Barotányi Zoltán

Nagyot ütött

Interszex esetek a sportban

Publicisztika

Az algériai női bokszoló olimpikon Imane Helif esete világszerte, de különösen Magyarországon komoly indulatokat váltott ki, de felhívta a figyelmet az interszex sportolók rendezetlen helyzetére is. Igaz, azt sem tudjuk, hogy a „botrány” „kirobbantója” egyáltalán e kategóriába tartozik-e.

Az Imane Helif-ügy az idei párizsi olimpia egyik eddigi legnagyobb (bár nem kívánt) szenzációját szolgáltatja. Az algériai női bokszoló azt követően indulhatott az olimpián (sorstársának tekinthető még a tajvani Lin Ju-ting), hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) gyakorlatilag elvette az olimpiai boksztorna szervezését a korábban ebben illetékes szakági nemzetközi szövetségtől (Nemzetközi Ökölvívószövetség – International Boxing Association, IBA). A NOB az IBA átláthatatlan gazdálkodására, súlyos vezetési válságára, a bíráskodással kapcsolatos problémákra és súlyos etikai hiányosságokra hivatkozott, amikor megvonta a szervezet sportszövetségként való elismerését.

Az IBA oroszok dominálta vezetőségét számtalan vád érte korábban a korrupció és a nem kívánatos politikai erőközpontokkal (mondjuk Putyin oroszországi diktatúrájával) való kapcsolata miatt. A Helif-ügyet is ők robbantották ki. Az IBA szerint az algériait és tajvani társát azért zárták ki a tavalyi újdelhi bokszvilágbajnokságról, mert megbuktak egy állítólagos teszten; ezt nem doppingvizsgálatként, hanem a nemi identitással összefüggésben végezték. Ám utóbb kiderült, semmilyen nyilvánosan publikált teszteredmény nincs Helifről. A NOB nem tartja hitelesnek az IBA érvényes szabályzatában idén tavaszig nem is szereplő azon vizsgálatot, amelyre a bokszszövetség hivatkozik. Ezek után az olimpiai ökölvívóverseny rendezője a sportolók nevezésekor a NOB és az egyes nemzeti szakszövetségek előzetes vizsgálataira, illetve nyilvántartására hagyatkozott. Márpedig Helifet a hazájában nőként anyakönyvezték (Algériában amúgy sem ismerik el sem az interszexualitást, sem az attól alapvetően különböző, de azért az ebbe az ügybe is berángatott transzneműséget), így mindig is a női szakágban versenyzett.

Nem tudjuk, hogy Helif hol helyezkedik el ebben a szerteágazó, sokdimenziós biológiai koordináta-rendszerben, mert dezinformációkon kívül semmi konkrétum nem látott napvilágot. Ráadásul a sokat emlegetett és ilyen-olyan biológiai szempontból döntőnek tartott teszteknek is megvannak a korlátaik – nem is feltétlenül az alkalmazott molekuláris biológiai módszerek (amelyek óriásit fejlődtek az elmúlt évtizedekben), hanem az eredmények értelmezése miatt (lásd erről keretes írásunkat). És akkor még nem is tettünk említést arról, hogyan hat mindez az esetleg interszexként azonosított sportolók jogaira, miként diszkriminálhat egy-egy ilyen vizsgálati eredmény. A Helif-eset rávilágít arra is, hogy mennyire recseg-ropog a már a modern élsport születésétől kényszerűen érvényesülő binaritás rendszere.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.