Mi lesz itt?

Publicisztika

Most vegyük szemügyre, mit nyilatkozott a haza megújulásának tárgyában Orbán Viktor a Dow Jones hírügynökségnek és a Wall Street Journalnak a múlt héten. Ezek alapján a következőnek lehetünk tanúi e sorsdöntő napokban.

Most vegyük szemügyre, mit nyilatkozott a haza megújulásának tárgyában Orbán Viktor a Dow Jones hírügynökségnek és a Wall Street Journalnak a múlt héten. Ezek alapján a következőnek lehetünk tanúi e sorsdöntő napokban.

Első változat.

Orbán, fejében a megújult ("újjászervezett") Magyarország képével, amelyet lendületes gazdasági növekedés, szolid jólét, és tempós, jókedvű munkavégzés jellemez, komoly intézkedésekre készül. Megszorítások lesznek, még ha nem is lesznek: három ilyet is belengetett. A nyugdíjkiadások és a gyógyszerkassza kurtítását, a közösségi közlekedés átalakítását. A levegőben van még az államilag finanszírozott felsőoktatási helyekre fordítható összeg, netán az egészségügyi kiadások, meg a kultúrára fordított pénzek jelentős vágása is.

Ezt az így megkeletkező Magyarországot lehet majd nem szeretni (mert bizonyos ízlések szerint keveset törődik majd az önhibájukon kívül nehéz sorsú honfitársainkkal), vagy szeretni (ugyanezért), de az kétségbevonhatatlan (lesz), hogy az elmúlt húsz év toporgása után elindult valamerre - felfelé. Aki nem dolgozik, ne is egyék, de mindenki dolgozni fog, mert dolgozhat!

Második változat.

Az, amit a miniszterelnök úr a fenti két nyilatkozatban vázolt, sajnos értelmezhetetlen.

A gyógyszerkasszát tovább nyesni nem lehet, azt a pénzt, amit gyógyszertámogatásra fordít a társadalombiztosítás, Molnár Lajos egyszer már meghúzta 500-ról 350 milliárdra, minden további csökkentés vagy ahhoz vezet, hogy az emberek nem tudják kifizetni a gyógyszereiket, és betegek maradnak, vagy oda, hogy a kormány tönkreteszi a gyógyszergyárakat (a magyar nagyipar többé-kevésbé egyetlen funkcionáló ágazatát). De hogy ebben nincs 100 milliárd, az fix.

A nyugdíjakat az előző kormány már megnyeste, elvette a 13. havit, illetve csökkentette az éves rendes növekedésük mértékét, jelenleg épp az inflációt követik. Még az esetleg bekövetkezhet, hogy a) nem az inflációt fogják követni, hanem semmit, tehát csökkennek; b) a kezdő nyugdíjak csökkennek; c) gyorsabban emelkedik a korhatár: például lehetne rögtön a nőkre vonatkozó 40 éves szabály eltörlésével kezdeni. Ezek egyike sem túl életszerű.

A szociális kiadásokon megspórolható pénz a költségvetés főösszegéhez képest nem jelentős tétel, viszont ahhoz elengedhetetlen, hogy az eddig segélyeken élők ne haljanak éhen. Ha azt akarnánk, hogy a most munkanélküli- vagy szociális segélyen, ilyen-olyan állami járadékon tengődők úgy ne haljanak éhen, hogy saját maguk keresik meg a pénzt a munkaerőpiacon, akkor most éppenséggel egy rakás pénzt kéne beléjük ölni (viszszavezetni őket a munka világába). De nem több pénzről, hanem kevesebbről beszélünk, ugye.

A közlekedéssel tényleg kell csinálni valamit most már...

A miniszterelnök ezen változat szerint nem mondott semmit. A semmit mondta, olyat, amit úgyse tesz meg; és valószínűleg nem is kéne megtennie, mert valóságos katasztrófát hozna milliók fejére.

A 2/a változat szerint ez mind igaz, de várjuk ki a végét, hol van még február. Nem mintha februárban muszáj lenne tényleg mindennek megtörténnie, csak annyi kell, hogy ne rakjanak minket a hitelminősítők a spekulációs kapszlijukba. De lesznek reformok: lépésről lépésre. Most nem lesz semmi, de csak hogy később lehessen minden - innentől kezdve lásd az első változatot.

A 2/b változat szerint egy daci fasz lesz itt, nem reformok. A kormánynak (kormányfőnek) semmi nincs a fejében, most épp február végéig kért haladékot (a nemzetközi pénzpiactól), de február végén is csak kamuzni fog, amit a pénzpiacok vagy bevesznek, vagy nem. Ahhoz, hogy ne kamuzzon, először is gondolni kéne valamit - ennek a kormány sok jelét eddig nem adta. És ahhoz, hogy reformok lehessenek, pár kockát vissza kéne ugrani. Mondjuk a "szociális népszavazásig". Vagy az IMF-fel folytatott tárgyalásokig: azok adtak volna pénzt, ha látják, hogy értelmes dolgokra költjük. Február után nem lesz semmi, talán még március sem.

Tényleg, hol van már a február?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.