Robi, a bátor

Publicisztika

A múlt héten a szlovákiai kormányalakításról szóló cikkünkben (Bemenni, de hová?) azt írtuk, lenne egy fogadásunk az ország új kormányára. Nos, ezt a fogadást már a megjelenésünk napján elbuktuk, s máig fizetjük a söröket. Hiszen az jött be, amire legkevésbé számítottunk (szociáldemokrata-nemzeti koalíció, de akkor sem járnánk messze az igazságtól, ha a nemzeti-szocialista meghatározásig ragadtatnánk magunkat).
S mindez épp azért alakult így, amit mondott cikkünkben állítunk: mert a választásokon győztes Robert Fico "olyan nagyon akar kormányozni". Ezzel együtt a helyi elemzők által "katasztrófakoalíciónak", "bugriskoalíciónak" nevezett formációra - se Szlovákiában, se máshol - senki épeszű ember nem tett egy lyukas garast sem. Hisz az nem létezhet, hogy Európa közepén, a 21. században egy baloldali párt, az Európai Szociáldemokrata Párt tagja (ha egyébként mégoly populista is) egy nettó náci pártot vegyen maga mellé a kormányba. Az sem létezik, hogy visszahozzák a hatalomba Vladimír Meciart. És tessék, létezik.

Hogy mindennek a legfőbb kárvallottja a szlovákiai magyarság lesz, az különösebb politikai éleslátás nélkül is borítékolható, elég csak egy pillantást vetni a tárcák elosztására: a náciké lett az oktatási, a regionális fejlesztési és a környezetvédelmi minisztérium. De ennek az ordító célzatosságán túltekintve is, az európai náci pártok működése minden esetben a bevándorlók, a zsidók satöbbi ellen irányul: Szlovákiában ezeket a magyarok testesítik meg.

Robert Ficót lapzártánk napjára raportra rendelték Brüsszelbe, mondaná már el, mindezt hogy is képzeli, de illúzióink, bár voltak, az elmúlt hét eseményeinek (hogy idáig juthattak) hatására, sutty, elszálltak. Döntése ugyan magyarázható, de nem elfogadható. Mondtuk már, kormányozni akar, de nagyon. Ez úgy értelmezendő, hogy nem pusztán Szlovákia miniszterelnöke kíván lenni, hanem ekként azt óhajt csinálni, amit csak akar, és ez kétségkívül elképzelhetetlen lenne bármilyen más koalícióban. Úgy lehet vele: Meciar és Slota örül majd, hogy benn van a kormányban, és ott molyolhat majd a monomániáival (elsősorban barackolhatja a magyarokat, ezt-azt elcsenhet időnként, ihat a repi keret terhére, ilyenek), de a nagy dolgoktól mindkettő távol tartható (már csak azért is, mert épp ezekért, meg már alapjáraton is zsarolhatók lesznek).

De mi szüksége van a világnak egy nácikkal bratyizó autokratára? Kell-e olyan vezető, aki arra hajt, hogy azt csináljon, amit csak akar? Robert Fico körülbelül egy hét alatt kicsinálta magát, épp akkor, amikor megkapta élete nagy lehetőségét a jóra. Ám már most bőven kiérdemelt bukása nem egy hétig fog tartani, akár négy évbe is beletelhet. És addig résen kell lenni mindenkinek, hisz Szlovákiának, a szlovákiai magyaroknak, Európának, nekünk, mindenkinek meg kell legyen a képessége, hogy az efféléktől megvédje magát.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.