Olvasói levél

Kik rázzák az utcát?

Magyar Narancs, 2012. január 12.

  • 2012. február 26.

Olvasói levelek

Tisztelt Szerkesztőség! Cikkükben szó esik a negyedik magyar köztársaságot akaró 4K pártról. Noha az alapítók terve rokonszenves, rámutatok arra, hogy nem helyes a névben szereplő sorszám. A negyedik ugyanis - szerintem - az 1949. augusztus 20. és 1989. október 23. között fennállott Magyar Népköztársaság (e néven a második). Íme!

A Magyar Köztársaságok sorában első a nevében a népköztársaság szót szerepeltető, ám polgári demokratikus és Károlyi Mihály által elnökölt Magyar Népköztársaság. A második a Károlyit 1919. március 21-én puccsal félreállító kommunisták és baloldali szocdemek által létrehozott Magyar Tanácsköztársaság. A második világháború utáni egyéves, király és kormányzó nélküli, a Nemzeti Főtanács által regnált interregnum után az 1946-os alkotmány alapján alakult meg a polgárinak szánt és indult, de népi demokráciába átvitt Magyar Köztársaság, az volt a harmadik. Az 1949. évi, sztálininak is nevezett alkotmányon alapult a negyediknek számító Magyar Népköztársaság, amely - amint fent már említettem volt - 1989. október 23-ig állt fenn. A hidegháborúnak a Szovjetunió és szövetségesei által történt örvendetes elvesztése hatására jöhetett létre az 1989. október 23. és 2011. december 31. között működött (e néven a második) Magyar Köztársaság, ami a magyar köztársaságok sorában az ötödik. Logikusan következik tehát, hogy a 2012. január elsején életbe lépett Alaptörvény alapján működő állam, amelynek hivatalos nevéből a lényeget törölték, a hatodik Magyar Köztársaság.

Ha létrejön majd - remélem, mielőbb sor kerül rá - a jelenleg 4K-nak nevezett párt által kikiáltani kívánt köztársaság, neveztessék a hetediknek. Már csak azért is, mert ez szerencsés szám. Végre!

Szívélyes üdvözlettel:

Dr. Del Medico Imre

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.