Szűkület

  • 2000. január 20.

Publicisztika

Bence György filozófiaprofesszor, a Fidesz-vezetők egykori valóságos és titkos tanácsosa a Népszabadság hétvégi mellékletében Hatalmas Történelmi Tettnek nevezi, hogy Orbán Viktor a háromosztatú politikai mező helyett létrehozta a kétosztatút. Aminek persze, ismeri be Bence, ára volt, az tudniillik, hogy a Fidesznek nyitnia kellett jobbra, olyan távolságokig egyébiránt, ami már a filozófiaprofesszor magángyomrát is kissé megfekszi - de a higgadt elemzőét már nem, neki vasból van az emésztőrendszere. Két osztat frankóbb, mint három! Négy láb jó, kettő rossz!

Bence György filozófiaprofesszor, a Fidesz-vezetők egykori valóságos és titkos tanácsosa a Népszabadság hétvégi mellékletében Hatalmas Történelmi Tettnek nevezi, hogy Orbán Viktor a háromosztatú politikai mező helyett létrehozta a kétosztatút. Aminek persze, ismeri be Bence, ára volt, az tudniillik, hogy a Fidesznek nyitnia kellett jobbra, olyan távolságokig egyébiránt, ami már a filozófiaprofesszor magángyomrát is kissé megfekszi - de a higgadt elemzőét már nem, neki vasból van az emésztőrendszere. Két osztat frankóbb, mint három! Négy láb jó, kettő rossz!

De miért, az isten szerelmére?

Ahelyett, hogy tüzetesebb vizsgálat alá vetnénk e tézis meritumát, és megfontolnánk azt, hogy mi jót hozott például a két háború közötti, független, tehát mégiscsak önmaga demokratikus potenciáljából merítő, belső életét a demokráciára való saját képességei szerint berendező Magyarországon a kétosztatú politikai rendszer (amit egyébként végtelenül egyszerű módon lehet és kell érteni: azt jelenti, hogy vannak a vörösök, meg a feketék); valamint anélkül, hogy végiggondolnánk, hány alkalommal fordult elő a történelemben az, hogy az akár vörös, akár fekete vagy barna szélsőségektől kissé beljebb álló politikai csoportosulások e szélsőségek integrálásával, a kormányzásba való beemelésével akarták őket úgymond leszerelni: hogy aztán ezek a szélsőségek nulla perc alatt falják fel őket; és - némi tapintattal - elnézve azt, hogy épeszű ember képes a politikai centrum hiányának örülni, nézzünk egy hírt a hétvégi termésből.

Az a politikai stratégia, amely "jobbra nyit", a szélsőjobb szavazóit és bizonyos, a szalon- és tűrőképesség határain túl elhelyezkedő ideáit az "integrálás" módszerével óhajtja - akár jóhiszeműen is - semlegesíteni, rossz stratégia. A szellem, amit az államhatalom ily módon kiszabadít a palackból, elhagyja az obskúrus revolverújságok hasábjait, a gyéren látogatott naggyűlések pódiumat, és önálló életet kezd élni. A múlt hét végén például beköltözött az ország első templomába. Vérfagyasztóan hülyének kéne lennünk ahhoz, hogy a több százezer magyar polgár haláláért felelősséggel tartozó miniszterelnök lelki üdvéért a Bazilikában tartott szentmisében pusztán szakrális és lelki tartalmakat lássunk. Ez politikai demonstráció volt. Hős kell? Nesztek, itt van egy.

És majdnem mindegy, hogy mindez a kormányzat támogatásával, vagy akarata ellenére, vagy semleges kívülállása mellett történt. A szentmisét a magyar református egyház politikai exponense, a MIÉP mondatta egy katolikus templomban, katolikus egyházi méltóságok elnéző jóváhagyásával. Mind a református, mind a katolikus egyház kitünetetett helyet foglal el a kormányzat kedvezményezettjeinek és szövetségeseinek körében. Elvégre ők az egyik "osztat" a kettőből. És a kormányzat, vagy a Fidesz már nincs abban a helyzetben, hogy válogasson a hőseik vagy az elveik között, ez jöhet, ez nem kell. Hisz ő maga semmisíti meg azt a teret, ahová visszavonulhatna előlük.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.