Ara-Kovács Attila: A kémek bejöttek a hidegről

  • 1997. augusztus 21.

Publicisztika

Miért kerülhetett most ismét a figyelem középpontjába a kelet-európai titkosszolgálatok működése? Igaz, vannak országok, ahol 1989 óta le se került a napirendről a kémszervezetek és -elhárítások belső problematikája, illetve e problémák összefonódása az általános politikai válsággal. Mégis különös, hogy 1996-97 fordulóján mintha új időszámítás vette volna kezdetét, s mintha ténylegesen csak most kezdene kialakulni az a stabil struktúra, amely az elkövetkező évtizedekben meghatározója lesz e szervezetek működésének.

Miért kerülhetett most ismét a figyelem középpontjába a kelet-európai titkosszolgálatok működése? Igaz, vannak országok, ahol 1989 óta le se került a napirendről a kémszervezetek és -elhárítások belső problematikája, illetve e problémák összefonódása az általános politikai válsággal. Mégis különös, hogy 1996-97 fordulóján mintha új időszámítás vette volna kezdetét, s mintha ténylegesen csak most kezdene kialakulni az a stabil struktúra, amely az elkövetkező évtizedekben meghatározója lesz e szervezetek működésének.

Nem kétséges, a jelzett problémák máris számtalan politikai kérdést vetettek fel, és előrevetítik azokat a potenciális konfliktusokat is, amelyek az érintett társadalmakra várnak. Sőt nem egy esetben - például Romániában - a szervezetek léte és változása a társadalmi átalakulások egyik legfőbb faktorának számít. Másrészt viszont tükrözi a szolgálatok körüli fokozott izgalmat a geopolitikai tér átrendeződése is. Többségük igyekszik "helyzetet" teremteni a maga számára az amerikai-orosz viszony jelentette sajátos politikai spektrumban (Lengyelország és Románia), míg mások azzal a hiátussal küszködnek továbbra is, amit társadalmuk tradicionális geopolitikai kilátástalansága jelent (Magyarország és részben Csehország).

Persze alighanem erőltetett lenne a magyar Nyírfa-ügy, illetve a cseh hírszerzés úgynevezett komputer-botránya között tökéletes párhuzamot feltételezni, miként a lengyel titkosszolgálati vezetők tavalyi cseréje sem mérhető a román szolgálatok élén idén bekövetkezett változásokhoz. (Miodowicz 1996. január 5-i menesztése után, május 30-án új vezetőt neveztek ki az Államvédelmi Iroda élére Andrzej Kapkowski ezredes személyében, míg a hírszerzés új feje Wojciech Czerniak ezredes lett, az elhárításé Wlodzimierz Orlowski ezredes, a vizsgálati főosztályé pedig Jerzy Kucharenko ezredes. A román Információs Szolgálat új igazgatóját, Constin Georgescut idén májusban nevezte ki az államelnök. Júliusban új igazgató került a hírszerzés élére, Catalin Harnagea személyében, és szintén júliusban menesztették a katonai hírszerzés addigi parancsnokát, Decebal Ilina tábornokot is.) Nyilvánvaló továbbá, hogy az említett események között egyidejűséget is csak módjával és bizonyos tágabb időhatáron belül lehet felfedezni. Ráadásul a különböző nemzeti titkosszolgálatok korábbi profilja és belső "filozófiája" mindig is különbözött. És ez mai állapotukban is megmutatkozik.

A volt keletnémet Stasi és a román Securitate például jelentős energiákat ölt a külföldi hírszerzésbe, és lényegében minden kontinensen jelen volt, a nem a Varsói Szerződéshez tartozó titói Jugoszlávia titkosszolgálataihoz hasonlóan. Ezzel szemben a magyar és cseh(szlovák) titkosszolgálat mindig is limitált működési körrel rendelkezett, tevékenységének oroszlánrésze értelemszerűen az országon belülre korlátozódott. Ennek még a hírhedt Clyde Lee Conrad-ügy sem mond ellent; a magyaroknak - és részben cseheknek - dolgozó volt amerikai őrmester 1988-ban történt leleplezése inkább szabályt erősítő kivételnek tűnik ma már. A lengyel titkosszolgálat nagyjából a két típus között, valahol félúton helyezkedett el, és csak a 60-as évektől kezdett erőteljesebb nemzetközi aktivitásba.

És mégis, a különbségek dacára a szervezetek jelenlegi átalakulása egyértelműen utal a kelet-európai államok mindegyikében lezajló általános változásokra; arra az "elmozdulásra", amely a ´89-cel elkezdődött folyamat semmivel össze nem téveszthető stabilizálódásának a jele. E folyamat három fő tényező befolyása alatt áll. Ezek: az amerikai-orosz viszony alakulásának tényei, melyekre a titkosszolgálatok mindig is érzékenyen reagáltak. Továbbá: e társadalmak beépülése a nyugati struktúrákba, mely körülmény külön feladatokat ró a titkosszolgálatokra.

Bár a fentiekből kiderül, hogy e szervezetek jelen állapotát igazából csak nagypolitikai tények képesek befolyásolni, nem hagyható figyelmen kívül - harmadikként - az a belpolitikai körülmény sem, amely a jelek szerint megint csak beleszólni látszik a szolgálatok jövőjébe, s ezen belül nagymértékben okolható az 1996-97 fordulóján bekövetkezett változásokért is. Az 1989 utáni második valódi kormánygarnitúra-cseréről - adott esetben: annak elmaradásáról - van szó. Minden arra utal, hogy a rendszerváltoztató kormányok ´89 után nem voltak képesek összeegyeztetni a változtatás és a profizmus titkosszolgálati szempontú igényét. Ennek az elvárásnak a valóra váltása a "rendszerváltók" utáni garnitúrára vár, illetve várt.

A 90-es évek elején - paradox módon - a titkosszolgálatok tevékenységének politikai jellegét külön hangsúlyozta a döntéshozóknak az a törekvése, hogy tényleges szakítás következzék be a korábbi, kommunista rezsimmel. E folyamat tulajdonképpen valamennyi országban hasonló forgatókönyv szerint zajlott: a korábbi struktúrák még idejekorán átállt exponensei megnyerték maguk számára az új - azaz gyenge és tapasztalatlan - politikai elit tagjait, és e támogatás révén megszabadultak korábbi, a szolgálaton belüli ellenlábasaiktól. A helyzet logikájából fakadóan gyakorta az opportunisták kerültek pozíciókba, akik igyekeztek elébe menni az épp nyerőnek bizonyuló vágyaknak. Erre egyébként sok operatív tisztet a késő kádári kor indoktrinációja is alkalmassá tett. A tisztogatás nyilvánvalóan korántsem követett szigorú szakmai szempontokat; így oktalanság lenne azt feltételezni, hogy e leszámolások közepette feltétlenül a "jobbik" győzött, bár minden bizonnyal erre is volt példa.

Tovább rontotta a szakmai színvonalat a folytatás, melynek során a lassan önnön erejére ébredő és az adminisztratív tevékenységbe beleszokó új politikai elit szinte észrevétlenül megnyitotta a szolgálat kapuit saját emberei előtt. Minthogy a szolgálatok háza táján feltűnő neofiták ambíciói és politikai céltudatossága messze felülmúlta a megkívánt szakmai minimumot, nem lehetett kétséges, hogy a régiek és az újak között hasonló politikai háborúskodás kezdődik, mint amilyen a korábbi politikai jellegű tisztogatás során már végbement. A szolgálatok energiáit ismét olyan dolgok és olyan félelmek foglalták le, amelyeknek sok mindenhez lehetett közük, leszámítva az állam védelmét és a hírek megszerzését.

A magyar példa e téren akár klasszikusnak is mondható: a ´90 júliusában kinevezett első tárca nélküli miniszter, Boross Péter felügyelet helyett "levezényelte" a civil szervezeteken belüli személyi változásokat. Pozíciókat teremtett saját "tanácsadói" számára, akikről időközben kiderült, hogy többnyire szélsőjobboldali csoportosulások képviselői, és jelenlétük legalább akkora kihívás a fiatal demokráciára nézve, mint azoké volt, akik a szovjet rendszer ideáihoz ragaszkodva szolgáltak ugyanott a 80-as évek végéig. Borosst követően még ma is üdítőnek tűnik Gálszécsy András minisztersége, aki igyekezett visszaállítani a civil szervezetek profi alkalmazottainak önbecsülését; kiseperte a "tanácsadókat", lefékezte a politikai okokból egymásnak uszított érdekcsoportok indulatát, majd rövid úton távozott, felmérvén küzdelmének hiábavalóságát. A kormány és népes - bár a primitív indulatokból ki nem fogyó - drukkertábora rendre áthúzta számításait. Füzessy Tibor dilettáns minisztersége idején aztán betelt a titkosszolgálatok sorsa Magyarországon; minden visszatért a korábbi kerékvágásba, a politikai frontok megmerevedtek, s olyan állapotok stabilizálódtak, melyekben inkább a rögtönzés és valamiféle szokásjog szabott irányt, semmint a törvényesség és az átgondoltság. 1994 után ez a helyzet öröklődött tovább, és csak idő kérdése volt, mikor mond majd csődöt az inkább a politikai véletlenek, semmint a szabályok irányította működés, illetve mikor omlik össze ez a konstruált viszonyrendszer, s mikor temeti maga alá azokat, akik talán a legkevésbé voltak okolhatók a csődért (például Kocsis Kálmán).

Persze téved az, aki a magyar esetet egyedinek gondolja. Nagyjából hasonló logika szerint zajlott le a lengyel titkosszolgálatok eddigi legnagyobb konfliktusa, az úgynevezett Oleksy-ügy. Mint ismeretes, a radikális befolyás alatt álló - és Lech Walesa korábbi elnök minden áskálódását hűen támogató - lengyel titkosszolgálat (ezen belül személy szerint a később menesztett Konstanty Miodowicz ezredes), ellenőrizetlen információk alapján Józef Oleksy miniszterelnököt kémkedéssel vádolta meg. Bár a vád - mely akár még igaz is lehetett volna - később bizonyíthatatlannak mutatkozott, a frissen megválasztott baloldali államelnök, Aleksander Kwasniewski nem engedhette meg magának a gyanú luxusát, és menesztette miniszterelnökét. Már akkor sokan gyanakodtak arra, hogy a "kiszivárogtatás" mögött az orosz titkosszolgálat lapul, melynek jól jött a Walesa körül tömörülők elvakult dilettantizmusa, hogy diverzióval zavarhassák meg az Európai Unióba, illetve a NATO-ba igyekvő Lengyelország politikáját.

Lehet-e csodálkozni ezek után, hogy a Nyírfa-ügyben, továbbá a román titkosszolgálatok vezetőcseréi kapcsán szintén feltűntek a "keleti motívumok", amelyek bizonyíthatatlan és ködös formában ugyan, de minisztereket hoztak hírbe, és - Magyarországon legalábbis - újra felkavarták a hírszerzés addigra elcsendesedett belső konfliktusait?

Az 1996-97-ben lezajlott - és a részben még most is zajló - átrendeződés feltehetően új helyzetet teremt a kelet-európai titkosszolgálatok működésében. Az orosz manipulációk esélye csökken, annál is inkább, mert a belső megosztottságot és a belpolitikai természetű konfrontációkat lényegében lezártnak tekinthetjük. Az új garnitúra kiválasztása megtörtént, legitimitásának megteremtése pedig folyamatban van, s remélhetőleg az irányon már az eljövendő választások sem módosítanak. E téren roppant jelentősége van az amerikai titkosszolgálatokhoz való viszonynak, amely a Washington részéről tapasztalt korábbi bizalmatlanság miatt korántsem volt egyértelmű. Igaz, a magyarok és lengyelek amerikai kapcsolataiban mutatkozott eddig is a legkevesebb probléma, de az említett titkosszolgálatok belső bizonytalansága miatt e jó viszony - a mostani irányváltásig - mindössze deklaratív maradt. Nem is beszélve a Romániában végrehajtott titkosszolgálati garnitúraváltást megelőző időszakról. A jelek tehát arra utalnak, hogy e változás közel sem másodlagos fegyelmi ügyek következménye. Az átalakulás igazi tétje a nyugati partnerkapcsolatok új feltételeinek kialakítása.

E partnerkapcsolatok szempontjából egyedinek mondható a lengyel és a román titkosszolgálatok áthangolása. Mindkét esetben jelentős tehertételnek számított vezető tisztek korábbi disszidálása, akik időközben a CIA különleges tanácsadóivá váltak, s befolyásuk az eljövendő kapcsolatok minősítése szempontjából időközben óriásira növekedett. 1978-ban a román külföldi hírszerzés első embere, Ion Mihai Pacepa menekült Amerikába; 1982-ban a lengyel titkosszolgálat ezredese, Ryszard Kuklinski. Mindketten gyanakodva figyelték a ´89 utáni kelet-európai szolgálatok működését, és jelentős szerepük volt abban, hogy e szolgálatokon belül végül is bekövetkezett valamiféle radikális szembefordulás nemcsak a múlttal, de a közelmúlttal is.

Ami a magyar helyzetet illeti: bár a Nyírfa-botrány kapcsán elbocsátott vezetők egyike-másika igyekszik most megkérdőjelezni a magyar titkosszolgálatokon belül létező lojalitást, a magyar szolgálat konszolidációja megtörtént. A cseh helyzet tisztázása azonban - függetlenül a komputer-botránytól - még várat magára, annak ellenére, hogy a lusztrációs törvény beterjesztése és megszavaztatása (1991. október 4.), tehát a Kelet-Európában szinte páratlan szakítás a kommunista időszak titkosszolgálatával, korábban jelentékeny tekintélyt kölcsönzött a Václav Klaus vezette kabinet biztonságpolitikai elképzeléseinek. Az ottani állapotokat azonban nagyban komplikálja, hogy a rendszerváltást követően a hatalmat folyamatosan egyetlen politikai erő tartja kezében, amely kialakította saját titkosszolgálati klientúráját, ennél többet azonban nem tett. A korábbi kommunista vezetés titkosszolgálati dominanciája ugyan megszűnt, de a profizmus és a Nyugat-orientált lojalitás megteremtése még várat magára. Jellemző, hogy a komputer-incidenst követően, amikor is idegen kezekbe került - vagy kerülhetett - a szervezet teljes ügynöklistája, Prágában senki sem érezte fontosnak az alaposabb önvizsgálatot.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.