Pozsonyi Aranka: Négybõl egy (A Monetáris Tanács kibõvítésérõl)

  • Pozsonyi Aranka
  • 2005. február 10.

Publicisztika

A Monetáris Tanács (MT) négy új tagjának kinevezése elméletileg nem helyteleníthetõ, de idõzítése miatt erõsen lábszagú áterõltetése után az új tagok kiválasztása virágillatot csempészhetett volna a levegõbe. Úgy tûnt, van is igyekezet konszenzusos szakemberek megtalálására, ám a Gyurcsány-csapat végül mégis nagy ívben válogatta ki jelöltjeit. Pedig lehetett volna másképp is.

A Monetáris Tanács (MT) négy új tagjának kinevezése elméletileg nem helyteleníthető, de időzítése miatt erősen lábszagú áterőltetése után az új tagok kiválasztása virágillatot csempészhetett volna a levegőbe. Úgy tűnt, van is igyekezet konszenzusos szakemberek megtalálására, ám a Gyurcsány-csapat végül mégis nagy ívben válogatta ki jelöltjeit. Pedig lehetett volna másképp is.

Magyarországon ugyanis él legalább öt, a monetáris politikához értő, tájékozott, tudását karbantartó, szakmáját nemcsak tanító, de gyakorló makroközgazdász. S mivel közülük eddig csak egy ült külsősként a Monetáris Tanácsban, négy még simán kinevezhető lett volna. Egyet azért sikerült megtalálni. Neményi Judittól ellenségei sem a szakmai felkészültséget kérik számon. Inkább azt róják föl neki, hogy a jelenlegi Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetésével és a banki stábbal szemben sértett és elfogult.

Nos, ez könnyen elképzelhető. Neményit a Járai-éra elején nem éppen lovagias körülmények között penderítették ki az MNB-ből, most pedig olyan helyzetbe kerül, hogy számon kérhet azokon, akik ebben szerepet játszottak. Sebaj. Az MT összetételét figyelve korántsem probléma, ha a jövőben lesz köztük egy olyan, aki ha másért nem, hát sértettségében kérdésekkel bombázza annak a stábnak a tagjait, amely az MT döntéseit megalapozó tanulmányokat készíti.

H

Hanem az a másik három! Egyikük a rég elfeledett aranystandard rendszer átfogó ismeretéről elhíresült professzor, akinek szakmai tekintélyét nem a monetáris politikában jártasság, hanem a 90-es évek elején a bunkósággal határos rámenősséggel gründolt tanszék vezetése alapozza meg (Bánfi). Van egy később makrogazdasági elemzéseket készítő tanár, aki még 1989-ben is marxista közgazdaságtant oktatott egy olyan egyetemen, ahol akkor már évek óta tudták, sőt tanították, hogy az elmélettel és adaptációival nem írhatók le fejlett piacgazdaságok (Bihari). És egy agrárközgazdász, aki bár valamely szeszély folytán egykor a rektorságig vitte ugyanott és ugyanakkor, amikor a másik kettő gründolt és oktatott, agrárius mivoltától sohasem tudott szabadulni (Csáki).

H

Pedig volt alternatíva. Egy generációval lejjebb, és nem az oktatói karban, hanem a piacon körülnézve föllelhetők lettek volna a megfelelő emberek, mert a monetáris politikához szükséges makrogazda-sági tudást ma egy szűk, 10-20 fős kör képes kamatoztatni. És mert az egyetemek ennél jóval több hasonló képzettségű szakembert bocsátanak ki, okkal gondolhatjuk: azok, akik a piacon megállják a helyü-ket, többnyire jók, köreikben pedig megtalálhatók a legjobbak. (Nevek, címek a szerkesztőségben.) Azok, akiknek a véleményére ma is adnak a hazai és külföldi befektetők, akik írnak, olvasnak, elemeznek, bőrükön érzik a jegybanki döntések súlyát. Negyvenen innen nekik még nem nyugdíjas állás a Monetáris Tanács-tagság. Ha itt végeznek, visszamennek a piacra még többet keresni, tehát nem engedhetik meg maguknak, hogy hátradőlve figyeljék az eseményeket.

Lehetett volna másképp, mert úgy tűnt, megvan az igyekezet, a kormánynak fontos, hogy meg-tépázott makrogazdasági hiteles-ségét a jelöltek elismertségén keresztül helyreállítsa. Mégsem ez történt. Ne mentegessük itt a miniszterelnököt azzal, amivel a rendszer kegyeltjei szokták men-tegetni atyáskodó diktátoraikat, hogy jó a főnök, csak hát a hamis tanácsadók. Mondjuk inkább azt, ami van: a miniszterelnök és a tagok felhajtásában közreműködő munkatársai, tanácsadói nem léptek túl a saját árnyékukon. Ott keresgéltek, ahonnan jöttek, és olyanokat kerestek, akik velük vannak. Ismerős arcok, baráti kézfogások és a Népszabadságban megjelent publikációk jutottak eszükbe. Defaultból.

Lehetett volna egészen másképp is, alakulhatott volna szépen is. Lehetett volna úgy is, hogy Surányi nem írat hülyeségeket a Fidesz programjáról; hogy Orbán kinevezi Surányi jelöltjeit; hogy a pártok nem hajszolják bele egymást a költekezésbe; hogy Járai nem igazítja saját fizimiskájára az MNB-t; hogy nem áll dafke üzemmódra a Monetáris Tanács; hogy saját embereinek jelölésével párhuzamosan a miniszterelnök - a világon először! - a Monetáris Tanácshoz hasonló független szervezet kezébe adja a mindenkori költségvetés kiadási főösszegének meghatározását. De ez már csak ábránd.

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsában az új tagok kinevezése után is kényelmes többségben maradnak az outsiderek. A tizenháromból négy olyan tag van, akinek makrogazdasági felkészültsége és eddigi pályája jó alapot teremtett a monetáris politika legfőbb döntéshozó testületébe kerüléshez. A kitűnő Oblath Gábor és a nagy tapasztalatú Kopits György mellett Neményi Judit és Szapáry György képes a monetáris politikáról önálló gondolatok és kérdések megfogalmazására, míg a többiek - ide értve Járai Zsigmond elnököt, Adamecz Péter és Auth Henrik alelnököket is - nem.

Õk a stáb, a Kiszámíthatóság és a Biztonság foglyai maradnak. Az egymást leső szavazataikkal meghozott döntéseikből a jövőben is hiányozni fog mindaz, ami egy monetáris tanácsot naggyá tehet: a magabiztosság, a minden piaci szereplőnél messzebbre látásból adódó bátorság, vagyis a konszenzustól való eltérés lehetősége.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.