Bernard Guetta: Hszi Csin-ping nagy tévedése

Publicisztika

Félő, hogy Kína Tajvan megszállására készül, de ennél nem is követhetne el nagyobb baklövést a francia európai parlamenti képviselő szerint.

Október 14-én, hétfőn a kommunista Kína huszonnégy órára körülzárta Tajvant. Százötvenhárom repülőgép és harminchat hajó vágta el a szigetországót a külvilágtól. Ám amilyen figyelemre méltó volt ez az erődemonstráció, annyira nem világos, hogy mi volt a célja. Diplomaták, sinológusok és katonák azóta is ezen gondolkodnak, ugyanis ha ez főpróba volt, ha Hszi Csin-ping valóban a demokratikus Kína bekebelezésére – az ő szóhasználatában Kína újraegyesítésére – készül, mihez vezet ez rá és a világra nézve?

Ha Kína belevágna ebbe a háborúba, akkor hosszú csatározások után végül is átvenné az ellenőrzést a Dunántúl méretű sziget felett, de nagyon sokáig elhúzódó ellenállásba ütközne, és ráadásul minden fronton csak veszítene. Egész Ázsia – Indiával és Japánnal az élen – összezárna vele szemben, egy olyan hatalommal szemben, amelyik le akarja igázni a kontinenst. Az Egyesült Államok azonnal ennek az ázsiai szövetségnek az oldalára állna, hiszen már most is azon dolgozik, hogy ez a szövetség létrejöjjön. Az Európai Unió is ezt tenné, mivel nehéz elképzelni, hogy a kommunista Kínát támogatná az Egyesült Államokkal és Ázsia többi részével szemben.

Nemcsak elszigetelődne a kínai rezsim, még a gazdasága is megsínylené a támadást, mert durván visszaesne a nyugati világba irányuló kivitele, ami így sincs már olyan jó bőrben, mint néhány évvel ezelőtt. Hszi Csin-pingnek semmi haszna, vesztesége viszont bőven származna Tajvan lerohanásából.

Ha viszont ezeknek a parádéknak csak az a célja, hogy megfélemlítsék a tajvani demokráciát, akkor is elszámította magát a kínai elnök, mert éppen az ellenkező hatást éri el velük. Ezek a folyamatos manőverek csak arra késztetik Tajvant, hogy megerősítse védelmi rendszereit, az Egyesült Államokat arra, hogy megerősítse a tengeri jelenlétét a térségben, az ázsiai országokat pedig arra, hogy egyesítsék az erőiket.

Hszi Csin-ping, aki körülbelül annyira kifinomult, mint egy mozsárágyú, enyhén szólva nem a lehető legjobb vezetője egy olyan Kínának, amelynek most arra lenne szüksége, hogy elgondolkodjon rajta: a világban megszerzett fontos pozíciója milyen felelősséggel jár. Arra lenne szüksége, hogy barátokat szerezzen és megnyugtassa a világot a geopolitikai szándékait illetően.

Ahelyett, hogy a kedvező termelési költségeivel visszaélve megpróbálná kiiktatni európai versenytársait, Kínának arra kellene törekednie, hogy kiegyensúlyozott gazdasági kapcsolatokat alakítson ki az Európai Unióval, hogy az unió segítségével mérsékelje az erőpárbaját az Egyesült Államokkal. Ahelyett, hogy támogatná Oroszország Ukrajna elleni háborúját, Kínának meg kellene értenie, hogy Európa addig nem fog megbízható partnerként tekinteni rá, amíg egy hódító háborúban segédkezik az unió határainál. Ahelyett, hogy továbbra is Tajvan függetlenségét fenyegeti, a kínai elnöknek inkább egyre szélesebb körű gazdasági együttműködést kellene javasolnia a másik Kínának, hogy ezzel magához és az ázsiai földrész egészéhez kösse anélkül, hogy a protektorátusává tenné. Egy olyan Kínának, amely hajlandó és képes leszerelni az általa keltett aggodalmakat, ki kell tudnia jelentenie, hogy valóban csak egy Kína létezik, de azt csak békésen, a két állam lakosságának szabadon kifejezett közös akaratából lehet egyesíteni.

Ha így tenne, Hszi Csin-ping megnyugtatná Ázsiát, Európát és az Egyesült Államokat. Támogatókat szerezne, és magabiztosságot sugározna, amelynek minden jel szerint ma híján van.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.