Ám másról van itt szó valójában. Köztudott ugyanis, hogy e kitűnő férfiak mélyen egyetértettek Szelényi Ivánnal, ergo mintegy példázni igyekeztek a neves társadalomkutató ismert történelemfilozófiai tézisét, mely szerint a létező szocializmus is kizsákmányoló osztálytársadalom, s amelyben az úgynevezett értelmiség az elnyomó osztály, az értéktöbblet fő-fő haszonélvezője. Nos, az Élet és Irodalom értelmiségi sajtómunkásai ezért alázták meg embertársukat az "emberi bánásmód" jegyében, a csintalan férfilélek játékául használva kolléganőjük föltűnő kebleit, állítólagos "adakozó kedvét". Azért viselkedtek úgy beosztottjukkal szemben, mint Básti Lajos és Páger Antal a közösen használt cselédlánnyal az Utószezon című Fábri-filmben, merthogy az uraság, ugye, legyen uraság minden tekintetben!
Nem akarok feminista húrokat pengetni, ám letagadhatatlan: Faragó és fortélyosan pajzán férfitársai egyszersmind Marxék elvi tételét is demonstrálták (tán szintúgy elvi alapon, tán csak zsigerből), mely tétel szerint a burzsoá-polgári társadalomban a nő (feleség, titkárnő stb.) spontán prostituálódik. Ami viszont nem a nők eleve "adakozó", kurvás természetéből (ez a minősítés Faragóék revizionizmusának terméke, lám, ők itt is bátran szembefordultak Marxszal) és még csak nem is a férfiak ab ovo hímsovinizmusából adódik. A marxi dogma értelmében mindez a kizsákmányoló osztályrend által van determinálva. Amitől persze még lehetne viszonylag kulturáltan viselkedni, akár az uralkodó osztály részéről is, de hát az ilyesmi nem mindig és nem mindenkinek sikerül.
A történelem során olykor fényesült homlokkal bucskázunk át egyik fajta kizsákmányoló rendszerből a másik fajta bornírt osztálytársadalomba, érák és rezsimek jönnek-mennek, így hát az alávetett, kiszolgáltatott gépírónő szeretetteli megalázásának vágya örökmécsesként lobog kicsinyke lelkünkben.
Vágréti László
Az utolsó cserkész
Magyar Narancs, 2004. február 12.
Tisztelt Bugyinszki György!
Ön azt írja John Kerryt bemutató cikkében, hogy felesége, Teresa Heinz Kerry "előző, mozambiki férjétől több mint félmillió dollárt örökölt". A helyzet az, hogy maga Teresa mozambiki portugál születésű, a férj viszont nem az, hanem néhai John Heinz amerikai szenátor személyesen (a ketchupos Heinz családból). Lásd: www.johnkerry.com/about/teresa.html
Üdvözlettel:
Székely János