Ki kéme, ha volna

  • 2000. február 17.

Publicisztika

Semmi nem ment meg minket attól, hogy az "ügynöktörvény" néven közismert, elhúzódó betegség újabb, akut fázisába lépjen. A törvény hatályát kiterjeszteni kívánó kisgazda javaslatot támogatja a Fidesz is, és - mivel a törvény feles, és nem kétharmados - ez akár elég is lehet a sikeréhez.

A javaslat szerint az átvilágítás kiterjedne az igazságszolgáltatásban és a tömegtájékoztatásban dolgozókra, valamint a költségvetési támogatásban részesülő pártok vezetőire is. A szisztéma marad: az átvilágító bírák megvizsgálják az átvilágítandó dossziéját, ha találnak benne az illető személy nyilaskeresztes, ´56-os karhatalmista vagy III/III-as múltjára utaló nyomot, titokban lemondásra szólítják fel, s ha ő erre nem hajlandó, a tényt nyilvánosságra hozzák a Magyar Közlönyben.

Ez így nem jó.

Ceteum censeo: az ügynöktörvény jelenlegi formájában egy hangyányit sem vitt közelebb a tisztánlátáshoz a kádári múlt dolgaiban, és nem lett tőle "tisztább" a "közélet" sem, sőt, inkább piszkosabb lett, hisz a törvény nem zárta ki a "dossziékkal" való manipulálás és az ügynökmúlttal való rágalmazás lehetőségét; valamint nem szolgáltatott igazságot az áldozatoknak, sőt, megalázta őket és elvette tőlük a saját életük megismeréséhez való jogot is.

Ám a kormánykoalíció ideájával nem csak az a baj, hogy egy eleve elhibázott koncepció nyomvonalán haladna tovább, hogy a társadalom önismereti gyakorlatát, a múlttal való szembenézést a civil szféra és a szabad nyilvánosság helyett a politikára bízná. Azokat, akiket a módosítás érintene - a bírák, az ügyészek és az újságírók -a kormánykoalíció kriptobolsevista közellenségnek gondolja, a múlt rendszer, vagy a jelenlegi vörös Magyarország letéteményeseinek. Ugyanakkor az átvilágítás nem terjedne ki például az egyházakra: holott azok is nagy befolyással bírnak a közvéleményre (formálisan erre hivatkoznak az ötletgazdák az újságírók esetében), és egyes, a kötelékükbe tartozó személyek is épp úgy, ha nem galádabbul gyakorolták a kollaboráció változatos formáit, mint a már vizsgált és eztán vizsgálandó foglalkozások művelői.

Bánja a franc, ha egyes bírákról vagy sajtómunkásokról kiderül ügynöki múltjuk. A baj az, hogy eme operáció igazi célja nem más, mint megágyazni a 2002-es választások előtti komcsizásnak; és hogy bármi derül is ki a törvény módosítását követően, az csak részigazság lehet.

Hazugság, másképpen.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.