Már nem áll, mint a cövek?

Narancsblog

Hirtelen öregnek érzi magát a miniszterelnök, aki pár hónapja még készen állt rá, hogy férfiasabb legyen a kihívójánál.

„Láthatják, nem vagyok már éppen önökkel egykorú. Az én koromban már jobban érdekli az embert, hogy lesz-e olyan, aki folytassa azt, ami ő elkezdett”

– mondta Orbán Viktor hétfőn egy iparkamarai rendezvényen. A miniszterelnök bő egy hónap múlva lesz 62 éves, és hirtelen elkezdte öregnek érezni magát. Olyannyira, hogy az utóbbi hetekben hajlandó volt még akár azt is mérlegelni, hogy ne ő vezesse az országot. Amikor a régi Fidesz-tag, a tékozló fiúként visszatérő cimbora, Hont András megkérdezte tőle, hogy nem káros-e, hogy minden a személyes döntésein múlik ebben az országban, Orbán eljátszott egy Orbán nélküli Magyarország víziójával: „Hogyha elüt reggel a villamos, maga az egész gépezet, ami az országot működteti, nevezzük kormányzati rendszernek, az néhány szomorú könnycsepp elmorzsolása után ugyanúgy működne, mint velem.”

Nem tudjuk, hogy mit látunk: egy öregedő miniszterelnököt, aki váratlanul elkezdett az utódlásán gondolkodni, vagy ugyanezt a miniszterelnököt, aki immár szükségesnek tartja, hogy a sok unokázós imázsvideó után hivatalosan is otthagyja a tettrekész macsó szerepét, és bölcs nagypapaként még egy-két ciklusig eljátssza a nemzetvezetőt. Korábban 2030-ig, sőt 2034-ig tervezett, de azt nem ígérte, hogy végig megmarad annak a „streetfighter basically”-nek, akit megismertünk. Mindenesetre egy évre volt szüksége, hogy felderengjen, vannak nála fickósabb kakasok a baromfiudvarban.

Két évvel ezelőtt még nyíltan dicsekedett a péniszméretével a Megafon propagandistájának – nem a péniszszakértőnek, hanem a másiknak –, és arra a kérdésre, hogy áll-e (a kétharmad), „mint a cövek”, tromfolva felelt: „Az még csak hagyján, hogy azóta egyfolytában áll, de ami igazán fontos, hogy innen még a végét se látni!” De nem ez volt az egyetlen alkalom, amikor Orbán Viktor egy egész ország képzeletében akarta megidézni saját férfiasságát. Öt évvel ezelőtt a Kossuth rádió női riporterének bírta mondani, hogy „fickósabb, macsósabb így péntek reggel” – így aztán az ország ügyeit is egy csapásra megoldja egy tesztoszteronlökettel.

Évtizedekkel ezelőtt Orbánnak még nem kellett ennyire direkten fogalmaznia ahhoz, hogy férfias férfinak lássák. De azért nem bízta a róla kialakuló képet a véletlenre: a kilencvenes években arról beszélt, hogy a politika mellett a boksz és a birkózás érdekli, naponta két-háromszáz fekvőtámaszt csinál, árnyékol, zsákol, futballozik, és még apja „elnáspángolásainak” igazságát is belátta a férfikor kezdetével. Ő volt az, akinek nincs szüksége négy óra alvásnál többre, és diétáznia sem nagyon kell, mert „zabpehelyből nehéz összehozni” a fekvenyomást meg a szkandert. Ha felszaladnak rá a kilók, nem szórakozik, hanem elkezd a dögnehéz, 16 és 24 kilós kettlebellel zsonglőrködni.

Igaz, az elmúlt években a boksz iránti érdeklődés is megkopott, legalábbis feltűnően hamisnak tűnnek azok a fotók, amelyeken Orbán bokszolót alakít. Az Arnold Schwarzeneggerrel közös edzős videóból is az jött le inkább, hogy a kockásingben, öltönynadrágban gyúró miniszterelnök elfelejtett súlyt akasztani a kondigépre.

 
Orbán Viktor és a boksz: nem megy már jól
 

Orbán Viktornál tökösebb fickó 2006 óta nincs a Fideszben. Ennek nem egyszerűen az az oka, hogy az ő ambícióját, akaratát és nemzetmegváltó vízióit kritika nélkül elfogadják a párttagok, hanem az is, hogy a miniszterelnök személyzeti politikájának legfőbb eleme a kihívást jelentő magas rangú pártkatonák megregulázása. Szijjártó Péter, Rogán Antal és Gulyás Gergely arcát kíméletlenül elhasználta a rendszer, Lázár János népszerűsége épp ebben a ciklusban állt földbe közlekedési miniszterként, nem sok jóra számíthatnak az Orbán-rendszer bukása után a csinovnyiknak tartott, kisebb hatáskörű államtitkárok sem, mint Takács Péter vagy Maruzsa Zoltán. Ahogy tavalyi cikkemben írtam, Magyar Péter színrelépését is magyarázhatjuk azzal, hogy a rendszerben kemény üvegplafon van a magasra törő miniszterek feje felett.

Ahogy a tizenhat évvel fiatalabb, agilisebb Magyar Péter megjelent, úgy fellegzett be Orbánnak, a tyúkudvar alfakakasának.

A miniszterelnök fickós imázsának legfőbb hátránya az, hogy nem lehet örökké fickósnak maradni. Amikor Magyar Péter tavaly októberben kezet fogott Orbán Viktorral – történelmi jelenet volt, ilyen „kiváltságban” ellenzéki vezető vagy két évtizede nem részesülhetett –, a Fidesz-vezetőnek kínos jelenetet a TV2 híradója igyekezett ellensúlyozni. A nevezetes „péniszriportban” olyan férfiként ábrázolták Magyar Pétert, akinek némi manuális ráhatásra van szüksége a fickóssághoz. Vagy ahogy a péniszszakértő Deák Dániel fogalmazott: „Valahonnan erőt akart meríteni egy ilyen szintű áruláshoz, de úgy tűnik, ahol kereste, ott nem találta.” A nívón aluli riportra Magyar Péter közösségi médiás bejegyzések csokrával válaszolt, napokon, heteken át padlizsános emojikkal, dudorodó nadrágokkal kommunikált, még az ATV-be is vitt magával egy banánt. Orbánnak rá kellett jönnie, hogy itt nem győzhet péniszméregetésben – így aztán megpróbálja újrafeltalálni magát öregedő nemzetvezetőként. A cikk elején idézett iparkamarai délelőttön is történelmi távlatba helyezte ténykedését, hiszen ők voltak azok, akik a „végelgyengülésre ítélt”, „csődtömeg” Magyarország sorsán „fordítottak egyet”.

EP-173150A_plenary_9_Hungary

 
Fotó: Alain Rolland/European Union
 

Lehet, hogy Orbán Viktor öregnek érzi magát – de valójában nem az. Nem azért, mert éppen annyi idős, mint Brad Pitt, és nem lenne sportszerű a két évvel idősebb George Clooneyhoz sem hasonlítani. A Pew Research tavalyi összesítése szerint a világ vezetőinek mediánéletkora éppen 62 év, Európa vezetőinek átlagéletkora pedig egy két évvel ezelőtti statisztika szerint 53 év volt. Érdekes módon a 65 esztendős Olaf Scholz német kancellárral szemben nem merült fel, hogy öreg lenne, és végképp nem hasonlította senki öregedő tsz-elnökhöz. Orbán a nyolcvanas években még egy csöppet fiatalnak is érezhetné magát, akkor ugyanis 67 év volt az átlagéletkor a világ vezetői között. Amikor az 1912-es születésű Kádár János hozzá hasonlóan 61 éves volt, a „létező szocializmus” is állt még, mint a cövek.

Egy-két évvel ezelőtt még akadt olyan politikai elemző, aki úgy vélte, hogy a jobboldali macsó Orbánt majd annak ellenpólusa, egy baloldali nő tudja megdönteni, de most már egyértelmű, a tizenöt éve szakadatlanul kormányzó miniszterelnököt a saját pályáján fogják megverni. Ez nem csak a falvak és a vidéki középvárosok szavazóinak elhódítását, a posztmodern médiatér otthonos használatát jelenti. A Tisza Párt elnöke, Magyar Péter minduntalan azt sugallja, hogy potensebb, erősebb, frissebb, fiatalabb az öreg Kádárhoz, az öreg tsz-elnökhöz, Döbrögihez hasonlító Orbánnál. Aki lehet, hogy idén már nem mondana semmit az álló cövekéről, hiszen egyre többeknek egyértelmű, nem azért nem látja a végét, mert olyan hosszú. Hanem azért, mert – ahogy az oroszoknak drukkoló, melegek kivégzését pártoló fideszes megmondó, Bencsik András fogalmazott – „túlsúlyos, és emiatt sokan aggódnak”.

Így aztán az orbánizmus egyik letagadhatatlan öröksége a vasbeton műemléképületek, a brutális mértékű államadósság, a tönkretett oktatás mellett az a kíméletlen macsópolitika lehet, amitől a kihívója sem zárkózik el. Tetszik vagy nem tetszik, az álló cövekektől, hétköznapi pöcsöktől, potenciahuszároktól és mezei faszfejektől akkor sem fogunk megszabadulni, ha politikai pöcsméregetés ősatyja már csak a történelemkönyvből hunyorog vissza ránk.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.