Egy kivándorló bevándorló

  • .
  • 2009. szeptember 3.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2009. augusztus 27. Interjút olvashattunk Bodor Pállal, aki talán most, hogy már "öreg" lett, remélhetőleg bölcsebb és megfontoltabb, mint valaha volt.

Ugyanis nemcsak népszerű volt írásaival, melyek természetesen sokaknak nem tetszettek, de valamiféle pletyka mindig is terjengett körülötte, melyek szerintem egyhamar nem fognak úgysem egyértelműen tisztázódni. Sokan, itthon és Erdélyben egyaránt, "árulónak" tartották, és hogy besúgó volt a Ceausüescu-rendszerben. Ezek olyan dolgok, melyek mindig megmaradnak már, hiszen nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél... Nekem Bodor Pállal csak annyi bajom volt, hogy amikor a MÚOSZ elnöke volt, akkor nem tette meg azokat a dolgokat, amiket meg kellett volna tennie, hiszen adott helyzetben, adott körülmények közt lehetősége lett volna arra, hogy konkrét változásokat csikarjon ki a MÚOSZ-ban, de nem tette. Sokan neheztelnek ezért is rá, és amikor már nem volt elnök, akkor nagy kirohanást intézettutódja ellen, ami bizony elég pofátlanság volt részéről. Akkoriban, az 1994. november 28-i Magyar Sajtóban - ez a MÚOSZ lapja volt - megjelent egy írásom, "Bodor-talanság a javából" címmel, amiben igencsak élesen visszatámadtam neki, direkt letegezve, hiszen olyan sértőn és bántón támadta az akkori elnököt, hogy az erősen kifogásolható volt, csak senki nem merte nyíltan megmondani neki. Olyanokat írt az elnökről, hogy "szervezőként csapnivaló", "maga az intézményesült és rendetlen tehetetlenség" és a többi.

Az a cikkem akkoriban "merésznek" számított, sokan megdicsértek érte, és mondták, hogy végre valaki meg merte mondani neki az "igazat", de ezt ugye csak egy szabadfoglalkozású tehette, akinek nem volt mit veszítenie egzisztenciálisan. Mindezt csak azért írom, hogy tisztábban lássanak: egy ember életét nem könnyű megítélni, de bizonyos történéseket is figyelembe kell venni, hogy tisztább képet alkothassunk.

Makovics János

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.