Jó az iksz

  • 2001. augusztus 30.

Publicisztika

A lapunk jelen számának 21. oldalán ismertetett ohridi egyezmény, valamint a NATO-misszió feladatainak és céljainak ismeretében nehéz szabadulni attól az érzéstől, hogy a macedóniai albán felkelők egy kicsit megnyerték azt a háborút, amit kábé fél évvel ezelőtt, közvetlenül Slobodan Milosevic bukása után indítottak a Macedón Köztársaság ellen; hogy Macedónia elesett, még akkor is, ha a perecelés után valahogy föl fog tápászkodni a porból, és - néhány kisebb értéktárgyának, például teljes területi szuverenitásának elvesztése után - tovább biceg majd a történelmi jövőbe vezető úton. Macedónia, abban a formájában, ahogy eddig ismertük, megszűnt létezni, ha, a költővel szólva, nem nagy bumm, de csak egy kis nyüszítés kíséretében múlt is ki. És akár elégedettek is lehetnénk az események alakulása miatt - bár a Hágai Törvényszék ügyészeinek nyilván ad majd némi munkát az elmúlt fél év feldolgozása, az ilyen eseményekkor a Balkánon szokásos nagyipari méretű emberirtás egészen bizonyosan nem történt.

n A lapunk jelen számának 21. oldalán ismertetett ohridi egyezmény, valamint a NATO-misszió feladatainak és céljainak ismeretében nehéz szabadulni attól az érzéstől, hogy a macedóniai albán felkelők egy kicsit megnyerték azt a háborút, amit kábé fél évvel ezelőtt, közvetlenül Slobodan Milosevic bukása után indítottak a Macedón Köztársaság ellen; hogy Macedónia elesett, még akkor is, ha a perecelés után valahogy föl fog tápászkodni a porból, és - néhány kisebb értéktárgyának, például teljes területi szuverenitásának elvesztése után - tovább biceg majd a történelmi jövőbe vezető úton. Macedónia, abban a formájában, ahogy eddig ismertük, megszűnt létezni, ha, a költővel szólva, nem nagy bumm, de csak egy kis nyüszítés kíséretében múlt is ki. És akár elégedettek is lehetnénk az események alakulása miatt - bár a Hágai Törvényszék ügyészeinek nyilván ad majd némi munkát az elmúlt fél év feldolgozása, az ilyen eseményekkor a Balkánon szokásos nagyipari méretű emberirtás egészen bizonyosan nem történt.

Az ohridi egyezmény természetesen nem mondja ki Macedónia felbomlását, épp ellenkezőleg - de, mint emlékszünk rá, ezt nem tette Dayton sem Boszniával.

Ám az albán gerillák fegyvereit begyűjteni hivatott NATO-csapatok nem a Jugoszlávia, vagyis inkább Kosovo és Macedónia közötti határra települnek, ahol megakadályozhatnák a macedóniai és kosovói albán fegyveresek közti katonai együttműködést, hanem ellenőrző pontjaikat a Macedónián belüli, a kormányerőket a felkelőktől elválasztó demarkációs vonalon állítják fel. Ez akár apróságnak is tűnhet: ha Bosznia sorsát nem az pecsételte volna meg, hogy az IFOR annak idején, 1995 végén nem a papíron egységes Bosznia-Hercegovina Köztársaság külső határait vonta felügyelete alá, hanem a belső, szerb-horvát-bosnyák frontvonalakat. (Kelet-Európában amúgy is kevés olyan államhatárt ismerünk, amelyik a pályafutását ne demarkációs vonalként kezdte volna.) És ehhez képest édesmindegy, hogy a NATO 2000, 3300 vagy 8000 albán fegyvert gyűjt majd be - ráadásul szigorúan önkéntes alapon. Az ohridi egyezményt ennek a katonai fait accomplinak a kiegészítőjeként, függelékeként célszerű értelmeznünk, még akkor is, ha a macedóniai alkotmány módosításai, amelyek az egyezmény parlamenti elfogadásával lépnek majd életbe, felvilágosult, föderatív állami modellt vizionálnak, széles autonómiát és társnemzeti státust az albán kisebbségnek, egyenlőséget a nyelvhasználatban és az oktatásban, helyi, albán rendőrséget, egyetemet, ombudsmant. Egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy Macedóniának a macedón kormány által ellenőrzött részén a következő pár évben marad majd kisebbségi albán, aki élhetne ezekkel a jogokkal: az albánok átvándorlása a demarkációs vonalon túlra pedig elkerülhetetlenül vezet az ország végleges kettészakadásához.

Ez pedig nem a föderalizmus, nem a kisebbségi autonómia, nem a régiók Európájának a logikája, hanem a szeparatizmusé és a nemzetállamé - amit a NATO és a nemzetközi közösség csak ebben a kényszerhelyzetben fogad el, azért, mert így tudja minimalizálni az erőszakot; aktív katonai beavatkozás nélkül elejét venni egy esetleges, boszniai vagy kosovói méretű vérontásnak. A nemzetközi közösséget ugyanis ez érdekli, és nem a kisebbségek jogainak az érvényesülése.

Még mielőtt valaki itthon az ellenkezőjét próbálná elhitetni velünk.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.