club jelentette be közleményében, hogy negyvenegy évvel az 1982-es megszűnés után ismét lesz műkorcsolya-szakosztálya a klubnak. Mindezt a Ferencváros egy huszárvágással oldotta meg: egyszerűen átvette a Sebestyén Korcsolya S. E-t. „Teljes csapatával, 18 fővel érkezett a Ferencvárosi Torna Clubhoz” – olvasható a közleményben, Sebestyén pedig az elengedhetetlen fejlődésről és profi háttér biztosításáról nyilatkozott.

Az FTC közleménye után az is megjelent, hogy Sebestyén Júliával szemben megszüntették a fegyelmi eljárást – legfőképp arra hivatkozva, hogy „a bejelentésekben megjelölt és a szakvéleményben részletezett időpontok kizárják az Elsőfokú Etikai és Fegyelmi Bizottsága általi kivizsgálás lehetőségét a vélt fegyelmi vétségek elévülésére figyelemmel”. Vagyis nem volt és nem is lesz ilyen vizsgálat.

Noha a MOKSZ közleménye szerint a szövetség a gyermekvédelmi hatósághoz, valamint a rendőrséghez fordul a „Sebestyén Júlia személyét, illetve a Sebestyén Korcsolya Sport Egyesület működését érintő panaszok kivizsgálása miatt”, az nem derül ki, hogy erre mikor és milyen formában kerül sor, és hogy milyen tartalommal bír majd a a beígért megkeresés. Ám azok után, amire néhány nappal ezelőtt fény derült, nincsenek, nem lehetnek illúzióink. Kiderült ugyanis, hogy májusban egy nappal azelőtt, hogy bejelentették a Sebestyén elleni fegyelmi eljárást, a MOKSZ megváltoztatta fegyelmi szabályzatát, amelyben a korábbi hároméves elévülési időt, egy évre csökkentették. Vagyis minden jel arra utal, hogy

kifejezetten Sebestyén Júlia ügyének eltussolása miatt írták át a szabályzatot,

a három éves elévülési idő alapján ugyanis a fegyelmi és etikai bizottságnak le kellett volna folytatnia a vizsgálatot.

Azt nem tudni, hogy a döntés milyen hatással lesz a műkorcsolyasport jövőjére, az viszont egészen biztos, hogy az eset napvilágra kerülése után, a szövetség elnökének, Kósa Lajosnak, azonnal le kellett volna mondania – ha netán létezne bármiféle elfogadtatható magyarázat e lépésre. Magyarázat híján azonban

a fegyelmi szabályzat ebbéli átírása már nemcsak aljas, átlátszó és cinikus eljárás elsősorban a gyerekek ellen, hanem a megtestesült bűnpártolás.

És ha mindez ennyiben marad, akkor az nemcsak a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség vezetőségét minősíti, de a magyar élsportot és sportpolitikát is. Ráadásul annak a gyanúja is fennáll, hogy immár nemcsak Sebestyén Júliának, de Kósa Lajos elnöknek is falaznak. Annak a Kósa Lajosnak, aki a magyar színekben induló külföldi sportolók Eb-szereplésére is csak azt tudta mondani, hogy „az orosz nevű versenyzőink egy része ukrán”.

(Címlapképünkön: Sebestyén Júlia Európa-bajnok műkorcsolyázó, korábbi négyszeres téli olimpikon, Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) sportigazgatója és Simicskó István portért felelős államtitkár (b-j) a téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválra (EYOF) utazó magyar sportolók fogadalomtételén a MOB székházában 2015. január 21-én.)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.