Dénes Ferenc

Így győzünk Tokióban - Mi lesz a nemzetközi és a magyar sportiparral?

  • Dénes Ferenc
  • 2020. június 6.

Publicisztika

Az egyenlet sokismeretlenes - írja a sportközgazdász, Dénes Ferenc.

Vegyük csak a Tokió által elnyert, 2021 nyarára halasztott XXXII. nyári olimpiai játékok esetét: a derék japán tudósok minap még 2 és 6 milliárd dollár közé tették a csúszás miatti többletköltségeket. Ez háromszoros különbség a becslés szélsőértékei között – vajon melyik szám lesz a helyes? Nem tudjuk pontosan, merre haladnak a következő hónapok eseményei – mégis, a sportipar járványkorszak utáni jövőjét kialakító hatásokat számba vehetjük, becsléseket tehetünk, még akkor is, ha a végső kimenetelről véletlenek döntenek majd.

A sportolás és a sportszórakoztatás gazdasági feltételeit és hatásait nagyjából kétféleképpen kezelik a világ országai – s e két koordináta-rendszer természetesen meghatározza a válságkezelés módját és következményeit is. A piaci rendszerekben, amelyeknek etalonja az észak-amerikai sportszórakoztatás, a sportot olyan magántevékenységnek tekintik, amelynek működését alapvetően a kereslet-kínálati viszonyoknak kell meghatározniuk. A piaci folyamatokba csak kiegészítő jelleggel – bár a módszereket és a mértéket tekintve országonként nagyon is eltérően – avatkoznak be a lokális és központi kormányzatok.

Kartondrukkerek kartonszurkolnak Mönchengladbachban

Kartondrukkerek kartonszurkolnak Mönchengladbachban

Fotó: MTI/EPA/Sascha Steinbach

A másik gondolkodás a szakralitást helyezi előtérbe, azaz a sport szórakoztató és örömfunkciója helyett az önmagán túlmutató hatásokra, egyebek közt a nemzettudatra, a soft powerre vagy a társadalmi integrációra koncentrál, és a piaci folyamatok háttérbe szorításával, leépítésével a politikai irányítást teszi hangsúlyossá. Az arab olajmezőktől a nagy falon innen és túl a kipcsak sztyeppékig számos követője van ennek a gyakorlatnak is.

Zord idők

A piaci rendszerekben a sportipar meghatározó gazdasági szereplői alapvetően a profitra és a hosszú távú vállalatértékre figyelemmel hozzák meg a döntéseiket. A rövid távú profitszempontok pedig arra ösztönözik a sportvállalatokat, hogy a költségeket a kieső bevételekhez igazítsák.

Bevételi oldalon a televíziók alapvetően a műsorra tűzött mérkőzések számához kötik a kifizetéseket, a sportreklámozók pedig a közönségeléréshez, amit szintén a közvetítések befolyásolnak. Ha elmaradnak a meccsek, elmaradnak a hozzájuk rendelt bevételek is – látszólag nem túl bonyolult üzlet ez. De mégsem ilyen egyszerű a képlet, ugyanis senkinek nem érdeke, hogy szétverje ezt az ökoszisztémát.

A szponzorok nem feltétlenül mondják fel a szerződéseket, és kérik vissza a nekik járó teljes összeget – közülük sokan későbbi engedményekre, kedvezőbb tárgyalási pozíciókra pályáznak, de vállalati márkaépítés szempontjából is komoly hozadéka lehet, ha valamilyen mértékben kitartanak a népszerű sportolók, klubok mellett. A sportvállalatok pedig új műsorokkal próbálnak a televíziókon segíteni.

Spanyolországban a labdarúgóliga mindjárt hárommal: a LaLiga StayAtHome a játékosok karantén alatti mindennapjaiba enged bepillantani, a LaLiga Nations a spanyol futballra meghatározó hatást gyakorló külföldi játékosokkal foglalkozik, a LaLiga Clubs pedig a városok, a helyi klubok és a szurkolók közötti kapcsolatot mutatja be. A klubok számára élet-halál kérdés, hogy a sportcsatornákon az ezredik ismétlésen túl legyenek új műsorok is, hiszen a csatornák tömeges csődje közép- és hosszú távon jelentősen csökkentené a versenyt a közvetítési jogok piacán – ami viszont a sportipari bevételek visszaeséséhez vezetne.

A kiadások visszafogásában a legnagyobb tétel a játékosok és az edzői stáb fizetése. Ám a sportligák túlnyomó részében a bérköltségek jelentős része nem mérkőzésszámfüggő, így nem egyszerű a kieső bevételeket továbbhárítani a munkavállalókra. A legtöbb országban és csapatnál a sportolók átlátják, hogy a klubok esetleges csődje rosszabb nekik, mint az, ha most engednek a bérükből. Vannak, ahol a sztárok önként ajánlották fel a fizetésük egy részét, máshol tárgyalások eredményeképpen vágták vissza a kereseteket. És van Anglia. A Premier League játékosai szerint inkább a korábbi évek profitjából kellene a tulajdonosoknak az átmenetinek tekintett pénzügyi nehézségeken úrrá lenni, semmint az ő pénzükből.

false

A fizetéscsökkentést, illetve a mértékét befolyásolja a felhalmozott tartalék, a hitelképesség és a rövid távú tervezés is: azoknak a csapatoknak, amelyek a kiesés ellen, a bajnoki címért vagy a nemzetközi kupaszereplésért küzdenek, gyengébb az alkupozíciójuk a játékosokkal szemben. S végül a hosszú távú üzleti stratégiák újragondolásában a tőkeerő is komoly tényező. Ahogy a tőzsdén részvényáreséskor kell vásárolni, a sportban a csökkenő fizetések és jogdíjak idején lehet előnyös üzleteket kötni, nagy csapatot építeni.

Borús kilátások

A járvány lecsengése után a kormányok csak fokozatosan engedélyezik majd a tömegrendezvényeket. Erre készülve a nagy sportligák mielőbbi, nézők nélküli, zárt kapus mérkőzéseket, sporteseményeket fontolgatnak. A megoldással teljesíthető a televíziós és szponzori kötelezettségek jó része, és pénz áll a házhoz. E bevételek jótékony hatását nem vitatva, a megközelítéssel szemben számos ellenérv adódik. Ha a tavasz végén nem nyilvánítják befejezettnek a kiemelt bajnokságokat, akkor nyáron egymásra torlódnak a népszerű sportesemények, túlkínálat lesz.

Ez csökkenteni fogja az elvárt televíziós nézettséget, amellyel amúgy is gond lesz, hiszen az embereket – a nézőket – először a kármentés köti majd le; ez a nyár aligha a felhőtlen televíziós szórakozás je­gyé­ben telik majd. Ez hosszabb távon a jogdíjak csökkenését okozhatja. A bajnokságok nyári, erőltetett menetben lezavart hajrája szétverheti a nemzeti és nemzetközi ligák kifinomultan és globálisan összehangolt versenyrendszerét, a felkészülés és a versenyzés ciklusait is. (A labdarúgásban tovább bonyolítja a helyzetet a 2022-es katari világbajnokság november–decemberi időpontja.)

S ugyancsak a zárt kapus rendezvények ellen szól az, hogy még a legjobb, legizgalmasabb tétmérkőzés is hangulattalan és érdektelen nézők nélkül – ez a hagyományos sportközvetítések halála. Itt kézenfekvő megoldásként kínálkozik persze az, hogy digitális technológiával nézőket és hangulatot varázsoljanak a valójában üres stadionokba. Ehhez minden technikai feltétel rendelkezésre áll – és ha nyereséggel kecsegtető digitális sportpiacra lesz kilátás, meg is fog valósulni. A sport hosszú távú átalakulásának egyik lehetséges iránya épp a digitális világ beemelése a sportszórakozásba, vagy akár a hagyományos és az e-sportok integrációja. A digitális technológiák széles körű és napi használata a karanténban meg is teremtette erre az alapot.

De ne mondjunk le az igazi, hús és vér nézőkről sem – s itt két egymásnak feszülő tendenciát érzékelek. A bezártság után felértékelődnek majd a közös társasági élmények, a drukkerek szívük szerint visszatérnének a sporteseményekre. De lesz-e rá pénzük? Sok ember veszíti el most az állását, gazdasági recesszióról szólnak a hírek, nem biztos, hogy azonnal és a válság előtti áron elkelnek majd a jegyek. S az is kérdés, a szurkolók mennyire érzik majd biztonságosnak a stadionokat. Egy amerikai felmérés szerint most még az elkötelezett sportrajongók közül is négyből hárman úgy gondolják, csak akkor mennek majd meccsre, ha lesz biztonságos vakcina.

Ami a hosszú távú folyamatokból jobban látható, az a piaci alapú, hagyományos sportligák közötti gazdasági verseny várható fokozódása. A Z és a millenniumi generációk után lassan már a boomerek is felfedezik a saját, személyre szabott szórakozási portfólió összeállítását, ahol a patagón asszonyok tűzrakó versenye ugyanúgy hozzáférhető a digitális térben, mint az amerikai hivatásos kosárlabda; és ha a finn férfiak izgalmasabban cipelik hitvesüket az eukonkantón, akkor őket nézzük a mobiltelefonunkon, s nem a Barcelona–Liverpool BL-elődöntőt a laptopon. Minden­esetre a 2008-as pénzügyi válság sportiparra gyakorolt hatása azt mutatta, hogy a nagy márkák (klubok, ligák, versenyek) felértékelődnek és megerősödnek a krízis hatására, a televíziók és a szponzorok pedig biztosra mennek.

Most is valami ilyesmire számíthatunk. Koncentrálódni fog a piac, a gazdagok még gazdagabbak lesznek, ugyanakkor sok hivatásos sportszervezet, esemény fog leértékelődni. És egyre nehezebb lesz kétségbe vonni például a páneurópai ligák észszerűségét.

A napos oldal

A szakrális sport területén nincs szükség kifinomult elemzésekre. Itt a válságkezelés kérdése ebben áll: mennyi (köz)pénzt szánnak a sportot finanszírozó politikai erők a hozzájuk tartozó sportrendszerek veszteségeinek kompenzálására? A végső döntéseket persze itt is összetett társadalmi hatások alakítják, amiben szerepet játszik a társadalom érzékenysége, a döntéshozók elfogadottsága, a politikai rendszer stabilitása, a veszélyhelyzet mértéke, a politikai célú sportfinanszírozásról kialakult közvélekedés vagy épp a gazdaság állapota is.

Mindezeket figyelembe véve a magyar sport nagy esélyét látom a kialakult helyzetben. A következő hónapok, évek komoly erőfeszítéseket igényelnek majd a piaci alapú sportrendszerektől – s ezek nem fognak egyik napról a másikra ugyanúgy teljesíteni, mint ahol márciusban abbahagyták. Ezzel szemben Magyarországon a kormány segítségével a sport gyorsan és viszonylag fájdalommentesen jut majd túl a válságon.

 

false

A gazdaságmentő csomagok mindegyikének részese a sportágazat, ennek megfelelően csak elvétve hallunk drámai híreket. Ez a felállás pedig azt hozhatja magával, hogy ellenfeleink meggyengülnek, a mi talpon maradó sportolóink, csapataink pedig hozzájuk képest megerősödnek. Bármilyen furcsán is hangzik, de ebben a helyzetben még beruházni is érdemes.

Ha csökkennek a piaci alapú ligákban a fizetések, akkor a korábbiakhoz képest viszonylag kis többletpénzzel egy-két jó holland, belga, de akár francia, olasz, német futballistának is alternatíva lehet az OTP Bank Liga pár élcsapata; és velük talán elérhető az oly hőn áhított Bajnokok Ligája-szereplés. A magyar sportsikerek víziója különösen érvényesnek tűnik a kevésbé professzionális olimpiai sportágakra. Fényesen szerepelünk jövőre Tokióban – úgy tippelem, mivel a válságban és azután is a versenytársainknál jobban fizetjük majd például a kajakosainkat, öttusázóinkat, úszóinkat, vívóinkat, tarolni fognak.

 

Közös siker lesz, hiszen a cechet mi fogjuk állni.

A szerző sportközgazdász.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.