A szerk. extra

Publicisztika

Kedves Olvasók, azok, akik már régóta, és azok is, akik most először!

Kedves Olvasók,

azok, akik már régóta, és azok is, akik most először!

Jól látják: szeretett újságunk e héten két címlappal jelent meg.

A fejléc mindkettőben citromsárga.

Azt is jól látják, hogy a belső oldalakon sem használjuk többé a narancs színt.

Ez nem lehet véletlen! - kiálthatnak föl Önök. És tényleg nem az! Szépen is néznénk ki, ha arculatunk és címlapunk véletlenül frissülne.

De miért van erre szükség?

Meglepő, de több, e tárgykörben végzett piackutatásunk tanúsága szerint a Magyar Narancsot lehetséges olvasóink több mint fele a mai napig a Fidesz lapjának gondolja. Ennek ellenkezőjéről meggyőződni nem áll módjukban, hisz (a hétszázát a csapdahelyzetének!) azt hiszik, hogy a Magyar Narancs Fidesz-lap, s ezért bele se! Hozzá se! Ki se! Le se a polcról!

De ha kimozdítjuk őket tévesen rögzült képzetükből?

Ezért úgy döntöttünk: legyen a Magyar Narancs citrom.

Hiszen tulajdonképpen soha nem volt más. Emlékeznek még Bástya elvtárs fancsali képére A tanúból? Na, látják.

De ha a szín más lesz, vajon más lesz-e a beltartalom? - kérdezheti a minket régóta olvasók csoportozata, az aggódás hangját ütve meg.

Nem lesz más. A Magyar Narancs ezen a héten is az, ami a múlt héten volt, és a jövő héten és az azutáni hetekben és hónapokban és években lesz. A képviseleti demokrácia, a szabad verseny és az egyéni szabadságjogok elvtalajába belegyökerezett hetilap, mely a csüggedésre gyógyírként kedvenc maximáját árulja: a világ akár normális is lehet.

Erőfeszítéseinket szolid reklámkampány támogatja majd (a hat Reklámügynökség által készített kreatív látható az első címlapon is), így ne csodálkozzanak, ha ezekben a hetekben találkoznak velünk máshol is.

És még valami. Ha van olyan ismerősük, akiről úgy gondolják, hogy ismeri a Magyar Narancsot, kérdezzenek rá, hogy mit gondol róla. Hátha ő is tévedésben él.

A jövő heti viszontlátásig maradtunk, mik voltunk, hívük.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)