"Olvasói levelek" - Családi szavazókör

  • .
  • 2011. március 3.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2011. február 17. A két szerző (testvérek? névrokonok? házasok? élettársak? szülő és gyermeke? dédszülő és dédunoka? - a cikk végi címke ezt titokban tartja) páros logikai salto mortalét mutat be a trapézon, háló nélkül.
Két oldalon át bizonygatják, hogy a kiskorú gyermekek után járó többletszavazati jog értelmetlen, igazságtalan, antidemokratikus stb., de fölöslegesen erőlködnek, hiszen a szöveg kellős közepén saját maguk jelentik ki: "az ötlet... eljárási szempontból is kivitelezhetetlen". Akkor miért kell rugózniuk rajta számos bekezdésen át?

Talán azért, mert bevallatlanul is úgy érzik: nem kivitelezhetetlen. Csak éppen bátorítják magukat, az olvasókat, engem - ha együtt hajtogatjuk, hogy nem lehet megcsinálni, akkor bizonyára nem is lehet. Valószínűleg lebecsülik azt, akinek a beleegyezése vagy kívánsága nélkül az efféle ötletek nem kaphatnának hangot. Nem szeretik őt, s emiatt becsülik le, nem szeretik, s emiatt nem veszik tekintetbe, hogy Magyarországnak karizmatikus vezetője van (ami az esetek jelentős részében súlyos csapás). A szerzőpáros se az empátiáját, se a fantáziáját nem mozgatja meg, pedig nem kapnának sérvet, ha egy kicsit igyekeznének.

Emiatt a szerzőpárt merész fantáziagyakorlatra utasítjuk. Képzeljenek el egy kicsiny, de szuverén országot az úgynevezett szabad világban. Ebben a kis országban a népesség nyilván van tartva számítógépeken: most majd az újfajta választások céljából hasznosítják az adatokat. Képzeljük el azt is, hogy progresszív lesz a szavazati szorzó (miért ne?), egygyerekeseknél 1, kétgyerekeseknél 2,1 háromgyerekeseknél már 3,3 szavazat dukál (ha kell, a szülőpárok között elfelezve), és így tovább. Mind az aritmetikája, mind a gyakorlati megvalósítása egyszerű; ahol egy tippmixszelvényt ki tudnak nyomtatni, ott az újfajta szavazólapokkal sem lesz gond. Magzat után töredékszavazat jár, a terhesség előmenetelétől függően, 0,1-től 0,9 szavazatig, igazolást háziorvosi beutalóra állíthat ki a területileg illetékes nőgyógyász. Létre kell még hozni egy országgyűlési bizottságot a törvénymódosítás beterjesztésére, és egy új hivatalt döntés-előkészítésre, meg arra, hogy deklarálja, megvolt a társadalmi egyeztetés, és kész.

Még egy kicsit gondolkodjunk és képzelődjünk következetesen. Ha kimondjuk, hogy az élet első tizennyolc évében (plusz kilenc hónap) csak közvetve (felmenői, gondviselői által) szavazhat az állampolgár, akkor úgy logikus, igazságos és arányos, hogy élete utolsó tizennyolc évében is így legyen, tehát az utódai - vagy, utód híján, erre kijelölt, alkalmas és felelős személyek - szavazzanak helyette. A megvalósítás ez esetben sem boszorkányság. Kellenek orvosi bizottságok (kézenfekvő, hogy a feladatot a sorozóbizottságok orvosaihoz delegálják), és kell egy hivatal, amely megállapítja, kinek mennyi van még hátra az életéből (a döntés ellen egyszer lehet fellebbezni), és helyben vagyunk, máris alkalmazható az új szisztéma.

Egyébiránt a posztszovjet érában a nyolcgyermekes Mécs Imre (akkor SZDSZ) vetette föl elsőként a többletszavazat ötletét, másfél évtizeddel ezelőtt, kánikulában.

Gyáva Nyúl

(ez álnévnek látszik, és az is - jobb lesz nekem így, mert a fentieknél logikusabbakat is el tudok képzelni)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.