Nem áll meg a Villamos

Publicisztika

A kormány a népszavazást követő második munkanapon bejelentette, hogy a.) szétdarabolja a Magyar Villamos Műveket, azt az állami vállalatot, ami a magyar árampiacon a legnagyobb eladó, vevő, kereskedő, sőt, még a piac rendszerirányítójának is a tulajdonosa, és eldöntötte azt is, hogy b.) meneszti ennek az összeférhetetlenségekből összetákolt birodalomnak a vezérigazgatóját, Kocsis Istvánt. Ezután elszabadult a pokol. Először a köztiszteletnek örvendő atomfizikus, a Műegyetem atomenergetikai tanszékének a vezetője, Aszódi Attila nyilatkozott minden szembejövőnek és érvelt a feldarabolás és a piac felszabadítása ellen. Aztán megszólalt a politika is, Podolák György, az MSZP és Fónagy János, a Fidesz szakpolitikusa foglalt állást hasonló szellemben és uniszónóban.

A kormány a népszavazást követő második munkanapon bejelentette, hogy a.) szétdarabolja a Magyar Villamos Műveket, azt az állami vállalatot, ami a magyar árampiacon a legnagyobb eladó, vevő, kereskedő, sőt, még a piac rendszerirányítójának is a tulajdonosa, és eldöntötte azt is, hogy b.) meneszti ennek az összeférhetetlenségekből összetákolt birodalomnak a vezérigazgatóját, Kocsis Istvánt. Ezután elszabadult a pokol. Először a köztiszteletnek örvendő atomfizikus, a Műegyetem atomenergetikai tanszékének a vezetője, Aszódi Attila nyilatkozott minden szembejövőnek és érvelt a feldarabolás és a piac felszabadítása ellen. Aztán megszólalt a politika is, Podolák György, az MSZP és Fónagy János, a Fidesz szakpolitikusa foglalt állást hasonló szellemben és uniszónóban.

Hogy a kormány miért épp most állt elő evvel az ötlettel, azt persze senki nem tudja, aki meg mégis, az nem mondja, de ez a kevésbé fontos része a dolognak. (A legviccesebb magyarázat ezt is az SZDSZ-nek tulajdonítja: mintha az SZDSZ képes lenne Kocsisért - akinek informális hatalmát a legnagyobb magyar mágnásoké mellé célszerű belőnünk - "cserébe" posztján tartani a kormányfőt!) A döntést támadó nyilatkozatokban a hozzá nem értés vegyül manipulatív hazugságokkal, a nemzetféltés meg a nemzeti gigantománia a "liberálisok" ostorozásával. Aszódi amúgy annak a szószólója, hogy Paks mellé még egy atomerőművet kéne építenünk (ebben igaza is van), ám Paks tulajdonosa épp az MVM; és így már talán nem is annyira furcsa, hogy az atommérnök közgazdasági kérdésekről nyilatkozik. (De akkor néhány pénzügyes is ülhessen oda néha a reaktor gombjait nyomogatni!) Az áram nem is áru, hanem valami más, valami misztikus izé, amire nem vonatkoznak a közgazdaságtan törvényei, és aminek az elosztását ezért semmi szín alatt nem szabad a piacra bízni. Pénzről pissz se legyen, hisz fontosabb dolgokról van itt szó; és lám, a piac Kaliforniában is összeomlást hozott (ennek speciel pont a fordítottja az igaz, lásd korábbi cikkünket: Kaliforniai rémálom, 2001. augusztus 23.). Aszódi ráadásul úgy beszél az árampiac felszabadításáról, mintha az már kudarcot is vallott volna, pedig a baj éppen az, hogy még meg sem történt. Többek között azért sem, mert az árampiac liberalizálásáról szóló törvénytervezetet tavaly a két nagy párt módosító indítványok tucatjaival cincálta értelmetlenné; hogy mi okból, csak találgatni tudjuk. A cincálás egyik vezére, Podolák György szerint azért van szükség a mostani MVM-re, mert a piacon nincs elég áram, és csak az MVM tudja ilyen körülmények között az árakat alacsonyan tartani; holott áram vagy van, vagy nincs, attól függően, hogy az MVM - monopolista nagykereskedői és rendszerirányítói minőségében - mennyit vásárol belőle, és mennyiért adja tovább. Ráadásul az árak nem is alacsonyak, pontosabban, amit az MVM nem terhel rá a lakossági fogyasztókra, azt - meg még egy kicsit - bőven leveri a vállalkozásokon meg a közületeken.

Mindeközben mindenki úgy tett, mintha az a három állami, ám a kormánytól elvileg és gyakorlatilag is független intézmény, amelynek szakértői anyagaiból a kormány dolgozott, meg sem szólalt volna. A Magyar Nemzeti Bank szerint az MVM monopolpozíciója 1 százalékkal dobta meg az inflációt tavaly: ez nagyjából azt jelenti, hogy a "nemzeti bajnok" 120 milliárd forintot húzott ki a magyar lakosság zsebéből. (A KSH adatai szerint 2006-ban 12 billió forint volt a háztartások összes fogyasztási kiadása, meg egy kis apró - ennek az 1 százaléka lenne a 120 milliárd, meg még egy kicsi.) Hasonló nagyságrendű kártételt valószínűsít a Gazdasági Versenyhivatal és az Energiahivatal, s mellé pontosan és logikusan leírják azt is, hogy milyen torz és csalárd törvényi és érdekeltségi környezet tette ezt lehetővé. De ez mind nem érdekes, ezek "liberálisok", ugye, jól értjük, és biztos a kormány valagából lógnak ki, aminek az a legfőbb bizonyítéka, hogy ezek is "liberálisok", meg a kormány is az.

Az irracionalitásnak ez a foka a magyar gazdaság még nem privatizált részében modellértékű. A Magyar Államvasutak nemcsak a váltókat állítja, de saját konkurenseitől is ő szedi be az állami pályák használatának a díját; és időnként lassújeleket is tesz a vágányok mellé, amiket kizárólag némi fejlesztési részhozzájárulásért hajlandó megreparálni. A Magyar Posta érdekében egyenesen az Európai Unióban szólaltunk fel, hogy legalább 2012-ig ne jelenhessen meg olyan szolgáltató a hazai piacon, aki a felnyalt bélyegért a levelet ki is hordja. A nagy állami mamutok jelentős mértékben járulnak hozzá Magyarország versenyképességének romlásához és gazdasági leszakadásához. A túlszámlázott bicikli, az eladott, majd viszszabérelt székház vagy az ingyenes gólyamentés már csak a bónusz. És az állami monopóliumok nemcsak sokba kerülnek, de abban is segítenek a politikusoknak, hogy becsapjanak bennünket. A magánhasznokról pedig szó se essék.

Soha nem volt sürgetőbb a nemzeti bajnokok eladása, mint most; és soha nem voltunk ettől távolabb, mint most.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.