A vélemény-helyreigazítási kommandó toborzása

  • 1998. szeptember 10.

Publicisztika

Nem is olyan régen milyen jókat kacagtunk azon a Pokol-féle ötleten, hogy törvénytervezetet kéne beadni a sajtóban közölt vélemények helyreigazításáról. A hasunkat fogtuk, de tényleg.

Ámde korán nevettünk! Mert Pokol azt, amivel eddig csak kérkedett, most előveszi, és beadja. A polgári törvénykönyvet módosítaná, mégpedig úgy, hogy ezentúl ne csak a ténybeli tévedéseket kelljen helyreigazítania egy újságnak, de a véleménybelieket is. Pokol evvel a kötelezettséggel büntetné a "társadalmilag hátrányosnak tekintett vélemények és értékelések" közzétételét. Ha valami firkász azt írná, hogy véleménye szerint eme törvényjavaslat benyújtója okosabban tette volna, ha benyújtás helyett kimegy a konyhába, és prédikál egyet a mackósajtnak, vagy hogy véleménye szerint P. Béla egy pöcs, akkor ezentúl majd valaki (aki például tudja, hogy mi a társadalmilag előnyös vélemény) beperli. Erre a firkász - ha nem akar a dutyiba kerülni - a jövő héten közli, hogy véleménye nem volt helytálló, az se lett volna jobb, ha a benyújtó nem prédikál, vagy hogy nem, véleménye szerint P. Béla nem egy pöcs. Esetleg P. Béla igazít majd helyre: az én véleményem szerint P. Béla nem egy pöcs, aláírás: P. Béla. És akkor megint jöhet a per.

És lépten-nyomon helyreigazítás foganatosítására induló kommandóegységek botlanak majd egymásba. Az ártereken a fűzligetek helyét újdonatúj toloncok és dutyik kell hogy bitorolják, afféle véleménynyilvánító-lerakatok. Vitás esetben pszicholingvisztikusok és szemantikusok fognak a bíróság segítségére sietni.

Az igazi baj persze nem ez lesz. Hanem az, hogy e törvényjavaslat nyomán véleményt nyilvánít majd boldog-boldogtalan, már csak dafke is, mert a törvény folyamatos ingyenreklámot biztosítana minden sajtóorgánumnak. A Filológiai Szemlét úgy tépik majd ki egymás kezéből a standokon. Ez egyrészt roppant ínycsiklandozó távlat, különösen a sajtóorgánumok munkatársai számára.

Másrészt a módosítás hosszú távon hozzájárulna a jogállamiságból való hülyét csinálás folyamatához. Amire egy szép napon nagyon rá fogunk faragni, ahányan csak vagyunk.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?