Marinov Péter

Koós Pál végleg megérkezett

Még egyszer a MOME rektorválasztásáról

  • Marinov Péter
  • 2024. augusztus 14.

Publicisztika

Augusztus 1-jétől Koós Pál tölti be a modellváltáson átesett Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) rektori pozícióját. Koóst az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriuma erősen vitatható eljárás nyomán juttatta a rektori székbe. Jogszerű volt-e ez a művelet, és ha nem, lehetséges-e jogorvoslat? Tettem egy próbát.

Bár nagyot szólt, de a közelgő karácsonyi ünnepek miatt gyorsan el is sikkadt az egykori Iparművészeti Főiskola rektorválasztása körül kibontakozott botrány 2023. december végén, amikor a MOME kuratóriuma dobta a többkörös szavazással kiválasztott, egyetlen szenátusi rektorjelöltet.

Pedig minden jól indult: az új rektorjelöltet közel egy évig tartó, alapos és átlátható folyamat után nevezte meg a szenátus, az egyetem demokratikusan megválasztott képviselőiből álló vezető testülete. Azonban a modellváltáson átesett egyetem fenntartó alapítványának kuratóriuma az utolsó utáni pillanatban, december 20-án este tartott ülésén mégsem azt a jelöltet kérte fel a pozícióra, akit a szenátus többkörös szavazással, abszolút többséggel kiválasztott. A hírek szerint az egyetemen sokan értetlenül álltak a döntés előtt, úgy érezték, a Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratórium hitegette az egyetemet, hogy aztán az utolsó pillanatban mégis elvegye az autonómiát a MOME fő döntéshozó szervétől. Azt is megtudhattuk, hogy az egyetemen többen elismerték, a kuratórium lépése legális, de sok tekintetben nem legitim.

Én ezzel vitatkoznék ebben az írásban. Szerintem a kuratórium lépése minden ízében törvényellenes, és nincs olyan pontja a végső döntési folyamatnak, amely bármilyen tekintetben legitim lenne.

Valaki behívta Pált

Az, hogy ez ellen mégsem sikerült jogi úton fellépni, sokat elárul a modellváltáson átesett egyetemek működéséről – például a szenátusok önpacifikálásáról –, valamint az egyetemi alapítványok jogszerű működésének vizsgálatára hivatott bíróság hozzáállásáról éppúgy, mint az ilyen ügyekben alkalmazható, az eljáró bírónak tág értelmezésre lehetőséget adó (?) jogszabályokról.

A MOME volt az egyik első az alapítványi fenntartásba került egyetemek közül. Ráadásul azon kivételek közé tartozott, ahol a modellváltást nem kísérte botrány – a nyilvánosság számára is meglehetősen jól követhető, nem erőltetett tempóban lezavart folyamat végén alakult át az intézmény. A modellváltást levezénylő Fülöp József rektor mandátuma idén július végén járt le. Erre készülve a kuratórium 2023 januárjában nemzetközi pályázatot írt ki a fenntartásában működő MOME rektori pozíciójának betöltésére.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk