Bernard Guetta: Putyin-Európa: 2-0

Publicisztika

Moldovának és Grúziának valóban van félnivalója a Kremltől, miközben a Nyugatban nem bízhatnak. A francia európai parlamenti képviselő szerint az EU nem elégedhet meg azzal, hogy példaértékű demokráciát épített Európában. 

Nem az orosz befolyásolás a legnagyobb baj. Ha a moldovaiak ilyen szűk többséggel mondtak csak „igent” az Európai Unióra, akkor nemcsak arról van szó, hogy Vlagyimir Putyin titkosszolgálatai szavazatokat vásároltak, és álhírekkel árasztották el a választókat. Kétségtelenül hatékony volt ez a beavatkozás Moldovában és Grúziában is, de nem lehet mindent ezzel magyarázni.

Moldova annyira kicsi, hogy megtalálni is nehéz a térképen. Nyugaton Romániával, keleten Ukrajnával határos. Az egyik oldalon az Európai Unió, a másikon egy háborúban álló, meggyötört ország, amelynek továbbra is bizonytalanok a határai. Moldova nyilvánvalóan jobban vágyik az unió békéjére és jólétéra, mint a Kreml igájára, de egyik polgára sem hagyhatja figyelmen kívül az Ukrajnára hulló bombákat és a nemzetközi erőviszonyokat.

Éppen amikor a moldovaiak szavazni készültek, az Egyesült Államokból Donald Trump beszédei visszhangzottak feléjük, amelyekben az összegyűlt hallgatóságának azt magyarázta, hogy célravezető lenne megegyezni Vlagyimir Putyinnal – az ukránok kárára. Ha a republikánus jelölt nem hajlandó meghalni Ukrajnáért, akkor belátható, hogy még kevésbé lenne hajlandó meghalni Moldováért, gondolhatták. Közép-Európából nézve a demokrata jelölt sem beszélt megnyugtatóbban, és ez még nem minden.

Az Egyesült Államok nélkül az európaiaknak kevés eszközük lenne rá, hogy segítsenek Ukrajnának visszaszorítani az orosz hadsereget az orosz határ mögé. Magának az uniónak sem lenne rózsás a helyzete, mert egyrészt ő maga is még keresi a saját katonai védelmét, másrészt pedig mert a nyugatiak az Atlanti-óceán mindkét oldalán annyira tartanak tőle, hogy Oroszország összeomlása világméretű zűrzavarhoz vezetne, hogy vonakodnak attól, hogy a valódi vereségét pártolják.

A kis Moldovának a polgárai tehát azt látják, hogy az Atlanti Szövetség nem hajlandó a megmentésükre sietni, Vlagyimir Putyin viszont eltökéltnek tűnik, hogy újjáalakítja az orosz cári birodalmat. Vannak fegyverei, és vagonszámra hozat még többet Iránból és Észak-Koreából. Kína és India is az ő oldalán áll, és a Nyugat, attól való félelmében, hogy magára haragítja, nem engedi, hogy az ukránok az általuk szállított fegyvereket orosz területen vessék be az orosz erők ellen.

Egyik oldalon ott van a vállalatok és kormányok félénksége, amelyek nem akarnak háborúra háborúval válaszolni. A másik oldalon egy hódító brutalitása, aki reméli, hogy hamarosan Ukrajna és az Európai Unió rovására megegyezhet Donald Trumppal. Nem kell Kissingernek lenni, hogy átlássuk az erőviszonyokat: 

Moldovának valóban van félnivalója a Kremltől, a Nyugat védelmében pedig nem bízhat.

Nem kell nagy stratégának lenni ahhoz sem, hogy megállapítsuk: amíg az Európai Uniónak nincs közös katonai védelme, addig nem feltétlenül áll Moldova érdekében, hogy Vlagyimir Putyin bajuszát rángassa.

Sok moldovai így gondolkodott, és sok grúz is ugyanezt mondta szombaton, mert emlékeznek arra, hogy amikor 2008-ban az orosz csapatok elfoglalták két tartományukat, az Európai Unió tehetetlen volt, a Fehér Ház pedig sehol. Ha szembe akar szállni Vlagyimir Putyin birodalmi törekvéseivel, az unió nem elégedhet meg azzal, hogy példaértékű demokráciát és társadalmi modellt épített Európában. Fegyverek is kellenek neki, és politikai akarat, hogy bevesse őket, ha kell.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Közeleg a tél!

  • Támogatott tartalom

Nehéz a NER 15. évében arról beszélni, hogy jogi eszközökkel lépjünk fel a hatalommal szemben, hiszen folyamatosan változó és egyenlőtlen játékszabályok mellett dolgozunk. Viszont azoknak, akiknek megsértik a jogait, most van szüksége segítségre. Nem a távoli jövőben kell megvédenünk a magyar embereket, hanem most.

Toryk

Szex, hatalom, kereskedelmi tévé. A Riválisok a szappanopera fénykorában játszódik és vissza is hoz valamit annak bugyuta, de elragadó bájából.

Ott lenni vele

Telefonnal felvett videó terjed Szenegálban: hisztérikus tömegjelenet közepette kiásnak a sírjából egy halottat, kivonszolják a temetőből, ahol nem maradhat, mert úgy tudják, homoszexuális volt.

Több szerelmet!

  • Kiss Annamária

Mintha szélesvásznú filmet néznénk: a színpadkép két oldalra kinyúlik, és az ég mintha összenyomná a földet. Középen, elég kis területet elfoglalva, forgószínpadra épített, lombházra emlékeztető építmény áll, a széleken sátrak (díszlet: Devich Botond).

Zsenik

Kizökkent itt a világ.

Múlt pénteken történt talán, hogy a Legfőbb Ügyészség, a bűncselekmény leghaloványabb gyanújának is híján, elutasítani volt kénytelen Vadai Ágnes feljelentését az Orbán Áronról kiszivárgott felvétel tárgyában.

Zavartalanul

Orbán Viktor szombaton jóval az urnazárások előtt már gratulált is kollégájának a georgiai kormánypárt újabb „nagy győzelméhez”, hétfőn Tbiliszibe utazott és a vendéglátó miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatón határozottan kijelentette, „senki sem meri megkérdőjelezni” a választás tisztaságát.

„Itthon már mindenki”

  • Artner Sisso

A Hodworks tánctársulat alapítója megszállottan kutatja a test kifejezési lehetőségeit. Tánckreációi tabudöntögetők és társadalomkritikusak, de egyben játékosak is. Meghökkentő előadásaival nemzetközi elismerésre tett szert. Legújabb, Shared Values című munkáját Bécsben készítette, de nem csak erről beszélgettünk.

A megosztott ország

Amerika november 5-én választ Donald Trump és Kamala Harris között. Míg a magyar közvélemény csupán az elnökválasztásra és az eredményére fókuszál, addig sok amerikai számára nem is az elnökválasztás lesz a legfontosabb azon a napon.

Rommá lőtt konceptusok

  • Turán Tamás

A jelenlegi közel-keleti háború még messze jár a végétől. A Nyugat, élén az Egyesült Államokkal, hosszú évtizedek óta bábáskodik a közel-keleti béke megteremtése és a palesztin kérdés megoldása körül.

A hírnév átkai

Akik csöndre vágyva költöznek falura, általában már nem vállalnak gyereket. A fiatalabbak jelentős részének viszont ez unalmas környezet. Mégsem eleve hatástalanok a csökkenő lakosságú falvak praktikái az elnéptelenedés ellen.