Pittike nyuszibiciklije

Publicisztika

A szabad demokraták Rácalmás után anabázisukat a múlt hét péntekén Velencén folytatták, a Velencei Vezérelvekkel, más néven a Velencei Vicceltünkkel. A hét elején még a "szakértői kormány vagy előre hozott választások" mondásnál tartottak a liberálisok, a vége meg mi lett.

A szabad demokraták Rácalmás után anabázisukat a múlt hét péntekén Velencén folytatták, a Velencei Vezérelvekkel, más néven a Velencei Vicceltünkkel. A hét elején még a "szakértői kormány vagy előre hozott választások" mondásnál tartottak a liberálisok, a vége meg mi lett.

Nyilván fel kéne most mondani, hogy Gyurcsány milyen jól taktikázott, és milyen jól segített neki az MDF, és ketten hogy verték bele a liberálisok orrát abba, amit a szoba közepére csináltak, de nem látjuk benne az intellektuális kihívást. Az MDF okosan égette az SZDSZ-t, és úgy úszta meg az előre hozott választást, hogy a Gyurcsány-kormány menesztésére szavazott. Az MSZP nem viselkedett hülyén; és a kormányfő is okosan úgy tett, mintha nem hisztis három és fél évesekkel kellene üzletelnie, akik ordítva levetették magukat az áruház padlójára: nyuszibicikjit akajok, betonkevejőt akajok! Nem kell Gyurcsány, de nem kell Orbán sem! Nem kell ez a kormány, és nem kell másik sem! Olyan kormány kell, amilyen nincs!

Gyere, Pisti, Kovács Pisti, otthon megbeszéljük.

Csak az SZDSZ nem viselkedett okosan. Két momentumot emelnénk ki csak: az egyik, amikor Horn Gábor azt találta mondani, hogy "akinek nem tetszik az SZDSZ politikája, az szavazzon az MSZP-re", és még azt is hozzátette, hogy hát nem mindegy, mikor jön Orbán, nyolc hónappal előbb vagy később? Valaki megpróbálhatna lelket önteni Hornba, vagy ha nem megy, akkor olyan fószert keresni a középtávú stratégiaalkotásra, akiben legalább igényszinten felmerül, hogy választást nyerni is lehet. Olyat meg, hogy egy fő pártmókus legelkötelezettebb, legtudatosabb támogatóinak azt üzenje: kapjátok be, nemigen láttunk az elmúlt húsz évben, különösen, hogy ezen réteg helyett nem húzott elő a háta mögül egy másikat (a százezer hegyes cipős, feszt mobiltelefonáló yuppie-t), amelyik bejuttatná őt a parlamentbe. És nem kéne megsértődni csak azért, mert nem nekik volt igazuk. Meg lett-e mondva, hogy vagy átengedik a költségvetést, vagy előre hozott választás lesz, tertium non datur? Meg. Meg lett-e mondva, hogy az MSZP, ha akarná se tudná levenni Gyurcsányt? Meg. Megmondta-e mindenki, hogy a szakértői kormány képtelenség, hogy az, amit az SZDSZ eltervezett, logikailag értelmetlen? Meg. És így lett? Így. Meg lett-e mondva, hogy pártszakadás lesz a vége, ha sokáig ezt csinálják? Meg. És az lett? Majdnem.

A sajtó a hibás, nyilván.

De lenne itt még valami. A liberális pártot eddig azért kedveltük, mert benne láttuk államformánk, a parlamentáris demokrácia legőszintébb és legérzékenyebb hívét. Márpedig a parlamentáris demokráciának ausgetippelt az a fundamentuma, hogy a négyévenként választott Országgyűlés többsége választja meg a végrehajtó hatalmat. A kormány így, és nem másképp, ennyi, és nem több vagy kevesebb időre bírja a nemzet felhatalmazását az ügyintézésre. De ő bírja, és nem más; és övé a felelősség is, és nem másé; és menet közben ugyan le lehet váltani, de annak is szigorú szabályai vannak. A választói felhatalmazás nélküli "szakértői kormány" követelése a képviseleti demokrácia alapelvét roncsolja, s az iránta érzett, amúgy sem túl heves közszeretetet csappantja.

Velencén végül győzött a józan ész és a politikai realitás: a szakértői kormány, meg Gyurcsány eltávolítása immár nem szerepel az SZDSZ-es követelések közt, Fodor Gábor mindössze azt mondogatja, hogy a kormányfő Megegyezés c. dolgozata "nem vitaalap". Az SZDSZ visszatért oda, ahonnan két hete indult. Vagy kicsit rosszabb helyzetbe: most már nemcsak az a feladatuk, hogy tisztességes megállapodást kössenek a kormánypárttal a költségvetésről és a következő másfél év aprómunkájáról, de vissza kell szerezniük a törzsszavazóik bizalmát is.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.