Szűkület

  • 2000. január 20.

Publicisztika

Bence György filozófiaprofesszor, a Fidesz-vezetők egykori valóságos és titkos tanácsosa a Népszabadság hétvégi mellékletében Hatalmas Történelmi Tettnek nevezi, hogy Orbán Viktor a háromosztatú politikai mező helyett létrehozta a kétosztatút. Aminek persze, ismeri be Bence, ára volt, az tudniillik, hogy a Fidesznek nyitnia kellett jobbra, olyan távolságokig egyébiránt, ami már a filozófiaprofesszor magángyomrát is kissé megfekszi - de a higgadt elemzőét már nem, neki vasból van az emésztőrendszere. Két osztat frankóbb, mint három! Négy láb jó, kettő rossz!

Bence György filozófiaprofesszor, a Fidesz-vezetők egykori valóságos és titkos tanácsosa a Népszabadság hétvégi mellékletében Hatalmas Történelmi Tettnek nevezi, hogy Orbán Viktor a háromosztatú politikai mező helyett létrehozta a kétosztatút. Aminek persze, ismeri be Bence, ára volt, az tudniillik, hogy a Fidesznek nyitnia kellett jobbra, olyan távolságokig egyébiránt, ami már a filozófiaprofesszor magángyomrát is kissé megfekszi - de a higgadt elemzőét már nem, neki vasból van az emésztőrendszere. Két osztat frankóbb, mint három! Négy láb jó, kettő rossz!

De miért, az isten szerelmére?

Ahelyett, hogy tüzetesebb vizsgálat alá vetnénk e tézis meritumát, és megfontolnánk azt, hogy mi jót hozott például a két háború közötti, független, tehát mégiscsak önmaga demokratikus potenciáljából merítő, belső életét a demokráciára való saját képességei szerint berendező Magyarországon a kétosztatú politikai rendszer (amit egyébként végtelenül egyszerű módon lehet és kell érteni: azt jelenti, hogy vannak a vörösök, meg a feketék); valamint anélkül, hogy végiggondolnánk, hány alkalommal fordult elő a történelemben az, hogy az akár vörös, akár fekete vagy barna szélsőségektől kissé beljebb álló politikai csoportosulások e szélsőségek integrálásával, a kormányzásba való beemelésével akarták őket úgymond leszerelni: hogy aztán ezek a szélsőségek nulla perc alatt falják fel őket; és - némi tapintattal - elnézve azt, hogy épeszű ember képes a politikai centrum hiányának örülni, nézzünk egy hírt a hétvégi termésből.

Az a politikai stratégia, amely "jobbra nyit", a szélsőjobb szavazóit és bizonyos, a szalon- és tűrőképesség határain túl elhelyezkedő ideáit az "integrálás" módszerével óhajtja - akár jóhiszeműen is - semlegesíteni, rossz stratégia. A szellem, amit az államhatalom ily módon kiszabadít a palackból, elhagyja az obskúrus revolverújságok hasábjait, a gyéren látogatott naggyűlések pódiumat, és önálló életet kezd élni. A múlt hét végén például beköltözött az ország első templomába. Vérfagyasztóan hülyének kéne lennünk ahhoz, hogy a több százezer magyar polgár haláláért felelősséggel tartozó miniszterelnök lelki üdvéért a Bazilikában tartott szentmisében pusztán szakrális és lelki tartalmakat lássunk. Ez politikai demonstráció volt. Hős kell? Nesztek, itt van egy.

És majdnem mindegy, hogy mindez a kormányzat támogatásával, vagy akarata ellenére, vagy semleges kívülállása mellett történt. A szentmisét a magyar református egyház politikai exponense, a MIÉP mondatta egy katolikus templomban, katolikus egyházi méltóságok elnéző jóváhagyásával. Mind a református, mind a katolikus egyház kitünetetett helyet foglal el a kormányzat kedvezményezettjeinek és szövetségeseinek körében. Elvégre ők az egyik "osztat" a kettőből. És a kormányzat, vagy a Fidesz már nincs abban a helyzetben, hogy válogasson a hőseik vagy az elveik között, ez jöhet, ez nem kell. Hisz ő maga semmisíti meg azt a teret, ahová visszavonulhatna előlük.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.