Uitz Renáta

A nagy visszatérés

Mit tartogat 2023 az alkotmányos demokrácia hívei számára?

Publicisztika

Újévkor beiktatták Brazília új elnökét, Luiz Inácio Lula da Silvát, aki igen szoros küzdelemben szorította ki az elnöki posztról a trópusok Trumpja gúnynévvel is illetett Jair Messias Bolsonarót. Lula visszatérése okkal hozza lázba az alkotmányos demokrácia híveit szerte a világon. 

Azt látszik igazolni, hogy széles politikai és társadalmi mozgósítással, és hellyel-közzel tisztességes demokratikus választáson leváltható egy olyan elnök is, aki komoly társadalmi támogatást élvez ugyan, de jobban érdekli a hatalom habzsolása, mint a demokratikus kormányzás. Ezt a benyomást erősíti a Demokrata Párt támogatottsága is a novemberi félidős kongresszusi választásokon az Egyesült Államokban.

Mindennek dacára a szélsőjobboldali pártok és illiberális politikai szereplők tartós társadalmi támogatottságát kár elvitatni. Elég csak Meloni olaszországi sikerére gondolni, vagy arra, hogy azért a brazil választók is a törvényhozás mindkét házának többségét és számos kormányzói széket Bolsonaróval szimpatizáló jelölteknek adták. A keresztény értékek nevében – vagy csak úgy, a trend hátán – az illiberális hatalomgyakorlási technikák kormányzati rutinná válnak, mintegy normalizálódnak szerte a világon. És Európába is vitathatatlanul megérkezett az összeesküvés-elméletekkel vegyes politikai erőszak szelleme.

De kezdjük a kályhánál.

A Bolsonaro-eset

Négy évvel ezelőtti beiktatásán Bolsonaro Orbán Viktor és Benjamin Netanyahu jelenlétében tett ígéretet arra, hogy felszabadítja Brazíliát a szocializmus, a felduzzasztott közigazgatás és a politikai korrektség elnyomása alól. Ebben a szellemben – és a katonai diktatúra iránti olthatatlan nosztalgiától vezérelve – Bolsonaro nyilvánosan támogatta a fegyveres önbíráskodást mint az önvédelem és a közrend fenntartásának eszközét, rendszeresen nyíltan fenyegette a munkájukat végző újságírókat és a független bíróságokat, a nőket és a szexuális kisebbségeket. Megválasztását követően nyugdíj- és közigazgatási reformmal, valamint a nagy állami cégek széles körű privatizációjával ígérte megtámogatni a gazdaságot. A 2022-es választások előtt nagylelkű szociális juttatásokkal és széles körű adócsökkentéssel igyekezett a választók kedvébe járni.

A korábbi kétszeres elnök, Lula 2019 novembere óta készült aktívan a politikai visszatérésre. Ekkor helyezte szabadlábra őt az ország legfelsőbb bírósága, bár Lula végleges felmentése a korrupciós vádak alól csak 2021 tavaszán érkezett meg. Bolsonaro a maga részéről idejekorán jelezte, hogy számára a választások tétje „a győzelem, a börtön vagy a halál”, és hozta a poszt-Trump-éra kötelezőjét is, amikor úton-útfélen jó előre megkérdőjelezte a közelgő választások tisztaságát.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.