Valótlan adatokat közöl-e a KSH?

Mindenki hibázhat

Belpol

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az uniós előírásoknak megfelelően évente több ezer ember anyagi helyzetét méri föl, és a kérdésekre adott válaszokból az általános anyagi helyzet megmutatása mellett a szegénységi mutatókat is elő lehet állítani. A referenciacsoport nagyjából 20 ezer fős, és ebből sorsolással választják ki azokat, akiket megkérdeznek.

A kitöltendő kérdőív több mint ötven oldal, olyan kérdésekkel, hogy becsülje meg autója, lakása értékét, mondja meg, mennyi gépjárműadót fizetett; fel kell sorolni mindenféle jövedelmet és bevételt. Van, amiről a válaszadó nem akar beszámolni, például a feketén végzett munkáról, a mellékes jövedelemről. Vannak olyan kérdések is, amelyek a szubjektív jólétre kérdeznek rá – nehézséget okoz-e a lakáshitel törlesztése, szokott-e hetente kisebb összeget magára költeni, ilyesmik; ezekre objektív válasz nem adható, hiszen az önmagára költött „kisebb összeg” eleve mást és mást jelent mindenki számára.

A statisztikai hivatalok ezeket az adatokat folyamatosan felülvizsgálják, frissítik, korrigálják akár évekre visszamenőleg is. A KSH épp most végzi ezeknek a revízióját egyebek mellett a 2022-es népszámlálási adatok segítségével. Nincs semmi probléma azzal, ha a statisztikus hibázik, mivel a hibát lehet javítani.

A tendenciózus hibák viszont, amikor mindig ugyanabba az irányba téved a hivatal, azt az érzetet kelthetik, hogy valami nem stimmel. Ha pedig kutatók és független szakértők pontról pontra kimutatják a hibát vagy az anomáliát, és erre nem az a hivatalos reakció, hogy elnézést, tévedtünk, akkor az különösen kínos.

Hová lettek a szegények?

A magyarországi szegénységi adatok évek óta ellentmondásosak, szakértők szerint egyebek mellett az alkalmazott módszertan miatt. 2012-ben, amikor a pénzügyi válság leginkább megütötte a magyar gazdaságot, a szegénységnek vagy társadalmi kirekesztődésnek kitettek aránya 33 százalék feletti volt. A súlyos anyagi deprivációban élők aránya majdnem 28 százalék volt, a szegénységi küszöb alatt pedig a lakosság 15 százaléka élt.

Innen csak fölfelé vezethetett az út, hiszen a mély válságot hosszú konjunktúra követte. 2020-ra a szegénységnek kitettek aránya 18 százalékra, a súlyos anyagi deprivációban élők aránya 8 százalékra csökkent, a relatív szegénységi küszöb alatt a lakosság 12 százaléka élt. Az Orbán-kormányok javítottak a háztartások anyagi helyzetén az egykulcsos adóval és a családi adókedvezmény bevezetésével, de az elég nehezen hihető, hogy ennyire csodás lett az élet nyolc év alatt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.