Olvasói levelek

Egotrip. Kritikai iskola. Európa lehetetlen matekja

Magyar Narancs, 2012. május 24.

  • 2012. július 7.

Olvasói levelek

Kedves Narancs! Ádám Zoltán azt írja Martin Feldsteinre hivatkozva, hogy az euróövezet a jelenlegi formájában eleve kudarcra volt ítélve, mert olyan gyökeresen eltérő adottságú országokat próbált valutaunióba tömöríteni, amelyeknek válságos időkben eltérő kamat- és árfolyamfeltételekre volna szükségük a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodáshoz.

Az okfejtéshez leginkább ürügyet adó Görögországnál felvethető azonban, hogy egészen pontosan milyen kamatfeltételekre lett volna a görögöknek szükségük az említett alkalmazkodáshoz - alacsonyabb relatív nemzeti árszínvonalat biztosító árfolyam mellett természetesen. Mert a válság előtti időszakban a görög kamatszint valószínűleg túlságosan alacsony volt, ami nem fejezte ki kellően a kapcsolódó nemzeti kockázat szintjét, és a görög államot túlzott adósságteher, a finanszírozókat pedig túlzott görög kitettség vállalására csábíthatta. A válságidőszakban viszont euróövezeti tagság nélkül a görög kamatszint bizonyosra vehetően jóval magasabb lett volna, mint ténylegesen, ami a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodást legfeljebb annyiban segíthette volna, hogy esetleg így sem lett volna elegendően magas ahhoz, hogy az önálló nemzeti valuta jelentős mértékű leértékelődését megakadályozhassa. Még fontosabb kérdés, hogy mindez mit változtatott volna annak a fiskális viselkedési szabálynak az érvényességén, hogy 100 euró állami bevételből nem szabad 141 euró állami kiadást teljesíteni, különösen nem akkor, ha az államadósság a GDP 120 százaléka körül jár? A görögök ugyanis pontosan így jártak el 2009-ben, azzal a megjegyzéssel, hogy az itt említett bevétel-kiadási arány még rosszabb volna, ha az európai eredetű nettó transzfereket is figyelembe vesszük, amelyek közgazdasági tartalom szerint ugyancsak állami kiadást testesítenek meg - csak éppen az unió fizeti azokat a görög állam helyett. Nos, a különbség valószínűleg legfeljebb annyi, hogy az eurótérségi háttér nélkül a görög állam és annak polgárai is jobban felmérték volna talán, hogy milyen makroszintű pénzügyi realitásokkal kell számolni, és mi az, amit nem engedhetnek meg maguknak. Ennek fényében egyet kell értenem a szerző következtetésével: valódi közös fiskális felelősségvállaláson alapuló valutaunióra van szükség. Ennek azonban nem feltétlenül az a helyes kiindulópontja, hogy a meglévő görög stb. fiskális felelőtlenséget emelik közösségi szintre a bankrendszer biztonságának közös garantálásával és a közös eurótérségi kötvénykibocsátás bevezetésével, de közös fiskális szabályrendszer nélkül, hanem sokkal inkább az, hogy a görög stb. államok azonos szintű felelősséget vállalnak a saját fiskális stabilitásukért, és a közösségi stabilitási garanciák erre az alapra épülnek fel. E logika szerint a döntés igenis a görögök stb. kezében van, mert nekik kell egyenként és közösen is biztosítaniuk a nemzeti és az európai matek helyességét.

Üdvözlettel,

Rácz István

közgazdász

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.