Eörsi Mátyás

Európa sokkos állapotban

  • Eörsi Mátyás
  • 2025. február 19.

Publicisztika

Az EU-t sokként érte, hogy a Trump-kormányzat kihagyja az Oroszországgal folytatott tárgyalásokból. Végül is érthető a sokk is meg a felháborodás is, gondolhatnánk.

Aztán, ha ez a megbántottságérzés elpárolog, érdemes lenne Trump hibáztatása helyett vagy mellett Európának a tükörbe néznie.

Fogalmam sincs, mi lehet Trump fejében. Senki sem tudja, talán még ő maga sem. De a válaszért arra a kérdésre, hogy miért hagyta ki az EU-t a tárgyalásokból, nem az amerikai elnök gondolatait kell találgatni.

Másra ment a pénz

Trump azért hagyja ki az EU-t, mert megteheti. Megteheti, mert a Pax Americana védőernyője alatt az európai szövetségesek az európai jólét, a szociális háló, a zöld átállás és a megannyi szép európai politika miatt nem költöttek eleget a védelemre. Ezt Amerikára hagyták. Ahogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter azt a Fox Newsnak – joggal – magyarázta, eddig az volt, hogy az európaiak a tárgyalásaik során védték a nemzeti érdekeiket, ők pedig védték a globális béke érdekeit. Európa komoly pénzeket áldozott mindazért, amire európaiként valóban büszkék lehetünk, de mint az életben mindennek, ennek is komoly ára volt. Európa a kontinens védelmét rábízta az Egyesült Államokra, amely évtizedekig becsülettel végezte is eme feladatát. Csakhogy ennek nem csupán az lett a következménye, hogy az Egyesült Államok a világ legerősebb katonai hatalma maradt, hanem az is, hogy a katonai védelem területén Európa méltatlanul alulteljesített. Az a szomorú helyzet állt elő, hogy ha az EU-nak lehet is szerepe az Ukrajna és Európa számára is elfogadható megállapodás végrehajtásában, annak megszületéséhez nincs rá szükség. Az EU hibája is az, hogy egyszerűen elküldhették az asztaltól.

Bár az imént azt írtam, hogy érthető az európaiak sokkja, de most ezt visszavonom. Cseppet sem érthető, mert az európaiak ezt előre tudhatták volna, és vezetőiknek módjukban állt volna felkészülni erre a fordulatra – de ezt nem tették meg. Aligha hiszem, hogy elfelejtették volna – nem volt olyan régen – például a szíriai polgárháború lezárását célzó békekonferenciákat. Ezeken az Egyesült Államok, Oroszország és Törökország képviselői vettek részt, míg az unió meghívást sem kapott. Ott volt Putyin Oroszországa, Trump, majd Obama Amerikája és Erdoğan Törökországa, egytől egyig olyan résztvevők, amelyek a legkevésbé az EU érdekeit tartották szem előtt. Hogyan reagált erre az Európai Unió? Hiszen látjuk: sehogy, hacsak úgy nem, hogy amikor ismét kihagyják, akkor újból sokkot kap. De hány sokk kell ahhoz, hogy az EU saját magát megkerülhetetlenné tegye?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.