Szalay-Bobrovniczky és a háború nulladik fázisa, avagy kimondani végre, hogy mi veszélyezteti a magyarok biztonságát

Narancsblog

A Magyar Péter által közzé tett hangfelvételből kiderült, hogy a honvédelmi miniszter „szakít a békementalitással.” De nem az lenne az első, szükséges lépés, hogy a kormánypárt és a legnagyobb ellenzéki párt is beismerje, a magyarok békéjét Vlagyimir Putyin fenyegeti?

„Si vis pacem, para bellum” – hangzott el milliószor egy ókori római történetíró mondása, mióta Oroszország 2022. február 24-én teljeskörű inváziót indított Ukrajna ellen, Európa pedig, megdöbbenéséből felocsúdva, fegyverkezni kezdett. Most ezt szajkózzák a fideszes kommentfalakon is: „Ha békét akarsz, készülj a háborúra.”

No, de milyen háborúra?

Magyar Péter csütörtök reggel egyperces hangfelvételt tett közzé, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter 2023 áprilisában, az új vezérkari főnök, Böröndi Gábor kinevezése idején arról beszél:

„Az ötödik Orbán-kormány eldöntötte, hogy egy valóban ütőképes, harcképes haderőt építünk fel. Ezt azt jelenti, hogy szakítunk az eddigi béketevékenységeinkkel (...), egy folyamat eredményeképpen szakítunk a békementalitással.”

A mondatok rosszul hangoznak egy olyan kormány tagjának szájából, amelynek egyetlen, hazug üzenete van: békét akarnak. Szalay-Bobrovniczky azt is hozzáfűzi, hogy a „békementalitással” való szakítás legegyszerűbb módja a hadsereg régi, tapasztalt katonáinak, tisztjeinek elbocsátása („amit a nyilvánosságban fiatalításként ismertünk meg”), valamint Böröndi Gábor altábornagy kinevezése volt. Kifejezetten rosszul hangzik az a mondat, miszerint a honvédelmi miniszter célja, hogy

„átálljunk a háború felé vezető út nulladik fázisára”.

A hangfelvétel több kérdést szül, mint amennyit meg tudunk válaszolni. Megnyugtató lenne azt gondolni, hogy mindössze annyiról van szó, amennyi Böröndi Gábor parlamenti meghallgatásán elhangzott: ekkor a frissen kinevezett vezérkari főnök arról beszélt, a harcászati szintről hadműveleti szintre kell állítani a honvédséget, és az Ukrajnával határos frontállamokkal, Lengyelországgal, Szlovákiával, Romániával és Bulgáriával együtt „nulladik fázisba” lépni – ami a háborút megelőző állapot.

De sem Böröndi, sem más kormánytag nyilatkozataiban nem hangzott el, hogy – miként a lengyelek, csehek és a NATO többi, közép-kelet-európai tagja hangsúlyozza – az orosz fenyegetés miatt van szükség fegyverkezésre. Nem hangzott el, hogy az az agresszor veszélyezteti Magyarország biztonságát, amelyik Ukrajnára támadt. Csak annyit hallottunk a vezérkari főnöktől, hogy Oroszország és a NATO egyaránt atomhatalom – és ha összecsapnak, itt kő kövön nem marad. Miközben a honvédség „fiatalítása” komoly töréseket – és kompetenciahiányt – okozott az állományban, a kormány komoly energiát fektetett abba, hogy népszerűvé tegye a katonai pályát. Sorozatos szivárogtatások árulkodtak arról, hogy a parancsnokban – aki mellesleg „a szittya gondolkodásmódot” kívánja meghonosítani a seregben – nem bíznak a katonák.

A legfőbb kérdés nem az, hogy szükség van-e háborús készültségre, a „nulladik fázisra”. A NATO, az EU, a lengyelek, a csehek és a Balti-államok belátása minket is arra inthetne, hogy igen, és Putyin kifejezi újra és újra, hogy a szovjet határok visszaállítására törekszik. Az égető kérdés inkább az, hogy kinek az oldalán lépne hadba az ötödik Orbán-kormány.

Két évvel ezelőtt, miután elhangoztak Márki-Zay Péter mondatai arról, hogy akár katonai segítséget is adna Ukrajnának, „hogyha a NATO úgy dönt”, a Fidesz választást nyert a BÉKE szlogenjével. Azóta Orbán Viktornak szinte hetente újra kellett kereteznie, ez a „béke” mit jelent: az EU szankciói „háborús szankciók” voltak, Donald Trump szankcióit viszont a békepártiság jegyében kellett üdvözölnie. Azt a nagyléptékű fegyverkezést, amit Németország vezetésével az uniós országok elhatároztak, Orbán „háborús spirálnak”, „háborús pszichózisnak” nevezte, miközben Putyin oldalán csak katonai műveletnek merte nevezni az orosz-ukrán háborút.

Pedig fegyverkezünk mi is. Egyetlen nagy különbséggel. Ennek a hadseregnek és ennek az országnak nincs fogalma arról, hogy merre vagyunk arccal. Sőt, a szövetségeseink sem tennék értünk tűzbe a kezüket. Most a pártsajtóvá züllesztett Index beazonosíthatatlan szerzője azt állítja, Ruszin-Szendi Romulusz egykori vezérkari főnöknek, aki most a Tisza honvédelmi szakértője, azért kellett mennie, mert „Ukrajna-barát álláspontot képviselt, sőt, felszólalásait a Slava Ukraina (Dicsőség Ukrajnának) kifejezéssel zárta”.

Úgy tűnik, hogy Orbán Viktor szerint nem is a háborús készülődéssel van itt baj, hanem azzal, ha Ukrajna, a NATO és Európa oldalán készülünk a háborúra. Magyarország a napokban ismét hibának nevezte az orosz energiahordozóktól való függés felszámolását, pedig az az ukránok ellen vívott háború legfőbb finanszírozási eszköze. Magyarország volt az, amely folyamatosan blokkolja az orosz oligarchák, orosz háborús bűnösök ellen kiszabott szankciókat, és az egyetlen, amely a diplomácia szerelmes virágnyelvén beszél Vlagyimir Putyinnal. Magyarország az egyetlen, amely nem hajlandó kimondani, hogy Oroszország a háborút akar, a Nyugat pedig tartós békét.

A Fidesz évek óta arra használja a háborús retorikát, hogy mindenki mást sarokba szorítson. Aki csak utal arra, hogy a szövetségeseinkkel egy platformon kell maradni, azt már lehet is stencilezni: háborúpárti.

Mintha nem a NATO tagja, hanem a szovjet béketábor részei lennénk. Aki erőt akar felmutatni Putyinnal szemben, az provokál.

Ebben a propagandazajban sem háborúról, sem békéről nem lehet észszerűen beszélgetni. Furcsa módon ez a kiszivárogtatott hangfelvétel is ezt bizonyítja: a Tisza tábora – amely alighanem sokkal megosztottabb Ukrajna ügyében, mint akár a Fideszé vagy a régi ellenzéké – most nem arról beszél, hogy Oroszország agresszív terjeszkedése Magyarországot kívánja magának, hanem arról, hogy ki akar háborút és ki nem. 

Vajon háborúpárti az ötödik Orbán-kormány? A csádi missziót, a TEK szerbiai küldetését és a Putyinnak kedvező külpolitikánkat látva nem adhatunk megnyugtató választ. De a manipuláció mechanikája kísértetiesen ismerős. Ez a módszer volt az, amit Márki-Zay Péter ellen is bevetettek: elég volt néhány, a NATO-val szimpatizáló mondat. Most ugyanígy fordul vissza a bumeráng – a kéz cserélődött, a fogás nem. A valódi kérdést továbbra is félünk feltenni: kinek a szövetségesei vagyunk mi? A Nyugaté vagy Moszkváé? Az egykori szovjet blokk azon országai, amelyek bátran válaszolnak a kérdésre, épp most nyernek teljes polgárjogot a nyugati védelmi rendszerben. Nálunk a háborúból és a békéből is egyszerű mém lett, a külpolitikai sorskérdésekből meg „forró krumpli”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.