Piros pacsi Pécsen

Publicisztika

Súlyos vereséget szenvedett az MSZP a pécsi polgármester-választáson, és ezt az alacsony részvételre sem kenhetik: a 44 százalék egy normál önkormányzati voksolásnál sem számít kevésnek. Ráadásul Szili Katalin házelnök csapata beleállt a kampányba, vagyis az elszántsággal sem volt gond.

Az MSZP 2002-ben és 2006-ban annak köszönhette választási sikereit, hogy az átlagosnál aktívabb nagyvárosi szavazók többsége őket támogatta. Különösen állt ez Pécsre, ahol 1998 óta mindig győztek, még az őszödi beszéd utáni kormányellenes hangulatban is szocialista polgármestert és koalíciós többségű közgyűlést választottak. A Fidesz és Páva Zsolt győzelme így túlzás nélkül kiütéses - olyan, mintha Debrecenben Kósa Lajost páholná el egy szocialista jelölt hasonló arányban.

És az MSZP veresége nem csupán számszakilag óriási, jelképesen is az: hosszú ideje legnépszerűbb politikusa, aki helyben korábban többször is diadalmaskodott országgyűlési egyéni választókerületben, jelenleg ennyire képes egy szocialista "fellegvárban".

Akkor mire számítson országosan a párt június 7-én? Mire számítsanak legkésőbb jövő tavasszal az MSZP egyéni képviselőjelöltjei?

A választást követő szocialista nyilatkozatok bénultságról árulkodnak: s nem csupán az elkerülhetetlen összeomlásba való beletörődő szövegek, hanem a harciasabb, az "igazi baloldaliságot" hiányoló vélemények is. Utóbbiak persze üres lózungok, hajtogatásukkal a nagy semmit igyekeznek takargatni: hisz a szocialistáknak momentán nincs hozzáfűznivalójuk a világ folyásához. (Azt például nehéz valaminő jövőbeni stratégia csírájaként értelmezni, hogy "még Orbán Viktor is baloldalibb, mint az MSZP".)

Mindeközben hétfőn az MSZP az ilyenkor szokásos módosítóáradat nélkül szavazta meg a Bajnai-csomag politikailag legrázósabb tételeit (például a 13. havi nyugdíj eltörlését). Március 9. után március 10. jön, mondta magabiztosan Gyurcsány Ferenc a tavalyi "szociális" népszavazás előtt. Az igenek vártnál nagyobb győzelme mégis pánikreakciót váltott ki a koalícióban, a referendum végeredményének mégis lettek politikai következményei. Most egyelőre az a helyzet, hogy május 10. után szimpla május 11. következett; az MSZP ott folytatta a kormányzást, ahol május 8-án, pénteken abbahagyta. De hogy ez egy esetleges EP-fiaskó után is így lesz-e, nem biztos. Hiába nincs semmiféle közjogi következménye egy akár 90-10 arányban elvesztett európai parlamenti választásnak sem, erősen kérdéses, hogy az MSZP a jelenlegi állapotában kibírna-e még egy súlyos vereséget. S ha nem, vajon mit fog mondani, amikor az előre hozott választást szorgalmazza?

Bocsánat, kedves Magyarország, itt hagyunk neked és a következő kormányodnak egy romhalmazt, kezdj vele valamit. Vagy azt, hogy szívassa az embereket tovább a Fidesz? Lesz épeszű választó, aki beveszi? De viselkedhetnek úgy is, mint ahogyan most hétfőn és kedden: a számukra mind kedvezőtlenebb körülmények ellenére is kitöltik mandátumukat, és megpróbálják valamennyire rendbe tenni, amit elrontottak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.