Polgári erények

  • 1997. június 19.

Publicisztika

A Fidesz múlt heti Ellenzéki Nyilatkozatában meg Orbán Viktornak a Nyilatkozat zeneakadémiai bemutatását követő beszédében lényegében nincs semmi. Néhány jól ismert mániájukon kívül édeskeveset lehet megtudni arról, hogy miért is kéne majd rájuk szavazniuk a magyaroknak 1998-ban, meg hogy mit és hogy csinálnának majd jobban. A Fidesznek, mint ahogy eddig sem volt, továbbra sincs programja, a "polgári" meg a "nemzeti" jelző csak a valódi politikai mondanivaló fájdalmas hiányát leplezi; adott esetben ezek lényegében tetszőleges tartalommal tölthetők meg.
A Fidesz múlt heti Ellenzéki Nyilatkozatában meg Orbán Viktornak a Nyilatkozat zeneakadémiai bemutatását követő beszédében lényegében nincs semmi. Néhány jól ismert mániájukon kívül édeskeveset lehet megtudni arról, hogy miért is kéne majd rájuk szavazniuk a magyaroknak 1998-ban, meg hogy mit és hogy csinálnának majd jobban. A Fidesznek, mint ahogy eddig sem volt, továbbra sincs programja, a "polgári" meg a "nemzeti" jelző csak a valódi politikai mondanivaló fájdalmas hiányát leplezi; adott esetben ezek lényegében tetszőleges tartalommal tölthetők meg.

A Nyilatkozat meg az Elnök még radikálisnak sem mondható, igazából csak olyan langyos-radikális az egész, olyan meg nincs is. Forradalomról szó se essék, a parlament "a lehető leghamarabb" (értsd: az alkotmány szabta kereteken belül a leghamarabb) oszlassa fel magát, vagy oszlassa fel őt a köztársa-sági elnök. Ugyanakkor a Fidesz nemcsak a kormány, de a rendszer ellenzéke is akar lenni, legalább egy kicsit. Talán ezért hasonlította Orbán Viktor - a jobb sorsra érdemes angol filozófus, Edmund Burke mögé bújva - a totalitárius jakobinus diktatúra kormányához a szabad választásokon hatalomra került jelenlegi magyar kormányt; ezért kellett a jobbágyfelszabadítást, a vallási egyenjogúsítást meg a választott törvényhozásnak felelős kormányt követelő, tehát a korabeli rezsimet alapjaiban támadó, tehát forradalmi 1847-es Ellenzéki Nyilatkozatot, Deákostul-Kossuthostul előrángatni a sifonérból; meg ezért handabandázik az ő mostani Nyilatkozatuk arról, hogy "ez a kormány nem a mi kormányunk". A Fidesz-retorika több ponton is tagadja a kormány és vele együtt szükségszerűen a rendszer legitimitását is, és csak önnön nagylelkűségének tulajdonítja, hogy még mindig elviseli őket. Ez, lássuk be, marhaság, ezt ők sem gondolják komolyan. Hisz a Fidesz demokratikus párt.

Ám hiba lenne nem észrevenni azt, ami mégiscsak átjött a múlt csütörtökön: a gazdagok elleni egalitariánus dühöt, az oktatás meg a szociálpolitika állami monopóliumának megőrzésére irányuló szándékot, a lappangó idegengyűlöletet (ennek az országnak semmire sincs szüksége jobban, mint hogy egy, a kormányzásra esélyesnek tűnő politikai párt a türelem ellen prédikáljon) meg a "közbiztonság javításának" és "a korrupció felszámolásának" jelszava mögött megbúvó és kormányra kerülve feltehetően tökéletesen tehetetlen rendpártiságot. Program helyett, úgy látszik, egyelőre ennyi is megteszi: egy-két sántító történelmi metafora meg néhány szalonképessé stilizáltnak gondolt populista lózung, amivel a xenofóbnak, irigynek és az állami gondoskodásra vágyónak képzelt szavazókat - szerintük - meg lehet nyerni. Ez nem sok.

Előbb-utóbb muszáj lesz valamit mondani is.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.