Marinov Péter

Koós Pál végleg megérkezett

Még egyszer a MOME rektorválasztásáról

  • Marinov Péter
  • 2024. augusztus 14.

Publicisztika

Augusztus 1-jétől Koós Pál tölti be a modellváltáson átesett Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) rektori pozícióját. Koóst az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriuma erősen vitatható eljárás nyomán juttatta a rektori székbe. Jogszerű volt-e ez a művelet, és ha nem, lehetséges-e jogorvoslat? Tettem egy próbát.

Bár nagyot szólt, de a közelgő karácsonyi ünnepek miatt gyorsan el is sikkadt az egykori Iparművészeti Főiskola rektorválasztása körül kibontakozott botrány 2023. december végén, amikor a MOME kuratóriuma dobta a többkörös szavazással kiválasztott, egyetlen szenátusi rektorjelöltet.

Pedig minden jól indult: az új rektorjelöltet közel egy évig tartó, alapos és átlátható folyamat után nevezte meg a szenátus, az egyetem demokratikusan megválasztott képviselőiből álló vezető testülete. Azonban a modellváltáson átesett egyetem fenntartó alapítványának kuratóriuma az utolsó utáni pillanatban, december 20-án este tartott ülésén mégsem azt a jelöltet kérte fel a pozícióra, akit a szenátus többkörös szavazással, abszolút többséggel kiválasztott. A hírek szerint az egyetemen sokan értetlenül álltak a döntés előtt, úgy érezték, a Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratórium hitegette az egyetemet, hogy aztán az utolsó pillanatban mégis elvegye az autonómiát a MOME fő döntéshozó szervétől. Azt is megtudhattuk, hogy az egyetemen többen elismerték, a kuratórium lépése legális, de sok tekintetben nem legitim.

Én ezzel vitatkoznék ebben az írásban. Szerintem a kuratórium lépése minden ízében törvényellenes, és nincs olyan pontja a végső döntési folyamatnak, amely bármilyen tekintetben legitim lenne.

Valaki behívta Pált

Az, hogy ez ellen mégsem sikerült jogi úton fellépni, sokat elárul a modellváltáson átesett egyetemek működéséről – például a szenátusok önpacifikálásáról –, valamint az egyetemi alapítványok jogszerű működésének vizsgálatára hivatott bíróság hozzáállásáról éppúgy, mint az ilyen ügyekben alkalmazható, az eljáró bírónak tág értelmezésre lehetőséget adó (?) jogszabályokról.

A MOME volt az egyik első az alapítványi fenntartásba került egyetemek közül. Ráadásul azon kivételek közé tartozott, ahol a modellváltást nem kísérte botrány – a nyilvánosság számára is meglehetősen jól követhető, nem erőltetett tempóban lezavart folyamat végén alakult át az intézmény. A modellváltást levezénylő Fülöp József rektor mandátuma idén július végén járt le. Erre készülve a kuratórium 2023 januárjában nemzetközi pályázatot írt ki a fenntartásában működő MOME rektori pozíciójának betöltésére.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A mesék előtt

  • - turcsányi -

Ha érte valaha is kultúrsokk Magyarországot, az 1975 februárjában esett, amikor a Filmmúzeum (ma Belvárosi Színház) – a megvásárlásához képest egy kerek esztendei erőgyűjtés után – bemutatta Pier Paolo Pasolini Dekameron című filmjét.

Tarkóig elmerülni

Reagan a gonosz birodalmának nevezi a Szovjetuniót; megindul az űrfegyverkezési program; az Egyesült Államok lerohanja Grenadát; megjelenik a Microsoft Word; a MASH fináléja máig megdönthetetlen nézettségi rekordot hoz a tévében; kijön a Thriller legendás videóklipje Michael Jacksontól; az Oscart pedig a Gandhi nyeri.

Mivel, uram, s ki nélkül?

Nagy vitát kavart, hogy miért nincs opera-előadás immár két éve a szegedi Dóm téren. A vezetés gazdasági szempontokkal érvelt: nincs rá támogatás, illetve a műfaj már nem tölti meg két-három estére a 4 ezres nézőteret. Talán erre is lett egyfajta válasz, hogy ismét az István… került színpadra, Novák Péter rendezésében, aki inkább egyfajta misztériumkoncertként tálalja a történetet, a nyitányt az 1983-as ősbemutató fényképeivel illusztrálva.

A láthatatlanok

„Van nevem, de nehezen kimondható. Ezért a magyar nevem Ildi.” „Amikor eljöttem, a feleségem terhes volt. Hat éve vagyok itt. Még soha nem találkoztam a gyerekemmel, csak okostelefonon keresztül.” „Lehet, hogy soha nem megyek haza.

Boldogtalanság, gyere haza

Ahogy egy kritikusa is megjegyezte, „van, akinek ez idegesítő”. Igen, lehet zavaró az író „kalandozó” beszédmódja, ahogy belekezd egy mondatba, majd abban egy újabbat generál, csak mert más téma jutott eszébe; vagy ahogy letér a megkezdett csapásról, hogy aztán oldalakkal később térjen vissza hozzá.

Russzkij karablj, igyi na huj!

A társadalom totális kontrolljára törekvő NER (azaz Orbán Viktor) az ún. Szuverenitásvédelmi Hatóság (SZH) létrehozásával a kormánytól független sajtót és civil szerveződéseket akarja szoros megfigyelés alá helyezni.

Élesített fegyver

Bohózatnak indult Elon Musk beszállása a Twitterbe, de az angliai zavargások jól mutatják, hogy a keze alatt a platform a profi valóságtorzítás mintapéldánya lett.

A rossz közérzet kultúrája

Pár hét híján tizenöt éve hangzott el Orbán hírhedt kötcsei beszéde, amely a készülő Fidesz-világ kulturális univerzumát vetítette előre. Honnan indult és hová jutott azóta az orbáni kultúrpolitika? Milyen víziók mozgatták és mozgatják a rendszer kulturális építkezését? Van-e egyáltalán építkezés és rendszer, és miért érzi majd’ mindenki rettenetesen magát benne? És maradt-e élet rajta kívül?

Megtaposták, megszerették

A legmagasabb kitüntetést adja az államalapítás ünnepén Makó fideszes vezetésű önkormányzata Buzás Péternek, a korábbi szocialista polgármesternek. Miután legyőzték, évekig célkeresztben volt, mert tartottak attól, hogy újraindul. Nem tette.

 

Ingyér’ a kastély, bekékül a NER-vér

A kastélytörvény módosított változata a lényegen nem változtatott, az ingyenes átadással „magánjogi szereplők” is hozzájuthatnak a felújított, értékes ingatlanokhoz. Tiltakozásként aláírásgyűjtésbe fogtak, demonstrációt szerveznek, alkotmánybírósági normakontrollt kértek azok, akik szerint ez a nemzeti vagyon ellopása.