Bankkórság

  • 1999. április 1.

Publicisztika

Hej, de jó volna, ha nekünk is lenne egy bankunk, mint a kormánynak! Hátradõlnénk bõrfotelünkben, egyik kezünkben a viszkispohárba töltött szilvóriumot lötyögtetnénk, a másikban pedig, mint valami - szigorúan kézzel sodort! - Havanna-szivart, fél rõf házikolbászt forgatnánk! Hej, beh könnyû is lenne az élet!

Bankkórság

A Postabank egyes hitelei, befektetései, a bank elõzõ vezetése által összevásárolt üzletrészek most egy régi-új céghez, a Reorg Rt-hez vándoroltak - neki adta õket a Postabank portfólióját tisztogató ÁPV Rt ("Viktor vagyok, a takarító"). E csomagban a hiteleiket percre pontosan törlesztõ cégek adósságai meg értékes vállalatok is akadnak; de vannak az olyan színes egyéniségek keze munkáját dícsérõ vállalkozások is, mint Josip Tot, Simicska Lajos, Máté László, vagy Lezsák Sándor. Forró pénzek, mondhatnánk: az a zseton, amellyel a bohókás Princz Gábor annak idején barátokat próbált magának szerezni a Fidesz, az MDF és az MSZP gépezetét olajozó szakmunkások között. A Reorg Rt-nek (egészen pontosan a Reorg Rt tulajdonában lévõ Reorg Apport Rt-nek) az lesz a dolga, hogy ezt a vagyont értékesítse: az üzletrészeket és a követeléseket eladja, a befolyt összeget pedig hazánk felvirágoztatására fordítsa.

Nem mindegy persze, hogy ez az - elvben - 41,5 milliárd forintnyi vagyon milyen áron kel el. E ponton, ha mi lennénk a kormány, bõrfotelünkhöz szólítanánk Gizikét: diktálok, szívem. Tollba mondanánk neki jövendõ barátaink névsorát (akik most olcsóbban vehetik meg tõlünk adósságaikat meg üzletrészeiket, és akiknek ennek fejében késõbb olyan ajánlatokat tehetünk, amelyeket, khm, illetlenség lenne visszautasítaniuk), a másik oszlopba pedig azok nevét íratnánk be, akiknek csehszlovák túrabakanccsal lépünk majd nyakára: fizess, testvér.

A kormány e pillanatban minden további nélkül megteheti ezt, hisz azokat a demokratikus ellenõrzõ mechanizmusokat, amelyek ebben meggátolhatnák - például a parlamentet - hidegre tette. A Postabank kétes kintlevõségeivel nem foglalkozik majd parlamenti bizottság; a Reorg Rt. hét éve hivatalban levõ vezetõjét, a felszámolások legjobb magyarországi szakértõjét, Sugár Dezsõt a múlt héten kúrta ki a hóra az ÁPV Rt. Az üzletet mások bonyolítják majd le: a Reorg új vezérigazgatójának egy Lenk Géza nevû férfiút szemelt ki a kormány. Õ eddig egy olyan bank, a Trigon vezetõje volt, amely maga is tartozik a Postabanknak, és amely szerepet játszott volna a Postabank még Princz által tervezett eladásában.

Nagytudású szakember tehát. Márpedig a nagy tudást a világon mindenütt szépen honorálják.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?