Tartalom

Narancs XXI. évf. 36. szám (2009-09-03)

Publicisztika

Publicisztika

Még nem biztos - Ki legyen az új magyar biztos az Európai Bizottságban?

Õsszel új Európai Bizottság kezdi meg működését - ismét eljött tehát az ideje, hogy a magyar politika megmutassa, mit tud. A hazai politikai elit egyébként is sűrű fél évnek néz elébe: a kormánypárt(ok) gyorsított menetrendben tervezi(k) elfogadni a költségvetést, december elején lejár az ÁSZ elnökének 12 éves mandátuma, megkezdődik a választási kampány, és nem mellesleg a folyamat, amit világgazdasági válságnak hívunk, továbbra is megfűszerezi mindennapjainkat. Ebben a közegben és a most nem részletezett, mindenki által jól ismert belpolitikai hangulatban kell az új Európai Bizottságba egy magyar állampolgárt delegálnunk.

Hammer Ferenc

Publicisztika

Úgy megy el, hogy itt se volt?

A politikailag korrekt beszéd felszámolásának retorikájáról

A romák körüli közelmúltbeli események, ügyek és folyamatok az egész ország életével kapcsolatos változások rendkívül pontos indikátorai, illetve megvalósítói. Az ezen ügyeket övező közhangulatban és közbeszédben rejlő normák sokasága és a témák által keltett szenvedélyek jóvoltából éles kontúrokkal tűnik fel, milyen elképzelések uralkodnak az országban arról, hogy mik is a bajok életünkben, ezekért ki a felelős, ki miben számíthat a többiek együttérzésére, és miben nem.

Publicisztika

Hadiösvényen - Orbán Viktor és Cseh Tamás

"Cseh Tamás a legjobb katonánk, a legjobb harcosunk volt" - idézik a tudósítások Orbán Viktort, aki egyenest a temetésről jövet bírta ezt mondani a Polgárok Háza megnyitásának ötödik évfordulóján. Mi ezzel a baj? Hiszen Cseh Tamás vállalta Orbán Viktort, a hívének mondta magát, beült mögé a csoportképbe a nagygyűlésen, arcát, személyes hitelét kölcsönözte neki. Ráadásul őt is vonzotta valami a férfias küzdelemhez. És maga keverte bele önmagát a pártpolitikába. Hol itt a probléma akkor? Nem olyan bonyolult.

Publicisztika

A történelmi táncokon túl

Magyar Narancs, 2009. augusztus 13. Kedvenc Narancs! Úgy vélem, hogy a Sisso készítette interjú Mihályi Gáborral fontos írás.

Publicisztika

Egy kivándorló bevándorló

Magyar Narancs, 2009. augusztus 27. Interjút olvashattunk Bodor Pállal, aki talán most, hogy már "öreg" lett, remélhetőleg bölcsebb és megfontoltabb, mint valaha volt.

Publicisztika

"Ráállhatnánk arra is, hogy állandóan sírunk"

Magyar Narancs, 2009. augusztus 20. Such György, a Magyar Rádió elnöke saját javadalmazásáról beszélve meglehetősen kompromisszumképesnek mutatkozik, hiszen az interjúban azt állítja, az első év teljesítményének kifizetését szorgalmazta: "Valamilyen módon legyen kifizetve, onnan pedig felejtsük el a szerződés eddigi számítási módját, helyette legyen egy inflációs emelés, és a terv teljesítésétől függően max.

Publicisztika

Ki fizet?

1998 őszén Kenedi János kutató egy készülő tanulmányához betekintést kért bizonyos iratokba, amelyeket akkor a Belügyminisztériumban (BM) tároltak. A tárca elutasította, Kenedi a bírósághoz fordult, ami neki adott igazat. A BM majd egy év múltán azzal a feltétellel járult volna hozzá a kutathatósághoz, ha a történész titoktartási nyilatkozatot ír alá. Kenedi újra bírósághoz fordult, a bíróság újra a javára döntött, a minisztérium meg újra nagy ívben tett minderre. A bírói ítélet negligálása miatt inkább kétszer is fizetett bírságot. 2003-ban végre a kérdéses papírokat az Országos Levéltárba szállították - egy kivételével. Azt nem adták, az istennek sem!

Publicisztika

A kompiláció

Példátlan bűncselekmény-sorozat történt az elmúlt esztendőben Magyarországon. Egy fegyveresekből álló csoport - cigány emberekre vadászva - hatszor gyilkolt. Járták a vidéket, s hajnalban vagy éjszaka lecsaptak ártatlan áldozataikra, közöttük gyerekekre és asszonyokra is. Orvul, galádul, és az alapos gyanú szerint faji alapon.

Egotrip

Ekotrip

Egotrip

Állam, édes állam

Égi jelnek is vélhetjük a BKV-botrányt. Most, amikor a látványos piaci kudarcok miatt egyre többen fohászkodnak az államhoz mint megváltóhoz, kijózanító hideg zuhany minden hír, amely figyelmeztet minket az egykor már unalomig ismert tételre. Arra, hogy a (természeténél fogva) a politika fogságában működő állam (természeténél fogva) pazarló, kevéssé hatékony gazdálkodó. Egyszerűen azért, mert képviselőjének nem áll elemi érdekében, hogy gondos gazdaként takarékoskodjon, hogy jó áron eladható termékeket, szolgáltatásokat követeljen meg az irányítása alatt működő cégektől - és ezt az érdektelenséget az általa kinevezett vállalatvezetők fejében sem képes megfelelő érdekeltséggé varázsolni. Nem állítom, hogy teljességgel lehetetlen volna, hiszen az ember önbecsülésből vagy a jól végzett munka öröméért is képes jól dolgozni, de pusztán erre építeni kockázatos dolog, és különösen mifelénk, ahol a tervgazdaság több évtizedes hagyománya miatt még annyi gyakorlatunk sincs a piac és az állam összehangolásában, mint a szerencsésebb nyugati gazdaságoknak.

Kapirgáló

Egotrip

Fordította Karinthy Frigyes

Az imamalom egyhangúságával szajkózunk mindenféle áhítatos bölcsességet, magától értetődőnek vett, vitán felül álló hittételeket és hatékonynak gondolt varázsformulákat "ezeréves határokról", "őshonos mangalicáról", "a magyar gondolkodás mellérendelő jellegéről" és hasonlókról. Kulturális emlékezetünk is erre a rugóra jár: Shakespeare, ugyebár, "mindent tudott az emberről", Mozart "a zene egyetemes zsenije" (sőt "Krisztusa" - evvel az utóbbi hittétellel Csajkovszkij állt elő). Pedig ha ezeknek a szóvirágoknak a tövénél megkapirgáljuk a talajt, gyakran valami egészen más fordul ki a napvilágra: kiderül, hogy valójában semmi sem (egészen) úgy van, ahogy gondoljuk, hogy valójában - Karinthy Frigyes szavait idézve - "minden másképpen van", mint hinni szeretnénk.

Olvasói levelek
Külpol

Külpol

"A szenátus oroszlánja" - Edward Moore Kennedy (1932-2009)

Halálhíre nem érkezett meglepetésként: köztudott volt, hogy a szenátor, a Kennedy család nagy generációjának legfiatalabb és utolsó élő férfi tagja agydaganattal küzd, műtéten és kemoterápián is átesett már. Élete bővelkedett tragédiákban, botrányokban, kudarcokban és sikerekben. A Demokrata Párt történelmi alakját gyászolja.

Külpol

Választások Japánban - Jó, de miből?

Látványosan megdöntötte a konzervatív Liberális Demokrata Párt (LDP) egyszeri kis megszakítással hat évtizeden át tartó egyeduralmát a középtől balra húzó Japán Demokrata Párt (JDP) a vasárnapi alsóházi választáson. A győztes mandátumainak száma a háború után első ízben lépte át a 300-as határt a tokiói törvényhozás nagyobb jelentőségű, 480 fős testületében (miután a felsőházban már korábban megszerezte a többséget).

Belpol

Belpol

Már megint a Turul - A félelem réme

Valaki úgy megfenyegette a főváros IX. kerületének a jegyzőjét, hogy Oszvári István azt kérte az illetékes regionális hivataltól: más kerületet jelöljenek ki eljáró hatóságként a Turul-szobor bontására. Mivel elutasították, most félelemben élve végzi a dolgát - ami alól egyébként a fenyegetések előtt különféle ürügyekkel kibújt.

Belpol

Végkielégítések szabályozása - Elfelejtett határozatok

A BKV végkielégítési botrányának hatására a kormány úgy döntött, hogy nyilvánosságra kell hozni a többségi vagy kizárólagos köztulajdonú vállalatok vezetőinek, illetve felügyelőbizottsági tagjainak pénzbeli juttatásait. Pedig hatályos szabályozók alapján eddig is el lehetett volna kerülni az ilyesféle ügyeket.

Belpol

Új utak a fehérgalléros bűnözésben - Kukoricának látszott

Négymilliárd forintot nem könnyű ellopni az agrárágazatban, egy kapuvári társaságnak mégis sikerült. Idegen, sőt állami tulajdonú kukoricával is játszadoztak: egyrészt eladták sajátjukként, másrészt hitelt vettek fel rá sok százmillió forint értékben. Az eredmény: gyakorlatilag áll a hazai agrárhitelezés.

Szabadlábon a tarnabodi gyanúsítottak

Belpol

"Ez jó kihallgatás volt!"

Augusztus utolsó hetében tizenegy előzetesben töltött hónap után a rendőrség szabadlábra helyezte a tavaly szeptemberi tarnabodi támadás gyanúsítottjait. Ügyvédeik indokoltnak tartanák, hogy a rendőrség minél előbb szüntesse meg ellenük a nyomozást. Kártalanítási perek várhatók.

Belpol

Pártkezdemények az SZDSZ romjain - Szétrebbennek

Amióta Retkes Attila, a Magyar Hírlap egykori zenekritikusa átvette a párt irányítását, a korábbiaknál is élesebb, vádaskodásokkal tarkított viták zajlanak az SZDSZ-ben. Miközben a szabad demokraták népszerűsége a közvélemény-kutatásokban alig éri el az egy százalékot, a színen új liberális egyesületek, pártkezdemények jelentek meg. A maradék tagság egy része továbbra is Kuncze Gábor visszatérésében reménykedik.

Interjú

Belpol

Fico játékai

Szigeti László könyvkiadó a szlovák-magyar viszonyról

A pozsonyi Kalligram Könyvkiadó igazgatójával, a szlovákiai közélet markáns figurájával legutóbb három éve, közvetlenül a szlovákiai választások előtt beszélgettünk (Három kakas egy szemétdombon, Magyar Narancs, 2006. június 15.). A szlovák-magyar helyzet azóta egyre csak fokozódik.

Zene

Zene

lemez - THE IDORU: FACE THE LIGHT

Nehéz helyzetben van a külföldön is sikeresen szerepelt (turnézott Japánban, illetve Európát is bejárta a Misfits előzenekaraként) budapesti The Idoru, hiszen az általában vízválasztónak aposztrofált harmadik lemeze, a Face The Light kiadása után nemcsak a ritmusszekció, de a zenekar egyik védjegyszerű fazonjának számító Bödecs András énekes is kiszállt. Az Idoru megmaradt két tagjának szinte a nulláról kell hát újjáépítenie a zenekart - a Face The Light ismeretében mindenképpen kár lenne, ha ez a zenekar is egyikévé válna az idő előtt feloszlott magyar csapatoknak. A még a régi felállással készült anyag ugyanis kiváló alkotás: egyfelől még inkább kontúros lett az Idoru jellegzetes stílusa, vagyis a kiváló gitárösszjátékra, lendületes tempókra és Bödecs ragadósan dallamos énekére épülő hardcore-punk, másrészt az előző lemez (Monochrome, 2007) után ismét képesek voltak továbblépni.

Zene

folyóirat - DEBRECENI DISPUTA 2009/7-8.

A cívisváros önkormányzata által kiadott kulturális-közéleti folyóirat szerkezete egyszerre szigorú és megengedő. A tapasztalt olvasó már tudja, mit várjon a térbeliséggel játszó metaforákkal (Küszöb, Főtér, Kapualj stb.) jelölt rovatoktól, de úgy vannak kialakítva, hogy csak az nem passzol bele a rendszerbe, amit a különböző szakterületekről érkező szerkesztők nem akarnak belerakni.

Zene

lemez - ANNIVERSARY ALBUM 2009

Éppen két esztendeje, 2007 szeptemberében rögzítették a Weiner- Szász Kamaraszimfonikusok (külföldön forgatott nevükön a Budapest Chamber Symphony) azt a Haydn-évre szánt ünnepi albumot, melyen két versenymű és egy rendhagyó, hattételes szimfónia előadása kínál kóstolót az Eszterházán serénykedő mester művészetéből, s egyszersmind az 1992-es alapítású, ám a szertelen kamaszkoron immár túllépett zenekar dús művészi erényeiből. A két versenymű, az 1949-ben előkerült A-dúr "melki" hegedűverseny, valamint a közkedvelt "Rondo all' ungherese"-tétellel záruló, s idén majd' rogyásig játszott D-dúr zongorakoncert kísérői szerepben mutatja az együttest, s Weiner-Szászék Baráti Kristóf csodaifjúi, s máris ékesen szóló hegedűjátékához csakúgy egyenrangú kartársul szegődnek, mint Rohmann Imre élményszerűen formáló, s minden kicsiny ízében intelligens zongorázásához.

Zene

Színház - Jóban, rosszban - Ingmar Bergman: Jelenetek egy házasságból

Voltaképpen elég baj, hogy évad közben még véletlenül se megyek olyan produkciók környékére, mint a Détár-Rékasi színész házaspár által előadott Bergman-darab, a Jelenetek egy házasságból. Baj azért, mert - mint láttam most is, a Városmajori Színpad nézőterén - sok ember semmi másra nem megy, csak erre; és baj azért, mert a színházi palettának ez is része, következésképp a kritikusinak is.

Zene

film - VÉNASSZONYOK NYARA

Gianni hatvan felé járó magányos római férfi, mindennapjait az anyja gondozásával tölti. Anyagi problémái miatt elvállal két napra egy másik idős hölgyet is, de érkezik pluszba még két öregasszony. A film tehát harsány vígjáték is lehetne, de mégsem az, ami leginkább a főszereplő és író-rendező Gianni Di Gregorio művészi alkatából következik.

Zene

Kiállítás - It is good to be Hungarian - Bartha Sándor: Eper, vanília, pisztácia

Kellő idő elteltével az embert elfogja a Románia iránt érzett nosztalgia és csodálat. Nagy ország, lassan változó városokkal, ahol csak az új házaknak van színük, de állnak a Monarchia állomásai, és a társasházak isztambuli gyorsasággal terjeszkednek. Románia nagyszámú emigránsa hálás a megőrzött vakolatért, melynek eredetisége saját félbehagyott életének tapintható bizonyítéka. Hálából az emigránsok "törvényszerűen" radikalizálódnak: házakat vásárolnak, vagy újakat építenek, céges kapcsolataikat látják vendégül a Nagy-Magyarország-térkép alatt, és úgy érzik, romániai ingatlanszerzeményük arányos kárpótlás a nacionalizmusért, amely elüldözte őket innen.

Zene

lemez - MILKY DISCO 2. - LET'S GO FREAK OUT

Az 1995-ben alapított londoni Lo Recordings mindig is élen járt az izgalmas, sokszor formabontó, de rendre szórakoztató zenék kiadásában - mostanság pedig különösen erős a publikációs listájuk. S emellett még trendformálásban is jeleskednek: Milky Disco című kompilációs sorozatuk második állomását például hibátlan ízléssel, elképesztően széles merítéssel, s nem is csupán a kiadó portfóliójából (továbbá nem csak tipikus "nu disco" számokból) válogatták össze.

Zene

Könyv - Két új világ - Aldous Huxley: Majmok bombája; Sziget

Takács Ferenc 1984 januárjában esszét jelentetett meg az ÉS-ben Ezerkilencszáznyolcvannégy - ezerkilencszáznyolcvannégyben címmel, melyben a mindaddig legfeljebb szamizdatban olvasható Orwell-mű hazai kiadását sürgette - e cikk felidézésével kezdődik Aldous Huxley magyarul most először olvasható regényének, a Majmok bombájának utószava. Hiszen disztópia ez is, sőt a műfaj két mestere nagyjából egyszerre írta a regényeket - még sincs okunk azon csodálkozni, hogy e mű magyar kiadását hatvan évig senkinek nem jutott eszébe számon kérni. Pedig alapműveiket olvasva nem tűnik ostobaságnak egy súlycsoportba sorolni Orwellt és Huxleyt: a (jóval korábban megjelent) Szép új világ hatása végül is nem kisebb az 1984-énál. A Majmok bombája viszont finoman szólva nem ez a kategória.

Zene

est - APÁM KAKASA - LOVASI ÉS A VÉLETLEN

A Zsámbéki Műemlék Rakétabázison a nyári, szabadtéri színházi produkciók mellett először volt látható zenés, családi költői est. Lackfi János személyében bemutatkozott a helyi művészértelmiség, és hozta magával országos hírű zenészbarátait.

Zene

könyv - BORISZ AKUNYIN: A KORONÁZÁS

Lám, egy lakáj. A történelemkönyvek ritkán emlékeznek meg róluk, de a detektívirodalom, különösen az olyan történészkedő-irodalmárkodó fajta, mint amilyet Borisz Akunyin is művel, nagy hasznukat veszik.

Zene

film - HAJSZA A FÖLD ALATT

A '74-es eredeti (rendezte: Joseph Sargent) David Shire húzós főcímzenéjével kezdődött, és egy filmtörténeti tüsszentéssel ért véget, a kettő között pedig Walter Matthau gyűrött arculatáé és rikító sárga kravátlijáé volt a főszerep, meg egy New York-i metrókocsié, melyet álbajuszos fegyveresek (a Tarantinót is megihlető Blue, Green, Grey és Brown urak) kerítettek hatalmukba. Ahhoz képest, hogy Matthau már a legelső percekben bohózati tempóra kapcsolt, a végére egész belevaló thrillerré fajultak a dolgok.

Film

Film

Sziget - Egy gyors, egy lassú - Speed Caravan; Tiken Jah Fakoly

Egymástól veszik át a szerzők és honlapok a közhelyes, viszont jogos meghatározást: a Speed Caravannak valamivel több köze van Jimi Hendrixhez, mint a világzenéhez, és ezt az együttes kétségkívül meglehetősen begyorsultnak mutatkozó vezetője, Mehdi Haddab is aláírja a maga módján. A közel-keleti eredetű és az egész arab világban elterjedt lant, az úd elektromos változatának immár nemzetközi hírű kifejlesztője nem most járt először Magyarországon. Valami egészen kis klubban lépett fel - rémlik föl neki, miközben a Speed Caravan teljes, az iménti koncert hatása alatt meglehetősen feldobott csapata épp hogy kezdi kifújni magát az öltözőkonténerben. Utánakerestünk: 2000 februárjában, a szép emlékű csillaghegyi Banán Klubban hallhatták az Ekova együttes tagjaként, akik fogékonyak voltak az új keletű, kicsit világzenés, kicsit elektronikus francia fúziós zenei kísérletekre. Később ugyanennek a zenekarnak lett a tagja a félig trinidadi, félig francia, félig elektronikus pultos, félig újságíró, ugyanakkor teljes mértékben csinos Hermione Frank, hogy aztán Mehdi mellett maradjon az új formációban, a Speed Caravanban is. A négy éve alakult kezdeti trióban Pascal Teillet basszusgitározott, miután afrikai énekesek kísérő zenekaraiban töltötte el a fél életét, de játszott például Archie Shepp-pel is. Mohamed Bouamar új ember a csapatban, és a délutáni napsütésben sajátos révületbe sodró, kíméletlenül lendületes koncerten csak azt sajnáltuk, hogy nem énekel eleget, pedig kitűnő, erőteljes vokalistának tűnt.

Film

Sziget - "Ez a hit mindennél fontosabb" - Nicky Wire - Manic Street Preachers

Elég régen vártunk erre a találkozásra, de megérte kibekkelni ezt a röpke 17 évet - a walesi zenekar ugyanis ismét ereje teljében van, így hát jó időben, egy nagyon erős új lemez (Journal For Plague Lovers) birtokában látogatott el a Sziget Nagyszínpadára. Az augusztus 15-i fellépés igazi együtténeklős, a szó jó értelmében vett stadionrock-atmoszférájú koncert volt bő egy és negyedórában, a legnagyobb slágerekkel a nyitó Motorcycle Emptinesstől az If You Tolerate This...-ig, és még az is belefért, hogy James Dean Bradfield egy szál akusztikus gitárral adja elő az Everlasting című dalt. Nicky Wire, a zenekar basszusgitárosa vidáman, fehér matrózegyenruhában mosolyogta és mozogta végig a koncertet, énekelte a szövegeket, a Faster című dalukat pedig így konferálta fel: "Apám három focistáért rajongott: Cruyffért, Peléért és Maradonáért. De legjobban Puskást szerette, mert neki lelke volt. Apám és Puskás emlékére szóljon most ez a szám." Vele beszélgettünk a koncert előtt.

Film

"A kritika nem ösztönös műfaj" - Angyalosi Gergely irodalomtörténész

Nemrég jelent meg az idén Széchenyi-díjat kapott Angyalosi Gergely új könyve, A minta fordul egyet; benne irodalomtörténeti tanulmányok, elsősorban a magyar irodalmi modernség kezdeteiről, kritikák és elméleti írások. A Magyar Irodalomtudományi Intézet osztályvezetőjével, a Debreceni Egyetem tanárával a kötetről beszélgettünk.

Trafik

Trafik

étel, hordó - VÉNHAJÓ

Ilyen nevet akkor adnak egy étteremnek, ha a tulajdonos környezetében van valaki, leginkább egy családtag, aki zseniális halászlével szolgál. Azt viszont nem gondoltuk volna - mert túl kézenfekvő -, hogy a Vénhajó valóban egy vén hajó, ráadásul műemlék, múzeumi tulajdonban.

Trafik

tévésmaci - A sül betürül betűre

Troché vezetett, Sztupa az anyósülésen forgatta kis noteszát, mintha a jegyzeteiből akarná kibogarászni e roppant ágas-bogas eset megfejtésének lehetséges csapásirányait. Néha még egy-egy szóforgácsot is kilökött, amire Troché szabatos mondatokkal igyekezett válaszolni.

Trafik

chili & vanilia - Nálunk római a török

"Mi az a fűszer, amit a magyarok nem szeretnek, és itt mindenben van?" - kérdezi barátnőm sms-ben marokkói utazásuk alatt, Fez vagy talán Marrakes valamelyik étterméből. "Római kömény" - vágom rá postafordultával, másodpercnyi gondolkozás nélkül.

Trafik

mi a kotta? - Első, utolsó, egyetlen

"Thalberg az első, de Liszt az egyetlen" - hirdetett eredményt az anekdota szerint az a párizsi delnő, akinek szalonjában az 1830-as évek végén zongoraművészi párbajt vívott a korszak két ünnepelt virtuóza. Nos, szombaton nekünk is lehetőségünk nyílik összehasonlításokat tenni, hiszen Tomasz Kamieniak matinékoncertjén Liszt zongoraátiratai mellett a derék, s egyébiránt a Hunyadi László párizsi bemutatásáért - sajna sikertelenül - lobbizó Sigismond Thalberg Grand caprice-a is elhangzik majd (Régi Zeneakadémia, szeptember 5., tizenegy óra).

Trafik

kulthírek

GYÁSZ 62 éves korában elhunyt Kishonti Ildikó: a Budapesti Kamaraszínház művésznője zenés darabok (La Mancha lovagja, Macskák) mellett olyan filmekben nyújtott emlékezetes alakítást, mint a Szerencsés Dániel, a Ripacsok vagy az Egy erkölcsös éjszaka. Néhány éve a Megatánc zsűritagjaként adta át tapasztalatait fiatal táncosoknak. 36 éves korában elhunyt DJ AM: a New York-i lakásban, ahol a holttestét megtalálták, kábítószerezéshez használatos eszközöket és gyógyszereket is találtak.

Képzőművészet
Tudomány

Tudomány

Még egyszer a Milgram-kísérletről - A pontatlanság pokolba vezető útja

A Magyar Narancs 2009. augusztus 27-i számában jelent meg Marosán György cikke "Az engedelmesség pokolba vezető útja" címmel. Az írás Stanley Milgram amerikai szociálpszichológus (1933-1984) híres-hírhedt "áramütéses" kísérletéről és annak értelmezéséről szól. Az engedelmeskedés témájának felelevenítése és a mai magyarországi állapotokra való aktualizálása mindenképpen fontos, ám szeretném felhívni a szerző és az olvasók figyelmét számos pontatlanságra és félreértésre, amely Milgram kísérletéhez kapcsolódik.

Tudomány

cyberhírek

Warezháború Az online játékok kalózverzióit futtató kínai szerver gazdája bosszút akart állni az üzletét ellehetetlenítő konkurenseken, de a válaszcsapás túl jól sikerült, és a túlterheléses támadás alatt hat kínai tartományban omlott össze az internet a múlt héten. Internetjogosítvány Dr. Russel Smith, Ausztrália vezető kriminológusa azzal ajavaslattal állt elő, hogy csak egy vizsga letétele és az internetjogosítvány megszerzése után engedjék a felhasználókat fellépni a netre az országban.

Tudomány

Meleg Büszkeség Napja - Dobótávolságon kívül

Idén tizenharmadszor tartanak melegfelvonulást Budapest utcáin. A rendezvény, amelyet tavaly szélsőjobboldali tüntetők zavartak meg tojás-, majd kődobálással, mára már sokkal több, mint egy szexuális kisebbség bemutatkozása a többségi társadalom előtt.

Szex

Berlini "szexakadémia"

Szex

Felvilágosítás rózsaszín sünnel

"Végre egy kiállítás rólad! Berlin legerogénebb zónája! Gyere olyan gyakran, ahányszor csak tudsz!" - hirdeti vérvörös betűkkel a Beate Uhse Erotikmuseum legújabb kiállítása, az Amore Sexakademie. A beharangozó szerint aki megtekinti a kiállítást, és részt vesz az interaktív gyakorlatokon, garantáltan jobb szerető lesz.

Lokál

Lokál

Nem félünk, ők félnek

Amikor májusban az idei melegfesztiválra készülő reklámspot forgatásán arra a kérdésre kellett válaszolnom, hogy miért jövök a Meleg Méltóság Menetre, akkor egyből az jutott eszembe: azért, hogy megmutassam: nem félek! Ezért jövök újra, a tavalyi atrocitások ellenére, vagy épp azok miatt. Ezt szeretném odakiáltani a kordon túloldalán kiabálóknak: nem vagyok hajlandó félni, s hiszek abban, hogy még mindig egy olyan országban élek, ahol nem lehet megfélemlíteni egyetlen kisebbséget sem, mert nem hagyja magát.