Ki kéme, ha volna

  • 2000. február 17.

Publicisztika

Semmi nem ment meg minket attól, hogy az "ügynöktörvény" néven közismert, elhúzódó betegség újabb, akut fázisába lépjen. A törvény hatályát kiterjeszteni kívánó kisgazda javaslatot támogatja a Fidesz is, és - mivel a törvény feles, és nem kétharmados - ez akár elég is lehet a sikeréhez.

A javaslat szerint az átvilágítás kiterjedne az igazságszolgáltatásban és a tömegtájékoztatásban dolgozókra, valamint a költségvetési támogatásban részesülő pártok vezetőire is. A szisztéma marad: az átvilágító bírák megvizsgálják az átvilágítandó dossziéját, ha találnak benne az illető személy nyilaskeresztes, ´56-os karhatalmista vagy III/III-as múltjára utaló nyomot, titokban lemondásra szólítják fel, s ha ő erre nem hajlandó, a tényt nyilvánosságra hozzák a Magyar Közlönyben.

Ez így nem jó.

Ceteum censeo: az ügynöktörvény jelenlegi formájában egy hangyányit sem vitt közelebb a tisztánlátáshoz a kádári múlt dolgaiban, és nem lett tőle "tisztább" a "közélet" sem, sőt, inkább piszkosabb lett, hisz a törvény nem zárta ki a "dossziékkal" való manipulálás és az ügynökmúlttal való rágalmazás lehetőségét; valamint nem szolgáltatott igazságot az áldozatoknak, sőt, megalázta őket és elvette tőlük a saját életük megismeréséhez való jogot is.

Ám a kormánykoalíció ideájával nem csak az a baj, hogy egy eleve elhibázott koncepció nyomvonalán haladna tovább, hogy a társadalom önismereti gyakorlatát, a múlttal való szembenézést a civil szféra és a szabad nyilvánosság helyett a politikára bízná. Azokat, akiket a módosítás érintene - a bírák, az ügyészek és az újságírók -a kormánykoalíció kriptobolsevista közellenségnek gondolja, a múlt rendszer, vagy a jelenlegi vörös Magyarország letéteményeseinek. Ugyanakkor az átvilágítás nem terjedne ki például az egyházakra: holott azok is nagy befolyással bírnak a közvéleményre (formálisan erre hivatkoznak az ötletgazdák az újságírók esetében), és egyes, a kötelékükbe tartozó személyek is épp úgy, ha nem galádabbul gyakorolták a kollaboráció változatos formáit, mint a már vizsgált és eztán vizsgálandó foglalkozások művelői.

Bánja a franc, ha egyes bírákról vagy sajtómunkásokról kiderül ügynöki múltjuk. A baj az, hogy eme operáció igazi célja nem más, mint megágyazni a 2002-es választások előtti komcsizásnak; és hogy bármi derül is ki a törvény módosítását követően, az csak részigazság lehet.

Hazugság, másképpen.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.