"Olvasói levelek" - Jön a lengyel modell

  • .
  • 2009. július 9.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2009. július 2. Kedves MaNcs! Félix Péter Zsidókérdés Magyarországon - 2009 alcímű írásával kapcsolatban két megjegyzést szeretnék tenni.
Mindkettő összefügg az Országos Választási Bizottsággal (OVB) és a szabad identitásválasztás elvével. A cikk elején a szerző azt hányja a testület szemére, hogy a Jobbik "Magyarország a magyaroké" szlogen alkotmánysértővé nyilvánításával járult hozzá a kirekesztés elleni küzdelemhez, "mintegy sugallva, hogy szerinte a kisebbségek nem magyarok". Az OVB szerepe a kirekesztés elleni harcban korlátozott. Jogalkalmazó szervként arról dönt, amit elé terjesztenek. Ebben az esetben történetesen egy indítványozó annak megállapítását kérte, hogy a jobbikos szlogen azért ellentétes az Alkotmánnyal és a választási alapelvekkel, mert a jelenleg Magyarországon elismert tizenhárom nemzeti és etnikai kisebbség valamenynyi tagja a magyar társadalom egyenjogú része, akiknek szempontjából kirekesztő minden olyan megnyilvánulás, amely Magyarországot csak a magyar nemzetiségű többséggel azonosítja. Az OVB határozatának indokolásában világossá tette, hogy a szlogen nem arra vonatkozik, hogy Magyarország a magyar állampolgároké, hanem egyértelműen nemzetiségi megjelölésként használja a "magyaroké" kifejezést. Ha az OVB nem így döntött volna, akkor figyelmen kívül hagyta volna az emberi méltóság részét képező önrendelkezési jog alkotmányos elvét, amelynek értelmében minden állampolgár szabadon megválaszthatja nemzeti-etnikai identitását. Ennek az elvnek a megsértése nélkül senki nem kötelezhet egyetlen Magyarországon élő kisebbségit sem, hogy magát magyar nemzetiségűnek tartsa. (Természetesen a kettős nemzeti identitás vállalása éppúgy része az önrendelkezési jognak, mint az egyes.) Mint ahogy nem lehet kényszeríteni a Vajdaságban élő magyarokat, hogy magukat ne kizárólag magyarnak, hanem szerbnek is tekintsék, ha nem akarják. (Lásd erről Végel László szép írását: Szerbia a szerbeké, Magyarország a magyaroké, Mozgó Világ, 2009/6.)

Bár nehéz eldönteni, hogy a Jobbik antiszemitizmusánál nem erőteljesebb-e cigányellenessége, abban persze igaza lehet Félix Péternek, hogy a szlogen a zsidóság kirekesztését is célozta. Ezzel kapcsolatos kifogás azonban nem érkezett az OVB-hez.

Nem kívánok állást foglalni azon véleményéről, ami azért bírálja a nemzeti és etnikai kisebbségekről szóló 1993-as törvényt, mert az nem nevesíti a zsidóságot mint nemzeti kisebbséget. Viszont megjegyzem: a szerző megfeledkezik arról, hogy a szabad identitásválasztás egyik módjaként a törvény lehetővé teszi a nemzetiségi lista kiegészítésének indítványozását népi kezdeményezés útján. 2005 őszén volt is ilyen kezdeményezés, amit azt OVB és az Alkotmánybíróság is hitelesített, majd megindult az aláírások gyűjtése. (Lásd erről részletesen: Halmai Gábor: A pókhálóból font híd - Nemzeti kisebbség - identitás - zsidóság, Magyar Narancs, 2006. február 2.) 2006 júniusában azonban a kezdeményezők arról értesítették az OVB-t, hogy nem sikerült összegyűjteniük a szükséges ezer aláírást, így a lista kibővítése nem kerülhetett az Országgyűlés elé.

Üdvözlettel:

Halmai Gábor,

az OVB elnökhelyettese

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.