Egymilliós letelepedési támogatást ad Eperjes

A hírnév átkai

Belpol

Akik csöndre vágyva költöznek falura, általában már nem vállalnak gyereket. A fiatalabbak jelentős részének viszont ez unalmas környezet. Mégsem eleve hatástalanok a csökkenő lakosságú falvak praktikái az elnéptelenedés ellen.

„A rendelet célja Eperjes község népességmegtartó erejének fokozása, a lakónépesség számának növelése, a községben született, itt élő vagy letelepedni szándékozó személyek és családok eperjesi lakáshoz és lakóhelyhez jutásának elősegítése az önkormányzat támogatásával, a rendelkezésre álló gazdasági lehetőségeivel összhangban” – így kezdődik az eperjesi önkormányzat rendelete, amelyről a megyei napilap, a Délmagyarország nyomán az országos sajtó is beszámolt.

A Csongrád-Csanád megyei Eperjes képviselő-testülete idén márciusban úgy döntött, hogy egymillió forintos támogatást ad a letelepedőknek. Ez életbevágó ügy, mert a falu lakossága a 2011-es és a 2022-es népszámlálás között 539-ről 380 főre csökkent. A koronavírus-járványt is magában foglaló időszak alatt a megyében ez a település szenvedte el a legnagyobb arányú létszámcsökkenést, 29,5 százalékot. A 14 év alattiak létszáma most 38 fő.

Az egymillió forint a megélhetés költségeihez képest nem nagy összeg, az eperjesi ingatlan­árakhoz viszonyítva mégis számottevő. A megyei napilap is említette, Eperjesen 5 millió forintért hirdetnek eladásra egy háromszobás, melléképülettel rendelkező házat, nem is nagyon kell felújítani beköltözés előtt. Lehet kapni házat 3 millióért és kevesebbért is. Erre olyan magyarázatot adnak helyben, hogy aki itt keresne munkahelyet, az önkormányzatra és egy agrárvállalkozásra számíthat. Átmenő forgalom nincs, ide az jön, aki itt lakik, vagy erre akad dolga.

Aláír tíz évre

Az önkormányzat azt szeretné, hogy Eperjes ezután is rendezett legyen, maradjon a nyugalom szigete, tisztességgel gondoskodni tudjon az itt élő idős emberekről. Az utóbbi öt évben – ezt a 2019-ben megválasztott, majd most, júniusban ellenjelölt nélkül újrázó Kabai Mátyás (független) polgármester nyilatkozta a megyei napilapnak – a település visszafizette az adósságait, valamennyi megtakarítása is lett. Ebből a pénzből szeretnék segíteni a letelepedőket és azokat a fiatalokat, akik helyben maradnának.

A letelepedési támogatás nem magyar találmány. Míg bizonyos spanyolországi városok és nyaralóhelyek lakóinak elegük lett a turistákból, addig a Portugáliával határos Extramadura régióban, amely hátrányos helyzetű és nem népszerű idegenforgalmi célpont, támogatással próbálják letelepedésre ösztönözni az embereket, legyenek spanyolok vagy külföldiek. Ott 15 ezer eurót, azaz 6 millió forintot kapnak, akik ezt bevállalják. Elsősorban távmunkában dolgozó emberekre számítanak. A támogatás összege differenciált: a 30 év alattiak és azok, akik ötezer főnél kisebb lélekszámú települést néztek ki maguknak, többet kapnak. Az olaszországi Calabriában pedig akár 28 ezer eurót is kap az, aki kétezer fősnél kisebb településre költözik. Az Economx.hu egy 250 lakosú svájci faluról, Albinenről írt, amelynek lakói egyhangúan döntötték el, hogy 50 ezer eurónak megfelelő támogatást kapjanak azok a családok, amelyek vállalják, hogy odaköltöznek és legalább tíz évig ott élnek, igaz, csak 45 év alattiak jelentkezhetnek.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk