Orbán megvonná magától az EU-s pénzeket

  • Dercsényi Dávid
  • 2014. szeptember 19.

Publicisztika

Találkozás egy viszonylag fiatal emberrel: a 2006-os Orbán elvenné az EU-s pénzeket a mai Orbántól. A maga módján a mai is elveszi.

Pár napja olvashattuk nyomtatott kiadásunk Bruce Bueno de Mesquita-interjújában, hogy mi kell Orbánnak (meg úgy általában egy autoriter vezetőnek), hogy megtartsa a hatalmát. Ezek közül kulcsfontosságú, hogy források álljanak rendelkezésére – források, hogy a rá támaszkodó, azaz az államból élő választók és oligarchák ki lehessenek elégítve. A dohány-, tankönyv-, közszolgáltatási monopólium máris rengeteg embert hozott direkt függő helyzetbe a kormánnyal, ezért nyilván ők is félnének vagy tartanának egy kormányváltástól, de ha Orbán egyszer csak nem tudná kifizetni a rá támaszkodó pénzembereket, ejtenék, és váltanának valaki másra (akár a Fideszen belül, akár más pártból). Jelenleg Orbán a különadók rendszere mellett egyedül az EU-ból jut pénzhez.

false

Ne adjunk Orbánnak EU-s forrásokat, mert nem az európai fölzárkóztatást segíti elő, hanem Orbán hatalmának megtartását szolgálja, írja Gere Ádám. Orbán irányított kapitalizmust épít, írja/mondja Tölgyessy Péter. Orbán valóban egy hatalmát és a gazdaságot egybefonó rendszert épít. Félig magyar tulajdonú bankrendszert szeretne, és visszatérünk lassan „az ipar nélkül az állam félkarú óriás” 50-es évekbeli szlogenjéhez. Illetve visszatértünk: Szijjártó Péter Gödön már arról beszél, növelni kell az ipar részarányát a nemzetgazdaságban. Miközben a világ leginkább Kínában parkoltatja gyárait, innen is mennek el a termelőüzemek (olyanok jönnek, akiket a Fidesz pár éve még elhajtott, lásd Gyöngyös és az indiai gumigyár esete). Jön az ipari rezsicsökkentés (ez valami olyasmi, mint a zöldmezős beruházás?) – de a bármiféle rezsicsökkentés előbb-utóbb be fog dőlni. A múlt ismétlődik megint csak: hozzánk nem gyűrűzik be az olajár-emelkedés, hallottuk az olajválság idején. Hát, begyűrűzött. Szijjártó oly korban dicsőíti az ipart, amikor a fejlett világban a szolgáltatási szférában helyezkednek el a munkavállalók. A nem gépesített ipari munka paradicsoma Kína, kérdés, a magyar nép mennyire vágyik Foxconn-típusú összeszerelő üzemekben tevékenykedni.

Hogy lehet Orbánt megfosztani az EU-s forrásoktól? Vagy az EU fosztja meg tőlük, vagy kilépünk az EU-ból. Utóbbi esetben nyilván az orosz orientáció következne el – Putyin akkor pedig mindennek megkövetelné az árát, és azt Orbán politikailag nem élné túl. Az előbbi eset viszont az EU-tól függ, nyilván ezért is kell a hiányszámokat kemény megszorításokkal teljesíteni, ha a fene fenét eszik is.

Persze ki az, aki a saját országa ellen kér ilyen szankciókat? Ki az, aki felvállalná, hogy egy vezető miatt inkább az egész ország essen el az EU-s forrásoktól? Mondjuk Orbán Viktor ilyen ember – 2006-ban „Orbán úgy vélekedett, hogy a kommunizmus a »saját országaiban intézményesítette a korrupciót, az erkölcsi relativizmust, a szegénységet, a kiszolgáltatottságot, a hamis adatokat szolgáltató kormányokat, a felelősséget nem ismerő politikusokat és a politikai hazugságokat«, s ez a bővítés óta immár az EU problémájává is vált. Erre hivatkozva sürgette Orbán az uniós segítségnyújtás megtagadását a »hazug és csaló« kormányoknak”. Vegyük csak sorra: Magyarországon intézményesedett a korrupció, az erkölcsi relativizmus a torát üli (közteherviselés: RTL Klub-reklámadó, Andy Vajna-adómentesség), a felelősséget nem ismerő politikusok egyre magasabbra törnek (Matolcsy még költheti is a pénzt), s a politikai hazugságok jelentik az egyetlen koherens szemantikai hálót 2010 és 2014 között.

Orbán tehát már az Orbán-mércével mérve is megérett egy jó kis uniós megvonásra.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.