Ki jön a házamba?

  • 2000. október 26.

Publicisztika

Építtethet-e Torgyán József pártelnök-miniszter száz-egynéhány millióba kerülő családi házat a főváros egyik elit részén? Természetesen építtethet. Joga van-e a sajtónak firtatni a vállalkozást, ha a költségek és a két évvel ezelőtti képviselői vagyonbevallás adatai nem állnak összhangban egymással? Szolgalelkű barom lenne, ha nem tenné. Mondhatja-e Torgyán - vagy bárki más politikus -, hogy képviselői vagyonbevallásában azért hallgatta el tényleges anyagi helyzetét, mert "nem akart tipekket adni rablóknak és robbantó csoportoknak"?

n Építtethet-e Torgyán József pártelnök-miniszter száz-egynéhány millióba kerülő családi házat a főváros egyik elit részén? Természetesen építtethet. Joga van-e a sajtónak firtatni a vállalkozást, ha a költségek és a két évvel ezelőtti képviselői vagyonbevallás adatai nem állnak összhangban egymással? Szolgalelkű barom lenne, ha nem tenné. Mondhatja-e Torgyán - vagy bárki más politikus -, hogy képviselői vagyonbevallásában azért hallgatta el tényleges anyagi helyzetét, mert "nem akart tipekket adni rablóknak és robbantó csoportoknak"?

Nem mondhatja. Ha mondja, onnantól kezdve valójában nincs miről beszélni. E nyilatkozat után már arról van szó (arról is), hogy Torgyán József hazudott, és ezt, ha más szavakkal is, de beismerte. A továbbiakban nem lenne más dolga, mint elnézést kérni pártjától, a társadalomtól, választóitól, Istentől, Hazától, Családtól, majd elbúcsúzni tőlük.

A Magyar Hírlap és a Népszabadság a múlt héten nyilvánosságra hozta: Torgyán és felesége, az ugyancsak kisgazdapárti országgyűlési képviselő, Cseh Mária egy tavaly vásárolt XII. kerületi ingatlanon háromszintes, belső liftes, úszómedencés villát építtet. Ami magánügy: csakhogy a politikus házaspár 1998-as képviselői vagyonbevallása alapján nem egyértelmű, miből telik a százmillió forintnál többre becsült beruházásra. A Magyar Hírlap továbbá azt is feszegette, hogy Torgyán fia és menye ugyancsak szerzett egy nagy értékű ingatlant; a lap szerint az építési engedély, a csatornázás és az ez utóbbira a Pepó-féle Környezetvédelmi Minisztérium által állítólag adott támogatás körül is bűzlik valami.

Hogyan reagált minderre Torgyán? "Rablóknak, robbantóknak tippet nem adok" - zagyválta először. Másnap viszont az országos napilapban, amelynek véleményei és álláspontjai - sublerrel mérhető pontossággal - általában nulla milliméterrel szoktak kilengeni a Fidesz vezető politikusainak véleményeihez és álláspontjaihoz képest, már arról beszélt, hogy az akció az MSZP-SZDSZ páros lejárató kampányának a része. (Alighanem szóltak neki a kínos ügyek eltussolásában jóval rutinosabb fideszes agitproposok, hogy a rablós-betörős halandzsa többet árt, mint használ.) De ebben a történetben nem csak a vén ripacs - meg az ő képessége a hazudozásra, a nárcizmusa - vagy a háza a fontos. Hanem az, hogy senki nem várhatott mást tőle.

A Fidesz félhivatalos öntörténete szerint Torgyánra a kommunista veszedelem megfékezése érdekében volt szükség. Hogy tudják ők, hogyne tudnák, kicsoda-micsoda ez a bohóc valójában, de mit tehettek, ha Horn Gyulát csak vele lehetett megállítani. Ha Torgyán volt az ára annak, hogy a Magyar Köztársaság miniszterelnökét Orbán Viktornak hívják, akkor a hazával ezt az árat is meg kellett fizettetni. Ezért az Agrárinnovációs Kht., a Környezetgazdálkodási Intézet, valamint Székely Zoltán és a kisgazda "vállalkozói tagozat" baráti körének ügyei, a kisgazdapárt ámokfutása a Fidesz sara is: ezeket az embereket Orbánék küldték rá a mi hazánkra, negyven-egynéhány frakciótag voksáért ők adtak nekik szabad kezet a közösre.

Csakhogy koalícióban kormányozni a másikért való felelősségvállalást is jelent. Így volt ez négy évvel ezelőtt is - Tocsik Mártáért, az MSZP vállalkozóiért a szavazók hazavágták az SZDSZ-t is (helyesen, tegyük hozzá) -, és így van ez most is. Ha egy koalíciót elsősorban annak a tudata tart egyben, hogy a másik nélkül én sem lehetek hatalmon, ha a koalíciós szolidaritás alapelve az, hogy egymás stiklijeiről hallgatunk, a másik hülyéjét nem vegzáljuk, akkor ne várjunk mást. Márpedig így működik a polgári kormány. Ha kételkednénk ebben, idézzük föl például Bánk Attila (FKGP) frakcióvezető Simicska Lajos APEH-elnökségét kritizáló szavait, aki annak idején megfeddte a Fideszt: amikor Kövér László nyilvánosan kifogásolta a Torgyán-Hingyi-féle légügyi dinasztia felemelkedését 1998 őszén, megsértette ezt az alapelvet. A figyelmeztetés hatott: a magas felek abbahagyták egymás érdekszférájának cseszegetését. A Fidesz most is hallgat; a hovatovább a kisgazdapárt szétesésével, s így kormányválsággal fenyegető kisgazda ügyekhez lapzártánkig nem volt hozzáfűznivalója.

Hisz a kisgazdákra még másfél évig szükségük van.

De valamit azért mégiscsak tesz.

Kövér László - hétfői lapzártánk után - tárgyalóasztalhoz ül Torgyánnal: a 2002-es választási együttműködés, a közös jelöltállítások és kölcsönös visszaléptetések részleteit fogják tovább polírozni. A Fidesz elnöke nyilván erőteljes mogyorózást alkalmaz majd. Kihasználja a helyzetet. (Azt egyébként, hogy ez a helyzet hogyan lett, hogy ki juttatta el a Torgyán-villák dokumentumait a napilapok szerkesztőségébe, nem tudja senki.) De miért is ne tenné?

Hisz a kisgazdákra már csak másfél évig van szükségük.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.