Csakhogy Mikola

Publicisztika

Rég (legkésőbb a legutóbbi választási kampány óta) tudjuk, hogy Mikola István a Fidesz úgynevezett nehéz embere - ami a szívén, az a száján. Vannak olyan Orbán-rajongók, nem is kevesen, akik épp benne találtak bűnbakra a legutóbbi választási vereség után. Az ugyanis létezhetetlen, hogy pont a zseniális vezér számolta volna el magát. De akkor vajon ki a fene tette meg a verbálterrorista Mikolát helyetteséül? Azt is sokan tudhatják, hogy a "nemzet doktora" nem csak orvosként van jelen a magyar egészségügy klórmészszagú ingoványában: sorra jelentek meg a cikkek egészségügyi vállalkozásairól, a firkászok még nepotizmussal, családtagjainak való elvtelen kedvezéssel is megvádolták a jelentős egészségpolitikust.

Rég (legkésőbb a legutóbbi választási kampány óta) tudjuk, hogy Mikola István a Fidesz úgynevezett nehéz embere - ami a szívén, az a száján. Vannak olyan Orbán-rajongók, nem is kevesen, akik épp benne találtak bűnbakra a legutóbbi választási vereség után. Az ugyanis létezhetetlen, hogy pont a zseniális vezér számolta volna el magát. De akkor vajon ki a fene tette meg a verbálterrorista Mikolát helyetteséül? Azt is sokan tudhatják, hogy a "nemzet doktora" nem csak orvosként van jelen a magyar egészségügy klórmészszagú ingoványában: sorra jelentek meg a cikkek egészségügyi vállalkozásairól, a firkászok még nepotizmussal, családtagjainak való elvtelen kedvezéssel is megvádolták a jelentős egészségpolitikust.

Ha már itt tartunk: Mikola egészségügyi minisztersége alatt sem éppen piacellenességével tüntetett. Akkori terveiből úgy tűnt, nincs ellenére a magántőke jelenléte a magyar egészségügyben - akár a szolgáltatói, akár a biztosítói oldalon. Azóta viszont választott pártja idősebb lett két választási kudarccal, ami megfontolásra és a jól beváltnak tűnő demagógiához való konzekvens ragaszkodásra intheti a legnagyobb ellenzéki erő vezetőit. Amíg a Molnár-Horváth-féle "reformokat" (amelyek tulajdonképpen el se kezdődtek) kellett ekézni, addig rendben volt minden. Orbán, a Fidesz és Mikola mélyen egyetértenek abban, hogy mindegy, mit csinálunk, csak a mi embereink csinálják - ha nem vagyunk benne a dologban, akkor az a reform elvetendő, amit "ezek" kezdtek el, az - lévén a kezüktől fertőzött - kidobandó, a lényeg, hogy kapjanak egy nagy pofont, oszt' azzal induljanak is el a búsba. Csakhogy Mikola, a Nagy Kombinátor idővel azon vette észre magát, hogy pártjának jelentős politikusai - tán a kognitív diszszonanciát kerülendő - kezdik komolyan venni a sok baromságot, amit az utóbbi hat év kampányai során, de legalábbis az idén elharsogtak. Ezek - észlelte elszörnyedve - tényleg SZTK-t akarnak, meg állami kórházat, amelynek fedezetlen számláit örökkön-örökké fizeti majd az adófizetők serege.

Mikola Kökény egészségpolitikussal (ne feledjük: szintúgy a Molnár-Horváth-rezsim ellensége) közös kórházlátogatása és a Hospinvest vállalkozói csoport melletti kiállása világos jelzés: egyikük sem szeretné, hogy a demagógia csapdájába esett Fidesz esetleges győzelme után merő bigottságból fúrna meg mesésnek ígérkező üzleteket. És igaza van Mikolának: a magánérdek ez esetben találkozhat a nagyobb közjóval. Az egészségbiznisz láthatóan pártkeretektől függetlenül mozgat meg szakpolitikusokat - s ne legyenek kétségeink, a mögöttük álló orvoscsoportokat is. Lapzártakor még nem tudjuk, mit kezd a Fidesz fehér köpenyes renitensével, mivel (nem csupán szak)politikusai maguk sem értenek egyet az ügyben: s itt nemcsak arról van szó, mit tegyenek az álmokban már megnyert választások után, hanem arról is, mit mondjanak addig a választóknak. Mikola mindenesetre kifelé annyit mutat: bármily jólesik is együtt szinglizni, körmösözni, homokosozni a "morális többséggel", egy pártban csak akkor éri meg a közös élet, ha az üzletet sem kell közben bezárni.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.