Tollba és szurokba

  • 2002. január 24.

Publicisztika

"Máma tollbamondást írtunk az iskolában. Klárika néni olvasta fel a szöveget és pontozták a hejjesírást. A enyém azt hiszem jól sikerült, volt egy hibátlanul leírt mondatom, amire nagyon büszke vagyok: Kádár János elvtárs vezetésével a magyar nép ledobta magáról az 1956-os ellenforradalom szörnyű terhét és visszatért a békés építő munkához. Pedig ez egy nagyon nehéz mondat, bár nincsen benne elipszilon betű."

n "Máma tollbamondást írtunk az iskolában. Klárika néni olvasta fel a szöveget és pontozták a hejjesírást. A enyém azt hiszem jól sikerült, volt egy hibátlanul leírt mondatom, amire nagyon büszke vagyok: Kádár János elvtárs vezetésével a magyar nép ledobta magáról az 1956-os ellenforradalom szörnyű terhét és visszatért a békés építő munkához. Pedig ez egy nagyon nehéz mondat, bár nincsen benne elipszilon betű."

Magyar nyelvemlék a múlt század második feléből.

Magyarország napjainkban: Az Implom József középiskolai helyesírási versenyen a tollbamondási fordulóban volt egy nagyon nehéz mondat: "Ezért fogadta olyan lelkesedés a borostás arcú fiatalembert, Orbán Viktort 1989-ben, amikor Nagy Imrének és társainak újratemetésén felhívta a figyelmet a szovjet csapatok kivonásának időszerűségére."

Mi a különbség?

A második szövegben van elipszilon betű.

Persze el lehetne intézni ezt is egy kézlegyintéssel: magánszorgalmú kutyák. Semmibe sem fog kerülni nekik a jövő évben mondatba foglalni Medgyessy Péter és a Gresco hőstetteit. Az is biztos egy nagyon nehéz mondat lesz.

Ám ennél megint sokkal többről van szó. E magánszorgalom természetéről, kialakulásáról, nota bene: kialakításáról. Talán még emlékszünk arra az általános iskolásoknak kibocsátott daloskönyvre, aminek az elejére odaírták, hogy ezt a szép könyvet Orbán Viktor ajándékozta nektek, kedves gyerekek. Mellesleg az idevágó példáknak se szeri, se száma. Ilyetén módon nyilvánvalóan szó sincs itt magánszorgalomról, csupán a legfelsőbb szintről markánsan kinyilvánított hülyítési igény szolgai kielégítéséről.

Rémes is lehet egy csatakos hajnalon arra riadni föl, hogy tollbamondás még nem voltam, hívják azonnal Stumpfot! Orbán Viktor lassan negyvenéves lesz, itt az ideje összeállítani egy csinos verseskötetet. Addig érjük be annyival, hogy érdemes lenne a magyarországi olimpia versenynaptárába fölvenni a helyesírást.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.