"Olvasói levelek" - Árok

  • .
  • 2009. július 23.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2009. július 16. Tisztelt A szerk.! Ha csak a fele is igaz annak, amit azSZDSZ új vezetőjéről ír,a helyzet eléggé elkeserítő.E hasábokon megszoktuk a száraz iróniát, sőt kedveljük, már-már azért vesszük a Narancsot.
De mintha a figura jellemzéséhez ezúttal szokatlan szenvedély, hevület is társulna, ami eddignemigen jelentkezett, ha az SZDSZ temetéséről esett szó.

Hiába olvastam el ugyanebben a számban a Pető-interjút, csak részben kaptamválaszt arra:hogyan, milyen folyamat következtében kerülhetett "bohózati körülmények között" ez a "hólyag"egyszerre csak ebbe a pozícióba? Mire mentek azok,akikbezzeg úgy vezetgették el idáig a pártot,hogy "az ehhez szükséges alapismereteknek a birtokában" voltak? Miért fordultak el a párttóla választók, talán már korábban sejtették, hogy egy hólyag kerül majd a párt élére? Ésmi lesz most az SZDSZ-szel, ha az új vezetés miatt tömegével kilépők (köztük nagy nevek) már nem dolgoznakolyan sikeresen és hatékonyan, mint idáig?

A cikk befejezése szerint "akad egy-két millió ember", most párt nélkül, akinél "a kereslet" megmaradt. Ahhoz, hogy ők majd valamire, valakire szavazhassanak is, ki-kik fogják és mikorlétrehozni az újpártot, amely még a jövő évi választások előtt elegendő anyagi és infrastrukturális lehetőségekhez jut?

Üdvözlettel

Kárpáti Zsuzsa

Figyelmébe ajánljuk

Minden nap egy forradalom

A történelem nem ismétli magát, hanem rímel. Paul Thomas Anderson egy szinte anakronisztikusan posztmodern filmet rendezett; bár felismerjük őrült jelenünket, láz­álomszerűen mosódik össze a hatvanas évek baloldali radikalizmusa a nyolcvanas évek erjedt reaganizmusával és a kortárs trumpista fasisztoid giccsel.

Japán teaköltemény

A 19. század derekán, miután a Perry-expedíció négy, amerikai lobogókkal díszített „fekete hajója” megérkezett Japánba, a szigetország kénytelen volt feladni több évszázados elszigeteltségét, és ezzel együtt a kultúrája is nagyot változott.

Maximál minimál

A nyolcvannyolc éves Philip Glass életműve változatos: írt operákat, szimfóniákat, kísérleti darabokat, izgalmas kollaborációkban vett részt más műfajok képviselőivel, és népszerű filmzenéi (Kundun; Az órák; Egy botrány részletei) révén szélesebb körben is ismerik a nevét. Hipnotikus minimalista zenéje tömegeket ért el, ami ritkaság kortárs zeneszerzők esetében.

Egy józan hang

Romsics Ignác saját kétkötetes önéletírása (Hetven év. Egotörténelem 1951–2021, Helikon Kiadó) után most egy új – és az előszó állítása szerint utolsó – vaskos kötetében ismét kedves témája, a historiográfia felé fordult, és megírta az egykori sztártörténész, 1956-os elítélt, végül MTA-elnök Kosáry Domokos egész 20. századon átívelő élettörténetét.