Nyitott borotva

  • 2005. február 10.

Publicisztika

Elõször voltak a lecserélendõ öregecskedõ nõk, aztán jött a nagy jólét, most meg Orbán Viktor "fogja be a száját", és a válogatott is helytállt a terroristákkal felálló Szaúd-Arábia csapata ellen. Miniszterelnökségemet egy rossz viccért! Szó, ami szó, nem volt még kormányfõnk, akit a temperamentuma ennyire el bírt volna ragadni. A hirtelen felindulásból elkövetett gyerekes hülyeségekkel meg az azt követõ bocsánatkérés-féleségekkel a kormányfõ nem csak önmagának árt.

Először voltak a lecserélendő öregecskedő nők, aztán jött a nagy jólét, most meg Orbán Viktor "fogja be a száját", és a válogatott is helytállt a terroristákkal felálló Szaúd-Arábia csapata ellen. Miniszterelnökségemet egy rossz viccért! Szó, ami szó, nem volt még kormányfőnk, akit a temperamentuma ennyire el bírt volna ragadni. A hirtelen felindulásból elkövetett gyerekes hülyeségekkel meg az azt követő bocsánatkérés-féleségekkel a kormányfő nem csak önmagának árt. Hisz azután, hogy a Fidesz vezetőjét leintette, mondanivalójának logikus és a választót felnőttnek tételező merituma már a kutyát sem érdekelte. (Gyurcsány a rajongó nőtagozati tekintetek előtt a Fidesz 2002 óta szajkózott demagógiáját utasította vissza, mely egyszerre követeli a jóléti kiadások növelését és a szigorú költségvetési politikát.) Csak az arrogancia marad meg a köz emlékezetében, ami kiváló alkalmat kínál a kormány-főként oly erélyesnek mutatkozó Orbánnak arra, hogy méltatlanul támadott ötgyermekes családapaként kérje ki magának e hangnemet. (Mely, tette hozzá, '89 előtt dívott e hazában.) A hüppögésbe ojtott komcsizás persze súlyos képmutatás, de a köztársaság miniszterelnöke (pont azért, mert ő az, aki, és nem holmi neveletlen ipari tanuló) nem mondhat ilyet a nyilvánosság előtt. Ugyan, miért fogná be Orbán a száját? Hova lenne a demokrácia, ha már hazudni se lehetne?

És Gyurcsány nem csak e verbális zabolátlanság okán idézi a túl gyorsan rohanó katona képét. Mintha egy-két fronttal többet nyitott volna az utóbbi időben a tanácsosnál; ha a rohamban hátranézne, látná, hogy a talpasok inkább csak tanácstalanul toporognak mögötte. A kormányzati gépezet eredendő tohonyaságát most az újtól, a vállalatirányítás szigorú logikájától való félelem súlyosbítja: s ettől a minisztériumi apparátusok még inkább nem csinálnak semmit. (Egyébként is: tudja valaki, meddig marad ez a Gyurcsány?) És ez csak az egyik része lenne a dolognak. A másik a párt. Amikor Gyurcsány az egyházak politikai szerepvállalása és politikai sérthetetlensége ellen szólt, nem csak a Fidesz törzsszavazóitól balra állók, de saját pártja köreiben is elismerést aratott (bár a szavakat egyelőre nem követte politika), ám a decemberi népszavazási kampányban már szinte szálegyedül maradt.

S kiinogni látszik mögüle a szocpárt ügynökügyben is, hisz semmi nem történik, ha nem veszi elő a dolgot tavaly év végén. Havonta, kéthetente előhúz az egyik, majd a másik fél egy-egy kilopott nevet (ha nekünk Szita, nesze nektek Bácskai), virágzik a dosszié-újságírás, ettől még nem áll meg a hatos villamos. Gyurcsány viszont úgy spekulált: sokak rokonszenvét megszerezheti a teljes nyilvánossággal, ami ráadásul politikai ellenfeleinek nagyobb kárt okozhat, mint az MSZP-nek. (Az MSZP-n belüli politikai ellenfeleiről nem is szólva.) Hiszen mi van, ha kiderül néhány szocialista politikusról, hogy változatos képletű államrendőrségeknek jelentett? Vagy hogy a jelentéseknek volt címzettje? Mégis, mit vártunk? De a világi meg egyházi antikommunisták egyikének-másikának lelepleződő ügynökmúltja mély sebet üthet odaát - elvégre mindkét tábor önmaga erőteljes újrafogalmazásának időszakát éli. Az önazonossági versenyben a baloldal lépéselőnyhöz jut, s ez 2006 tavaszán akár jól is jöhet.

Ám az augusztusi kongresszus háromnegyedes támogatottsága ide vagy oda, az MSZP-vel sosem lehet tudni. A kormányfő jól artikuláltan elkötelezte magát a listák teljes nyilvánossága mellett. Erre Burány Sándor még belepiszkált a már benyújtott javaslatba, épp csak annyit, hogy a lényege kérdőjeleződjön meg, s a titkok ura továbbra is a nemzetbiztonsági apparátus maradjon. A kormányfő pofára esik, s talán észreveszi, hogy a szocialista párt épp most lövi körbe a mozgásterét. Érdekes lesz nézni, vajon e burkolt szembenállás határozza-e meg az államfőválasztás dinamikáját is, hogy hány szocialista képviselő gondolja úgy, inkább Szili Katalin legyen államelnök 2005-ben, mint Gyurcsány miniszterelnök 2006-ban. Hogy négy év alatt a második outsider miniszterelnökét is elemészti-e az MSZP? Orbán kemény ellenfél lesz, de hogy vele megküzdhessen, Gyurcsánynak előbb az övéivel kell zöld ágra vergődnie.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.