Schlanger Márton

Presztízskérdés

A KSH szegénységi adatairól

Publicisztika

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

A minap a KSH a 444.hu megkeresésére azt közölte, lezárult a kérdéses szegénységi adatok hitelesítése, és most az Eurostatnál pattog a labda, de minden további magyarázatot mellőztek, ami még jobban felborzolta a kedélyeket. Nem először merülnek fel égető kérdések a KSH módszerei és publikált adatai kapcsán (erről korábban lásd: Mindenki hibázhat, Magyar Narancs, 2025. április 17.), és ha egy ország hivatalos statisztikai szerve téved, annak súlyos gazdasági, társadalmi, politikai következményei lehetnek.

Mi tehát a helyzet a magyar szegénységi adatokkal?

 *

E cikk szerzője 2021-ben írta Mélyszegénységet célzó jólétnövelő közpolitika Magyarországon című dolgozatát, amelynek témája leegyszerűsítve: nőtt vagy csökkent a szegénység 2010 óta Magyarországon? A szegénységkutatásnak jelentős a magyar és a nemzetközi irodalma, sokan sokféle módon kutatják a szegénység mértékét. Magam 2021-ben arra jutottam, hogy a szegénység 2010 óta nőtt is, csökkent is.

A szegénység mérésére előszeretettel használt (Orbán Viktor által is többször idézett) mutató a „súlyos anyagi deprivációban élők” aránya: ez 2017-ben jelentősen csökkent Magyarországon, és később is alacsony maradt. Az arányszám az alapvető javak, háztartási cikkek, például mobiltelefonok és színes tévék előfordulását vizsgálja a háztartásokban. E mérési módszert 2021-es írásomban elmarasztaltam, mert úgy gondoltam, megérett az újragondolásra. Ettől természetesen függetlenül, de az anyagi depriváció mérése megváltozott 2022-től, nemzetközileg és Magyarországon is. 2021-ben számos más szegénységi adatot is vizsgáltam, köztük a manapság sokat emlegetett jövedelmi szegénységet is. A relatív jövedelmi szegénység a medián jövedelem 60 százalékánál kevesebbet kereső, szegénységi küszöb alatt élő háztartások arányát mutatja meg. Ez az arány a 2010-es évek első felében nőtt, majd 2015 után, különösen 2017-től csökkent. A munkanélküliség is a szegénységkutatásban használt mérőszám, és bár a munkanélküliek aránya a közmunkaprogram miatt jelentősen csökkent 2010 után, a program tartósan a szegénységi küszöb alatt tartja azokat az embereket, akiket foglalkoztat, így nem jelent biztos kiutat a nyomorból. Végül, de nem utolsósorban a szegénységi résről is szót kell ejteni. A relatív szegénységi rés azt mutatja meg, hány százalékkal maradnak el a szegénységi küszöb alatt élő emberek attól, hogy e küszöböt megugorják; azaz a mérőszám a szegénység „mélységéről” tudósít. A szegénységi rés a 2010-es években nőtt, 2016 után hirtelen és drasztikusan, a 90-es évek óta nem látott szintekre tágult. Ez 2021-ben is furcsa volt, de magyarázható, hiszen a jövedelmi szegénység csökkent, amiből arra lehetett következtetni, hogy a szegénységi küszöb közelében, de még a fölött élő háztartások a 2010-es évek második felében fel tudtak emelkedni, míg a mélyszegénységben élők helyzete romlott. A végső konklúzió a 2021-es ismeretek szerint: 2010 után Magyarországon némileg csökkent, de mélyült a szegénység, aminek az az oka, hogy a kormány szociális politikája a középosztályt célozza, nem a rászorulókat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.