Utánuk a vízözön

  • .
  • 2009. április 30.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2009. március 12. Olvasói levelek Magyar Narancs, 2009.
április 2.

Kismalac, kismalac, engedj be!

Aki járt már nagyobb városok forgalmasabb helyein, azzal bizonyára megesett, hogy megkérdezték tőle: szeret-e olvasni. Nos, a kérdező a legritkább esetben szociológus. Leginkább jehovista vagy krisnás hittérítő, aki szakácskönyvnek vagy bölcsességek gyűjteménynek álcázott vallási propagandát próbál terjeszteni. Nem divat a nyílt térítés.

Hát ez jutott eszembe Tasi István levele kapcsán. A szerző bőszen tagadja, hogy neki a kreacionizmushoz bármi köze volna. Nem, ő alternatív tudományt képvisel. Igényt is tart a tudomány tekintélyére. De vajon van-e alternatívája a tudománynak?

A tudomány a világ megismerésének egyik módszere. Kísérleteken, megfigyeléseken, illetve logikai bizonyításokon alapul, és az így szerzett ismerethalmazt koherens logikai rendszerbe állítja. Mindenki számára hozzáférhető, műveléséhez, megértéséhez nem szükséges beavatás, vagy bárminémű fölhatalmazás. A világ megismerésének vannak persze egyéb módszerei is: a művészet, amely modellezi a világot, de nem törekszik logikai rendszer felépítésére, a filozófia, amely nem végez kísérleteket, ill. megfigyeléseket, csak a más úton megszerzett ismeretek általánosításával épít logikai rendszereket, a technika, amely nem törekszik koherens logikai rendszerek fölépítésére, hanem az ismereteket hasznosítja, és a vallás, amely a világ jelenségeit természetfölötti erőkre vezeti vissza, és műveléséhez beavatás szükséges. A vallás nem is törekszik a természetfölötti erők létének bizonyítására, azt tényként kezeli (elhiszi).

Könnyű belátnunk, hogy a megismerés más módszerei nem alternatívái a tudománynak (nem vezetnek más úton ugyanarra az eredményre). A világ teljes megértésére csak a vallás és a tudomány törekszik, de koherens, logikus rendbe szerkesztett, bizonyított ismeretrendszert csak a tudomány állít föl. Mindaz, ami magát tudománynak határozza meg, de állításait nem bizonyítja kísérletesen, ill. megfigyelésekkel, az áltudomány.

Tasi István szerint az intelligens tervezés azt állítja, hogy a tudományos megfigyelésekből levont racionális következtetéseik szerint az élő szervezetek komplexitásának jellege és a génekben kódolt információ létrejötte egy közreműködő intelligencia feltételezésével magyarázható a legésszerűbben. Az intelligens tervezés hívei a közreműködő intelligencia (természetfölötti erő) létét bizonyítás nélkül elhiszik. Ergo: ez vallás. De azért a hívei jogot szeretnének formálni rá, hogy állami pénzből táplálják a nebulók fejébe.

Mondom, hogy nem divat a nyílt hittérítés.

Pasinszki József

igazságügyi vegyész- és környezetvédelmi szakértő,

Szeged

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.