Olvasói levelek

  • .
  • 2011. április 28.

Olvasói levelek

Olvasói levelek Magyar Narancs, 2011. április 14. Tisztelt Szerkesztőség! Most tettem le legfrissebb lapszámukat, benne Szabó Ferenc lelkész úr levelével.
Leszögezném, hogy jómagam ateista vagyok, annyira, amennyire ez lehetséges: elvetem az összes vallást, megvetem az egyházakat, és úgy egyáltalán, ellene vagyok ennek az egésznek, amit hitnek nevezünk. Szabó úr levelét elolvasván azonban fordult velem egyet a világ: íme, leírta valaki majdnem szó szerint a véleményemet, és ez a valaki nemhogy vallásos, de egyenesen lelkész! Mélyen felkavart ez a levél, és bár a véleményemen nem változtatott, egy kicsit úgy érzem, tágult tőle a látóköröm. Szervezni kezdtem nemrég egy tüntetést az alkotmány nem keresztényeket kirekesztő volta ellen, hívtam vallásost-ateistát egyaránt, nem lettünk elegen. És most egy "ellenfél" (a szó legkevésbé militarista értelmében) mellém áll - igaz, tudtán kívül - abban a témában, amit én is méltatlanul elhanyagoltnak és a legveszélyesebb korlátozásnak tartok. Mivel Szabó úr e-mail címét nem ismerem, sem más egyéb elérhetőségét, kérem, tolmácsolják számára legmelegebb jókívánságaimat, mert egészen biztos vagyok abban, hogy ha ezt is prédikálja, az ő nyája a számomra legszeretetreméltóbb keresztény közösség ebben az országban.

Tisztelettel:

Szakál Dávid

állampolgár

(ateista)

"Egyszer talán majd elmondják nekünk"

Magyar Narancs, 2011. április 14.

Kedves Szerkesztőség!

Aszódi Attila energetikai mérnök a vele készült interjúban pont az ellenkezőjét mondja annak, mint ami a Denisz Zubarinnal, egy csernobili idegenvezetővel készült, 2008. december 11-én megjelent Narancs-interjúból kiderült. A sztalker állítása: "Az tény, hogy a zónában öklömnyi eprek nőnek, a giliszták 50-60 centisek, minden állat sokkal nagyobb, mint normális környezetében." Ez szemben áll Aszódi mondatával, mely ennél sokkal enyhébb állapotokra utal: "Csernobilban rengeteg genetikai vizsgálat készült, és eddig egyetlen elváltozást tudtak kimutatni: egy fenyőnél, amely az úgynevezett 'vörös erdő' területén él."

További ellentmondások is feszülnek a két interjú között. Aszódi szerint "a környezet rehabilitálódott, s ezek a fényképek, amelyek zöldellő természetet mutatnak be, egyfajta fricskák is a szokásos sajtófotóknak. A fényképészek többnyire késő ősszel, télen mennek oda, amikor tényleg nincs lomb a fákon, ami az olvasóban azt a képzetet keltheti, hogy a sugárzástól hullottak le. Mi májusban mentünk, mert kíváncsiak voltunk, hogy amikor itthon zöldell a fű, akkor mi történik ott - hát ugyanúgy virul a természet." Zubarin is viruló természetről beszél, bár pont a másik irányból: "Az elmúlt huszonkét évben egyszer sem hullottak le a fák levelei ősszel, január elején is zöldben állt az erdő, a sugárzás minden természetes folyamatot felborított. Ne becsülje le azonban a természet öngyógyító erejét, például idén végre lehullottak a levelek, huszonkét év óta végre ősz van megint."

Tehát nemcsak Fukusimával, hanem Csernobillal kapcsolatban is érvényes Aszódi kijelentése: "Egyszer talán majd elmondják nekünk."

Szél Dávid

(A csernobili és a fukusimai balesetek tanulságairól e számunk 49-51. oldalán olvashatnak - a szerk.)

Sorsfordulók - A Geréb Ágnessel szembeni elsőfokú ítéletről

Magyar Narancs, 2011. március 31.

Tisztelt Szerkesztőség!

Számomra megint csalódást okozott az a cikk, amit az otthon szülés és G. Á. ügyével kapcsolatosan megjelentettek. Egyszerűen nem fér a fejembe, hogy miért bánnak ilyen mostohán ezzela témával ebben az újságban.

Biztos sok átlagember gondolkodik úgy, ahogy Gaál Ilona, de az a vélemény egyszerűen nem járja alaposan körbe a témát. Felül lehetne emelkedni ebben az újságban azon, amit mindenhol elolvashatunk, hogy mivel perelik G. Á.-t és milyen műhibái voltak eddig. Arról is lehetne tájékoztatást adni, hogy eddig hány szülést vezettek le otthon a Napvilág Születésház bábái, hány gátmetszést végeztek, hány szülés végződött császármetszéssel, milyen protokoll szerint dolgoznak, milyen feltételek mellett vállalnak otthon szülést, mit kapnak a kismamák azon az egyhetes tanfolyamon, ami nélkül nem is szülhetnek otthon velük, hogy tudták azt megoldani, hogy aki nem olyan tehetős, az is élni tudjon ezzel a lehetőséggel, milyen felszereléssel érkeznek a bábák egy otthon szüléshez stb. Meg lehetne esetleg kérdezni nőket, hogy miért választják ezt a fajta a szülést. Össze lehetne vetni a statisztikáikat a kórházak statisztikáival, vagy más országok otthon szüléses statisztikáival. Sok érdekes dolgot le lehetne írni, arról nem is beszélve, mennyire független a mostani bírói döntés, ha nyitottabban, elfogadóbban állna valaki ehhez a témához. Érdekes az a vélemény, miszerint G. Á. magának kereste a bajt, hiszen törvény nem szabályozta az otthon szülést. De hát hogy a csudába lenne előrelépés? Az nem lehet, hogy esetleg a törvény rossz? G. Á.-nak több éve otthon kéne ülnie, nem csinálni semmit, csak írogatni a kérvényeket a hivatalos szervekhez, hogy ő bábaként szeretne működni és várni az engedélyt? Ezt is csinálhatta volna, de akkor ma sehol sem tartanánk ebben a kérdésben, ő biztos nem ülne bíróság előtt ugyan, de nem is segíthetett volna annak a néhány ezer nőnek. Biztos furcsa és szokatlan az ő viselkedése, hogy képes a közösség vagy mások érdekeit a sajátja elé helyezni. Nem sok ilyen ember van mostanság. Pedig hát mi lesz így velünk, amikor a kétharmados parlament oly sok furcsa törvényt és nemzetünk első Alkotmányát fogadja el éppen?

Név és cím a szerkesztőségben

Visszaható ige

Magyar Narancs, 2011. március 24.

Tisztelt Szerkesztőség!

Igen gondolatébresztő volt a cikkük. Az egyik kijelentésen, hogy "a saját kezűleg elkövetett halálesetek mögött szinte kivétel nélkül valamilyen pszichiátriai betegség áll", meglepődtem. Aztán tovább olvasva a cikket rájöttem, hogy ha ez a kevésbé "romantikus és logikus" magyarázat elterjedne, tulajdonképpen megoldódna az öngyilkosságok médiamegjelenésének kérdése is. Hiszen kit érdekel, ha egy pszichiátriai beteg öngyilkos lesz? Még tovább olvasva a cikket, az jutott eszembe, hogy ez tulajdonképpen kiterjeszthető a gyilkosságokra is. "Hiszen hétköznapi ésszel minden (ön)gyilkossági eset megmagyarázhatatlan."

Talán szívós munkát, sok konferenciát és finom kávékat követően megvalósulhat a gyilkosok pszichiátriai beteggé alakítása is, s a pszichiátriai betegekre jellemző (társadalmi, médiabeli) láthatatlanság kiterjesztésével megoldódhatna a gyilkosságok médiaábrázolása is. Persze nem egyszerű a feladat, hiszen a piacorientált média egyik kedvenc témájává vált a gyilkosság, erőszak bemutatása.

Üdv:

Légmán Anna

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.