Pártmese

  • 2005. február 17.

Publicisztika

Az új kultuszminiszter, Bozóki András letette az esküt, Hiller István szabad, ráér végre a pártjával foglalkozni. Bele is csapott menten a lecsóba, népszámlálással tölti a tavaszt az MSZP. Bizonyára nem lévén jobb dolguk. Bár attól függ, honnan nézzük. Kis empátiával fogalmazhatnánk úgy is, jobb későn, mint soha. De, hogy valóban jobb-e, arra csak 2006 tavaszán kapják meg a választ.

Az új kultuszminiszter, Bozóki András letette az esküt, Hiller István szabad, ráér végre a pártjával foglalkozni. Bele is csapott menten a lecsóba, népszámlálással tölti a tavaszt az MSZP. Bizonyára nem lévén jobb dolguk. Bár attól függ, honnan nézzük. Kis empátiával fogalmazhatnánk úgy is, jobb késõn, mint soha. De, hogy valóban jobb-e, arra csak 2006 tavaszán kapják meg a választ.

A tisztánlátás némi történeti kitérõt igényel. A szocialisták 2002-ben megnyerték a parlamenti választásokat, ami önmagában még nem lett volna túl nagy baj - nekik. Viszont úgy esett, hogy lízingeltek hozzá egy miniszterelnököt s vele a kormányát. Aztán hátradõltek. Péter fasza gyerek, teszi a dolgát... A szocialisták - még ebbõl a lendületbõl - megnyerték a 2002-es helyhatósági választásokat, finomabban fogalmazva bucira nyerték a burájukat. Úgy kellett nekik - mint egy falat kenyér v. ablakos atyafinak a hanyatt esés, nem nehéz eldönteni, mindenesetre hadra fogható ereik szinte teljes állományát felszippantották az önkormányzatok. Mármost egy tanácsnok, ha lelkiismeretesen teszi a dolgát, nem nagyon ér rá pártosdizni, az üzletben nem maradt senki. Eljött tehát a papírkomancsok virágkora. Kongresszusi mûszak a Zuschlag Mûvekben, plusz egy csunyán bukott EP-választás.

Orbán Viktor ez idõ tájt éppen polgári szakköröket gründolt, sejtszaporításon törte magát.

Péter tette a dolgát, és hamarosan úgy állt bele a földbe, mint annak a rendje, minek következtében a szocialisták párttevékenysége - a csúcsvezetés pótlási kísérletezéseinek tartós árnyékában - szünetelt. Csak a papír elvtársak sokasodtak az asztalokon...

Lett végre új kormányuk, s ha Zuschlag - az MSZP III. Richardja - ámokfutása nem jár akkora csörömpöléssel, tán máig sem keresi senki, hogy hova is lett közben a párt, az a kis huncut. Úgyszólván a papírkosárban akadtak rá, gyakorlatilag felismerhetetlen állapotban, pusztán az volt gyanús, hogy idõnként elénekelte az Inter-nacionálét, bizonyos - azóta cáfolt - állítások szerint egyes megyékben trágár szöveggel. Olyannyira felismerhetetlen volt, hogy nem lehetett megítélni róla, használható-e valamire. Minden eshetõségre felkészülve ezért megalakult a Sikeres Magyarországért mozgalom, nincs mit szépíteni, a polgári körök tükörfordítása, már tizenhét megyében van szervezetük, hurrá. Ám idestova egyévnyire kerültünk az újabb választásokhoz.

Amit az fog megnyerni, aki nem veszíti el. Hiller május végére ígéri a tagrevízió végit, a sikeres sejtecskék biztos még szaporodnak valameddig. A kormány talán kormányoz, minden szem és fül Gyurcsány Ferencre tapad, hátha õ majd csinál valamit, vagy szimplán megint elszólja magát. A történelemben persze volt már arra példa, hogy egy pártnak látszó kormány nyert választásokat egy kormányzóképesnek látszó párt helyett, de az ilyesmire hülyeség lenne nagy összegû biztosítást kötni. Általában ugyanis az a módi, hogy választások idején a kormányok elviszik a balhét, s szerencsés estben a választók úgy ítélik meg, hogy a kormány mögött álló pártban van még tán tartalék, erõ a következõ négy évre.

Nos, a szocalista pártban pillanatnyilag nem nagyon látszik efféle. Vajon úgy érzik, ráérnek? Vagy Ferencre tesznek?

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.