Valótlan adatokat közöl-e a KSH?

Mindenki hibázhat

Belpol

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az uniós előírásoknak megfelelően évente több ezer ember anyagi helyzetét méri föl, és a kérdésekre adott válaszokból az általános anyagi helyzet megmutatása mellett a szegénységi mutatókat is elő lehet állítani. A referenciacsoport nagyjából 20 ezer fős, és ebből sorsolással választják ki azokat, akiket megkérdeznek.

A kitöltendő kérdőív több mint ötven oldal, olyan kérdésekkel, hogy becsülje meg autója, lakása értékét, mondja meg, mennyi gépjárműadót fizetett; fel kell sorolni mindenféle jövedelmet és bevételt. Van, amiről a válaszadó nem akar beszámolni, például a feketén végzett munkáról, a mellékes jövedelemről. Vannak olyan kérdések is, amelyek a szubjektív jólétre kérdeznek rá – nehézséget okoz-e a lakáshitel törlesztése, szokott-e hetente kisebb összeget magára költeni, ilyesmik; ezekre objektív válasz nem adható, hiszen az önmagára költött „kisebb összeg” eleve mást és mást jelent mindenki számára.

A statisztikai hivatalok ezeket az adatokat folyamatosan felülvizsgálják, frissítik, korrigálják akár évekre visszamenőleg is. A KSH épp most végzi ezeknek a revízióját egyebek mellett a 2022-es népszámlálási adatok segítségével. Nincs semmi probléma azzal, ha a statisztikus hibázik, mivel a hibát lehet javítani.

A tendenciózus hibák viszont, amikor mindig ugyanabba az irányba téved a hivatal, azt az érzetet kelthetik, hogy valami nem stimmel. Ha pedig kutatók és független szakértők pontról pontra kimutatják a hibát vagy az anomáliát, és erre nem az a hivatalos reakció, hogy elnézést, tévedtünk, akkor az különösen kínos.

Hová lettek a szegények?

A magyarországi szegénységi adatok évek óta ellentmondásosak, szakértők szerint egyebek mellett az alkalmazott módszertan miatt. 2012-ben, amikor a pénzügyi válság leginkább megütötte a magyar gazdaságot, a szegénységnek vagy társadalmi kirekesztődésnek kitettek aránya 33 százalék feletti volt. A súlyos anyagi deprivációban élők aránya majdnem 28 százalék volt, a szegénységi küszöb alatt pedig a lakosság 15 százaléka élt.

Innen csak fölfelé vezethetett az út, hiszen a mély válságot hosszú konjunktúra követte. 2020-ra a szegénységnek kitettek aránya 18 százalékra, a súlyos anyagi deprivációban élők aránya 8 százalékra csökkent, a relatív szegénységi küszöb alatt a lakosság 12 százaléka élt. Az Orbán-kormányok javítottak a háztartások anyagi helyzetén az egykulcsos adóval és a családi adókedvezmény bevezetésével, de az elég nehezen hihető, hogy ennyire csodás lett az élet nyolc év alatt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.