Egy ember, egy szavazat

  • 2005. február 3.

Publicisztika

Az az érvelés, amely a mindennapos iraki merényletekért az amerikaiakat, az idegen megszállást tette felelõssé, s ezzel támadta a 2003 márciusában indított háborút, az irakiaknak mindössze két választási lehetõséget hagyott.

Az az érvelés, amely a mindennapos iraki merényletekért az amerikaiakat, az idegen megszállást tette felelőssé, s ezzel támadta a 2003 márciusában indított háborút, az irakiaknak mindössze két választási lehetőséget hagyott. Vagy Szaddám jár nekik, és őt, a diktatúrát remélhetik csak a sorstól, vagy az, hogy naponta gyilkolják őket változatos eszközökkel, autóba rejtett bombákkal, rakétákkal, öngyilkos merénylők testére kötözött dinamittal. Ez van, mert bement a Bush. Ha nem megy be, akkor ugyan az van (Szaddám), az sem egy lakodalom persze, de bemenni akkor sem kell (esetleg: nem így, lövöldözve), még akkor sem, ha ez esetben marad az. Tertium non datur: a harmadik változat ugyanis e bírálókat legérzékenyebb pontjukon, kiinduló axiómájukon taposta volna tökön. Az imperialista, amerikai nacionalista, globalista, hegemonista, korrupt, keresztény fundamentalista, zsidóbérenc stb. Amerika (vagy Bush) bűntényt követett el, amikor bement.

Az önostorozás szerfölött rokonszenves képessége kultúránknak, miként az is, hogy hajlamos választott vezetőinek orrát beleverni néhány súlyosabb hazugságukba, netán tévedésükbe. Vannak azonban pillanatok, amikor e tiszteletre méltó és kreatív öngyűlölet váratlan, immár csöppet sem rokonszenves gondolati melléktermékeket fial. Esetünkben a harmadik lehetőség eltagadását az iraki néptől; a szabad választásra meg a népképviseleti demokráciára való képességük kétségbevonását. A háború és a megszállás ellenzői végső soron a szavazati jogot tagadták volna meg az irakiaktól, akár tudatosan (mert ilyen vagy olyan okból maguk is megvetik a demokráciát), akár csak azért, mert a "reálpolitika" bevett illemtanát, vagy a nemzetközi diplomácia protokollját, vagy a nagymamucikájuk térde kalácsát fontosabbnak gondolták, mint azt, hogy húszmillió ember egy távoli országban, ahol amúgy is sok a légy, milyen kormányzati rendszerben él - vagy inkább hal. Pedig csak az az egy szavazata, amije van, ha van, csak az védheti meg az embert a megaláztatástól, a kizsákmányolástól, az erőszaktól, csak az óvhatja meg életét; csak az az egyetlen, aprócska, látszólag jelentéktelen szavazat a milliónyiból, az lehet minden demokratikus intézmény alapja. Akár Irakban lakik, akár a világ valamely más, szerencsésebb fertályán. S hogy ez a harmadik lehetőség igenis fennáll, hogy az egy szavazatot s az erős vágyat a birtoklására - nemzetiségtől, vallási hovatartozástól, kultúrától függetlenül - univerzális emberi kincsnek kell tekintenünk, azt nem pusztán a vasárnapi választások magas frekvenciája bizonyítja, meg az eseményt kísérő eufória (melyről részletesen beszámolunk beljebb). Hanem az a tény is, hogy a szörnyű, precedens nélküli erőszakhullám dacára lett ilyen magas a részvételi arány.

Mindettől persze még nyugodtan lehet az iraki demokratikus kísérlet vége polgárháború (nota bene: ennek esélye a mostaninál összehasonlíthatatlanul nagyobb lett volna, ha Szaddám természetes, aggkori megmurdelés útján távozik a hatalomból). A listás szavazás éppúgy eredményezheti az etnikai mozgósítást és a feszültségek éleződését, mint valamiféle etnikai konszenzust. A választott iraki vezetőknek immár maguknak kell országuk alkotmányát kidolgozniuk, s most válik el, hogy valójában akarnak-e mindnyájan, kurdok, síiták, szunniták egy államban élni; ha igen, milyenben, s ha nem, milyen eszközöket tartanak megengedhetőnek a kiválás vagy a dominancia érvényesítése érdekében. Az ország végleges alkotmányának elfogadása októberben, majd a jövő ilyenkor esedékes új választás nyilván megint új fénytörésbe helyezi az eddigi eseményeket is, s a végső mérleget talán akkor kell majd megvonnunk.

De ha a háború indokai közül a tömegpusztító fegyverekre meg a terroristákra vonatkozó meg is bukott, egy immár minden kétséget kizáróan igazolást nyert. Ez az újság a háború kezdetétől fogva épp ezt tartotta a legfontosabbnak, s ezért rokonszenvezett a katonai akcióval. A Bush elnök vizionálta demokratikus világforradalom nyilván nem egyhamar jön el; s erős gyanakvásra ad okot az a vallásos révület is, amelyből az amerikai elnök elkötelezettsége táplálkozik. Mi történetesen nem azért gondoljuk univerzális értéknek a demokráciát, mert a Jóistennek az a legtetszőbb rend. De a 90-es évek uralkodó világpolitikai irányzata a beleszarás volt: s ebbe Irakban, Ruandában, a volt Jugoszláviában emberek milliói haltak bele. A haladást lehetetlen nem észrevenni.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.