Verőember a szentmisén: nem bug, hanem feature

Narancsblog

Nem eltévedt őrült, nem túlbuzgó aktivista: a Szent István Bazilikában egy gyászmisén balhézó Bede Zsolt a Fidesz felsővezetésének az embere, a párt politikájának legtisztább képviselője.

Magyar Pétert sokadjára zaklatta a maga ogréhez hasonló stílusában a Fidesz jobbszélről érkező szavazótáborát képviselő Bede Zsolt nevű úriember. Ebben sajnos nincs új, hiszen ez az ember évek óta félemlít meg mindenkit, aki épp hangot ad az egyet nem értésének a NER irányvonalával kapcsolatban. Az újdonság most az, hogy Bede ezt a Szent István Bazilikában tette, ahova a beszámolók szerint rövidnadrágban, galléros pólóban és fejére tolt napszemüvegben rontott be, hogy a hétfőn elhunyt Ferenc pápáért tartott szentmise alatt telefonnal a kezében zaklassa a Tisza Párt elnökét. Az ott lévő vendégek próbálták meg kitakarítani a kellemetlen figurát. Bár Bede ismert szereplője a láthatóan egyre komolyabb szellemi kihívásokkal küzdő fideszes nyilvánosságnak, azt azért érdemes hangsúlyozni, hogy ezen a performanszon is a fideszes világot képviselte alapvetően; saját magát maximum annyira, hogy túlbuzgó módon most szokatlan körülmények közt csinált magából hülyét.

Hogy mennyire így van ez, annak megértéséhez elég csak visszamennünk a nyári Békemenetre. A Fidesz szent eseményére köztudottan igazán sokféle ember jár Gáspár Győzőtől a régi Jobbik rasszistáiig, de avatatlan szemlélő így is meglepve láthatta a 444.hu eseményről készített videóján, ahogy a Fidesz pártigazgatója, Kubatov Gábor kedélyesen elbeszélget kicsit egy pocakos, napszemüveges kopasz férfival. Kubatov még a vállát is megveregeti. Ez a férfi a most épp megint figyelmet kapott Bede Zsolt, aki idén március 15-én a választott képviselőként szintén hasonló, valamivel összeszedettebb stílusban utazó Menczer Tamással is smúzolt Orbán beszédén. És itt talán nem túlzás arra következtetni, hogy

ez az ember nem egy magányos őrült, hanem a Fidesz erős embereinél is jól fekvő valaki.

 
Kubatov Gábor és Bede Zsolt nyári találkozója (forrás: Youtube / 444.hu) 

Ugyanaz a Bede Zsolt, aki egy nappal korábban a Kubatovval való barátkozás előtt az ATV székháza előtt kapta el Magyar Pétert a maga elegáns módján: autójának visszapillantójára egy nadrágszíjat tett, közben pedig videóra vette, ahogy Sickratman épp a Bedéhez hasonló agysebészek kifigurázására írt dalát megidézve közölte, „rossz nyelvek azt beszélik, hogy buzi-e vagy”. A Vadhajtások nevű, amolyan fideszes Kurucinfóként működő portál frontemberének már nem ez az első hasonló műve: eljárások tömkelege indult ellene, amiért verbálisan és fizikailag és megpróbált megfélemlíteni különféle ellenzéki szereplőket, de ő volt az is, aki dildót tett Alföldi Róbert arcához egy sajtótájékoztatón. És ő az az ember, akit a rendőrség már öt éve képtelen összekötni az uszító gyűlölet-bűncselekményeket szakmányban elkövető portállal annak ellenére, hogy a 444.hu már feljelentést is tett. 

A Ferencváros lelátójáról kukázott Bede személye itt nem is annyira fontos, ahogy nem fontos a Bazilika körül sem. Ez ugyanis nem bug, hanem feature, hogy fiatalosan fejezzem ki magam. Ha valaki elég mazochista, az megnézheti több verzióban is, hogy nála általában okosabb emberek körül kellemetlenkedik valaki, aki a társadalmi együttélés a legalapvetőbb szabályaival sincs tisztában. Nem meglepő, ugyanis civilizált ember egyszerűen nincs felkészülve, hogy egy nagyon, de tényleg nagyon buta ember odamegy hozzá frusztráltan hadarászni valamit. Sokan ismerjük azt az érzést sajnos, amikor a villamoson odajön hozzánk egy valami dizánerdrogon lévő őrült kötekedni: zavarba ejtő, könnyű közben leblokkolni, és az a normális reakció, ha a lehető leggyorsabban ki akarunk menekülni ebből a helyzetből.

A Fidesznél viszont jól láthatóan ez sajnos nem valami dizájnerdrog hatása. Tehát újra: nem bug, hanem feature. Ha valaki Magyarországon ellent merészel mondani a kormánynak, és neadjisten úgy dönt, hogy valami tőlük eltérő ajánlattal áll elő, akkor nemcsak óriásplakátokon látja viszont magát Gyurcsány Ferenccel,

nemcsak előveszik az ezeréves fotóit és magánéleti dolgait, egészségügyi adatait, tényleg bármit, hanem ráküldenek egy korlátolt verőembert is, aki a legváratlanabb pillanatokban előkerülve nyomasztja, szidja, aggat rá kiabálva gúnyneveket az utcán.

A taktika része, hiszen ahogy Orbán Viktor a Békemeneten többek közt Bede Zsoltnak és még rajta kívül sok tízezer embernek is mondta a Margitszigeten nyáron, vagy akár a hallgatóinak a rádiós szeánszaiban: nem meggyőzni, hanem legyőzni és eltakarítani kell az ellenfelet. Ha csak legyőzni akarjuk, akkor mindegy is, hogy igazunk van-e ugyanis. Elég hozzá, ha pokollá tesszük az ellenfelünk életét, hogy aztán majd kétszer is meggondolja ő és az utódai is, érdemes-e politizálni az elvárt kussolás helyett. Nagyjából ezt gondolja helyes iránynak a kormánypárt, amihez, ha kell, akkor szentmisére is betévednek a verőemberei.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.

Őrült rendszer, de van benne pénz

  • Szekeres István

Amikor a tavalyi párizsi olimpián a tekvandós Márton Viviana megszerezte a hatodik – igaz, spanyol import – aranyérmünket, Orbán Viktor (noha eredetileg nyolcat várt) SMS-t küldött Schmidt Ádám sportállamtitkárnak: „Maradhat.” A kincstári humor mögül is elővillant a tény, hogy a sportélet is a miniszterelnök kezében van.