Féligazság

Publicisztika

A K&H brókerbotrányában született első fokú ítélet (lásd róla e számunk 12-14. oldalát) alapján az ún. Kulcsár-ügy ekképp rekonstruálható.

A K&H brókerbotrányában született első fokú ítélet (lásd róla e számunk 12-14. oldalát) alapján az ún. Kulcsár-ügy ekképp rekonstruálható. Kulcsár Attila banki alkalmazott piramisjátékot üzemeltetett úgy, hogy az átlagosnál magasabb hozamot ígérve bővítette ügyfélkörét. A bejövő pénzeket a tőzsdén megforgatta, és azok egy részéből a hozamok kifizetését fedezte, a másik részét meg eltette (és például ingatlanokba fektette a saját hasznára). Amikor a lyukak betömködésére további forrásokra lett szüksége, tőkeerős partnereket - állami nagyvállalatot, önkormányzati vagyont kezelő magántársaságot - keresett és vont be a bizniszbe, a cégek egyes vezetőinek sikerdíjat ígérve és csengetve.

Ám akármilyen profik művelik is, a piramisjátékok drasztikusan emelkedő tőkeigénye idővel szükségképpen összeomláshoz vezet. Kulcsár is mind kockázatosabb tranzakciókra kényszerült, mígnem ezek egyikén, a Pannonplast fölvásárlásán rajtavesztett. Ennek folyományaként derült fény a K&H brókercégében üzemelő pénzszivattyúra is. A rendszer a bíróság szerint zártan működött, azzal animátorain és néhány haszonélvezőjén kívül senki emberfia kapcsolatba nem került. Még az anyabank vezérigazgatója sem tudott semmiről, aki pedig Kulcsárral napi kapcsolatot tartott - a bíróság ártatlannak találta a volt vezért. A többi vádlott, a pénzeket jogtalanul használók és elsíbolók azonban megkapták példás büntetésüket. Ünnepelj, Igazság!

A fentiekből ugyan nem derül ki, de ez a Kulcsár-ügy ugyanaz a Kulcsár-ügy, amely 2003. június 16-án a bankfelügyeleti elnök megveretésével kezdődött, és amely éveken át nemcsak kiemelt nyomozati, hanem első számú bel- és pártpolitikai ügy is volt. Az ellenzék a sajtóján keresztül jószerivel a botrány kipattanásának másnapján komplett történettel állt elő, hogyan lopta a köz vagyonát Medgyessy miniszterelnök és "haveri köre". Amíg László Csaba volt a pénzügyminiszter, addig László Csaba; ám miután Draskovics Tibor lett a pénzügyminiszter, és sportminiszterként a képbe került Gyurcsány Ferenc is, a múlt hirtelen megváltozott néhány újságban - onnantól Draskovics meg Gyurcsány lopott Kulcsár segítségével (és persze Puch László). A szocialisták némi rákészülés után a sztrádapénzeket bugázó Orbán-kormánnyal, meg annak udvari autópályacégével jöttek, hiszen a Kulcsár-sztori kezdete a Fidesz idejére esett. És hát nem véletlen, hogy Kulcsár a lebukása után a fideszes frakcióvezetőhöz rohant "politikai védelemért". Naponta hangzottak el fideszes meg szocialista fölszólítások arra, hogy a másik fél A, B, C politikusa "tisztázza" X-hez vagy Y-hoz fűződő kapcsolatát. A politika igazságkereső buzgalmában parlamenti vizsgálóbizottságot is fölállított, amely a boldogtalan emlékű D. Ervin elnökletével annyiszor rúgta föl a házszabályt és csinált magából - meg a parlamenti politikából - bohócot, ahányszor csak összeült.

Mindezen tapasztalatokkal és féligazságokkal szembesülve írtuk akkoriban, hogy a két nagy párt talán nem véletlenül kuszálja ily' lelkesen a szálakat; és hogy az általuk keltett hangzavarnál valószínűleg csak az ijedelmük nagyobb - éppen azért óbégatnak, hogy ijedtségüket palástolják. Azt is írtuk, hogy ennek dacára optimisták vagyunk, mert bízunk a független igazságszolgáltatásban; végtére a nyomozás lendületesen haladt, a külföldre pályázó brókert lekapcsolták, a firhangért induló bankigazgató sem jutott el a parndorfi Kolossal Gardine Messéig, és a pénzeltüntetésben és -kifizetésben részt vevő offshore cégek föltérképezése is eredményt ígért.

Ám egyre furcsább fordulatok következtek. Máig tisztázatlan okokból levették a sakktábláról az ügyről sokat tudó magas rangú nemzetbiztonsági tisztet, majd az ügyészség a rendőrségi eljárásból kivonta először a letartóztatott gazdasági vezetőket (köztük az egy hete ártatlanságra ítélt bankvezért), kisvártatva pedig a nyomozást is elvette a rendőrségtől. A nyomozást addig vezető főrendőrt nevetséges, mondvacsinált vádakkal eltüntették a színről, államigazgatási karrierjét tönkretették, a nyilvánosságban meghurcolták, hogy végül hosszadalmas procedúra után jogerősen is ártatlannak nyilvánítsák. Előkerült egy felvétel, amelyen az ügyészek Kulcsárt hallgatják ki igen sajátos módszerekkel.

Nehéz mindemiatt másként látni: a brókerbotrány eredendően gazdasági indítékú bűncselekmény-sorozat volt, amelynek szereplői azonban kerestek és találtak is kapcsolatot a politika világával. Az első fokú ítélet a bűncselekmény gazdasági részét, ha nem is maradéktalanul, de feltérképezi. Az utóbbiról azonban egy szó közlendője sincs. És persze, a bíró hozott anyagból dolgozik, abból, amit a vádhatóság az asztalára tesz. De az ítélet szóbeli indoklásából kikerekedő történet a zártkörű társaságként működő, állami milliárdokkal is bűvészkedő nímand sikkasztókról akkor is túl egyszerű és szép ahhoz, hogy kielégítse az igazságérzetünket.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.