Pittike nyuszibiciklije

Publicisztika

A szabad demokraták Rácalmás után anabázisukat a múlt hét péntekén Velencén folytatták, a Velencei Vezérelvekkel, más néven a Velencei Vicceltünkkel. A hét elején még a "szakértői kormány vagy előre hozott választások" mondásnál tartottak a liberálisok, a vége meg mi lett.

A szabad demokraták Rácalmás után anabázisukat a múlt hét péntekén Velencén folytatták, a Velencei Vezérelvekkel, más néven a Velencei Vicceltünkkel. A hét elején még a "szakértői kormány vagy előre hozott választások" mondásnál tartottak a liberálisok, a vége meg mi lett.

Nyilván fel kéne most mondani, hogy Gyurcsány milyen jól taktikázott, és milyen jól segített neki az MDF, és ketten hogy verték bele a liberálisok orrát abba, amit a szoba közepére csináltak, de nem látjuk benne az intellektuális kihívást. Az MDF okosan égette az SZDSZ-t, és úgy úszta meg az előre hozott választást, hogy a Gyurcsány-kormány menesztésére szavazott. Az MSZP nem viselkedett hülyén; és a kormányfő is okosan úgy tett, mintha nem hisztis három és fél évesekkel kellene üzletelnie, akik ordítva levetették magukat az áruház padlójára: nyuszibicikjit akajok, betonkevejőt akajok! Nem kell Gyurcsány, de nem kell Orbán sem! Nem kell ez a kormány, és nem kell másik sem! Olyan kormány kell, amilyen nincs!

Gyere, Pisti, Kovács Pisti, otthon megbeszéljük.

Csak az SZDSZ nem viselkedett okosan. Két momentumot emelnénk ki csak: az egyik, amikor Horn Gábor azt találta mondani, hogy "akinek nem tetszik az SZDSZ politikája, az szavazzon az MSZP-re", és még azt is hozzátette, hogy hát nem mindegy, mikor jön Orbán, nyolc hónappal előbb vagy később? Valaki megpróbálhatna lelket önteni Hornba, vagy ha nem megy, akkor olyan fószert keresni a középtávú stratégiaalkotásra, akiben legalább igényszinten felmerül, hogy választást nyerni is lehet. Olyat meg, hogy egy fő pártmókus legelkötelezettebb, legtudatosabb támogatóinak azt üzenje: kapjátok be, nemigen láttunk az elmúlt húsz évben, különösen, hogy ezen réteg helyett nem húzott elő a háta mögül egy másikat (a százezer hegyes cipős, feszt mobiltelefonáló yuppie-t), amelyik bejuttatná őt a parlamentbe. És nem kéne megsértődni csak azért, mert nem nekik volt igazuk. Meg lett-e mondva, hogy vagy átengedik a költségvetést, vagy előre hozott választás lesz, tertium non datur? Meg. Meg lett-e mondva, hogy az MSZP, ha akarná se tudná levenni Gyurcsányt? Meg. Megmondta-e mindenki, hogy a szakértői kormány képtelenség, hogy az, amit az SZDSZ eltervezett, logikailag értelmetlen? Meg. És így lett? Így. Meg lett-e mondva, hogy pártszakadás lesz a vége, ha sokáig ezt csinálják? Meg. És az lett? Majdnem.

A sajtó a hibás, nyilván.

De lenne itt még valami. A liberális pártot eddig azért kedveltük, mert benne láttuk államformánk, a parlamentáris demokrácia legőszintébb és legérzékenyebb hívét. Márpedig a parlamentáris demokráciának ausgetippelt az a fundamentuma, hogy a négyévenként választott Országgyűlés többsége választja meg a végrehajtó hatalmat. A kormány így, és nem másképp, ennyi, és nem több vagy kevesebb időre bírja a nemzet felhatalmazását az ügyintézésre. De ő bírja, és nem más; és övé a felelősség is, és nem másé; és menet közben ugyan le lehet váltani, de annak is szigorú szabályai vannak. A választói felhatalmazás nélküli "szakértői kormány" követelése a képviseleti demokrácia alapelvét roncsolja, s az iránta érzett, amúgy sem túl heves közszeretetet csappantja.

Velencén végül győzött a józan ész és a politikai realitás: a szakértői kormány, meg Gyurcsány eltávolítása immár nem szerepel az SZDSZ-es követelések közt, Fodor Gábor mindössze azt mondogatja, hogy a kormányfő Megegyezés c. dolgozata "nem vitaalap". Az SZDSZ visszatért oda, ahonnan két hete indult. Vagy kicsit rosszabb helyzetbe: most már nemcsak az a feladatuk, hogy tisztességes megállapodást kössenek a kormánypárttal a költségvetésről és a következő másfél év aprómunkájáról, de vissza kell szerezniük a törzsszavazóik bizalmát is.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.