Ki jön a házamba?

  • 2000. október 26.

Publicisztika

Építtethet-e Torgyán József pártelnök-miniszter száz-egynéhány millióba kerülő családi házat a főváros egyik elit részén? Természetesen építtethet. Joga van-e a sajtónak firtatni a vállalkozást, ha a költségek és a két évvel ezelőtti képviselői vagyonbevallás adatai nem állnak összhangban egymással? Szolgalelkű barom lenne, ha nem tenné. Mondhatja-e Torgyán - vagy bárki más politikus -, hogy képviselői vagyonbevallásában azért hallgatta el tényleges anyagi helyzetét, mert "nem akart tipekket adni rablóknak és robbantó csoportoknak"?

n Építtethet-e Torgyán József pártelnök-miniszter száz-egynéhány millióba kerülő családi házat a főváros egyik elit részén? Természetesen építtethet. Joga van-e a sajtónak firtatni a vállalkozást, ha a költségek és a két évvel ezelőtti képviselői vagyonbevallás adatai nem állnak összhangban egymással? Szolgalelkű barom lenne, ha nem tenné. Mondhatja-e Torgyán - vagy bárki más politikus -, hogy képviselői vagyonbevallásában azért hallgatta el tényleges anyagi helyzetét, mert "nem akart tipekket adni rablóknak és robbantó csoportoknak"?

Nem mondhatja. Ha mondja, onnantól kezdve valójában nincs miről beszélni. E nyilatkozat után már arról van szó (arról is), hogy Torgyán József hazudott, és ezt, ha más szavakkal is, de beismerte. A továbbiakban nem lenne más dolga, mint elnézést kérni pártjától, a társadalomtól, választóitól, Istentől, Hazától, Családtól, majd elbúcsúzni tőlük.

A Magyar Hírlap és a Népszabadság a múlt héten nyilvánosságra hozta: Torgyán és felesége, az ugyancsak kisgazdapárti országgyűlési képviselő, Cseh Mária egy tavaly vásárolt XII. kerületi ingatlanon háromszintes, belső liftes, úszómedencés villát építtet. Ami magánügy: csakhogy a politikus házaspár 1998-as képviselői vagyonbevallása alapján nem egyértelmű, miből telik a százmillió forintnál többre becsült beruházásra. A Magyar Hírlap továbbá azt is feszegette, hogy Torgyán fia és menye ugyancsak szerzett egy nagy értékű ingatlant; a lap szerint az építési engedély, a csatornázás és az ez utóbbira a Pepó-féle Környezetvédelmi Minisztérium által állítólag adott támogatás körül is bűzlik valami.

Hogyan reagált minderre Torgyán? "Rablóknak, robbantóknak tippet nem adok" - zagyválta először. Másnap viszont az országos napilapban, amelynek véleményei és álláspontjai - sublerrel mérhető pontossággal - általában nulla milliméterrel szoktak kilengeni a Fidesz vezető politikusainak véleményeihez és álláspontjaihoz képest, már arról beszélt, hogy az akció az MSZP-SZDSZ páros lejárató kampányának a része. (Alighanem szóltak neki a kínos ügyek eltussolásában jóval rutinosabb fideszes agitproposok, hogy a rablós-betörős halandzsa többet árt, mint használ.) De ebben a történetben nem csak a vén ripacs - meg az ő képessége a hazudozásra, a nárcizmusa - vagy a háza a fontos. Hanem az, hogy senki nem várhatott mást tőle.

A Fidesz félhivatalos öntörténete szerint Torgyánra a kommunista veszedelem megfékezése érdekében volt szükség. Hogy tudják ők, hogyne tudnák, kicsoda-micsoda ez a bohóc valójában, de mit tehettek, ha Horn Gyulát csak vele lehetett megállítani. Ha Torgyán volt az ára annak, hogy a Magyar Köztársaság miniszterelnökét Orbán Viktornak hívják, akkor a hazával ezt az árat is meg kellett fizettetni. Ezért az Agrárinnovációs Kht., a Környezetgazdálkodási Intézet, valamint Székely Zoltán és a kisgazda "vállalkozói tagozat" baráti körének ügyei, a kisgazdapárt ámokfutása a Fidesz sara is: ezeket az embereket Orbánék küldték rá a mi hazánkra, negyven-egynéhány frakciótag voksáért ők adtak nekik szabad kezet a közösre.

Csakhogy koalícióban kormányozni a másikért való felelősségvállalást is jelent. Így volt ez négy évvel ezelőtt is - Tocsik Mártáért, az MSZP vállalkozóiért a szavazók hazavágták az SZDSZ-t is (helyesen, tegyük hozzá) -, és így van ez most is. Ha egy koalíciót elsősorban annak a tudata tart egyben, hogy a másik nélkül én sem lehetek hatalmon, ha a koalíciós szolidaritás alapelve az, hogy egymás stiklijeiről hallgatunk, a másik hülyéjét nem vegzáljuk, akkor ne várjunk mást. Márpedig így működik a polgári kormány. Ha kételkednénk ebben, idézzük föl például Bánk Attila (FKGP) frakcióvezető Simicska Lajos APEH-elnökségét kritizáló szavait, aki annak idején megfeddte a Fideszt: amikor Kövér László nyilvánosan kifogásolta a Torgyán-Hingyi-féle légügyi dinasztia felemelkedését 1998 őszén, megsértette ezt az alapelvet. A figyelmeztetés hatott: a magas felek abbahagyták egymás érdekszférájának cseszegetését. A Fidesz most is hallgat; a hovatovább a kisgazdapárt szétesésével, s így kormányválsággal fenyegető kisgazda ügyekhez lapzártánkig nem volt hozzáfűznivalója.

Hisz a kisgazdákra még másfél évig szükségük van.

De valamit azért mégiscsak tesz.

Kövér László - hétfői lapzártánk után - tárgyalóasztalhoz ül Torgyánnal: a 2002-es választási együttműködés, a közös jelöltállítások és kölcsönös visszaléptetések részleteit fogják tovább polírozni. A Fidesz elnöke nyilván erőteljes mogyorózást alkalmaz majd. Kihasználja a helyzetet. (Azt egyébként, hogy ez a helyzet hogyan lett, hogy ki juttatta el a Torgyán-villák dokumentumait a napilapok szerkesztőségébe, nem tudja senki.) De miért is ne tenné?

Hisz a kisgazdákra már csak másfél évig van szükségük.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.