Eörsi Mátyás

Vétók és vétkek

Orbán botja és az EU küllői

  • Eörsi Mátyás
  • 2023. június 28.

Publicisztika

A magyar kormány hosszú évek óta, rendszeresen vétó emelésével fenyegeti meg az Európai Unió döntéshozatali folyamatait. Legutóbb például az Oroszország elleni 11. szankciós csomag támogatásának a feltételeként azt szabta meg, hogy az ukrán kormány vegye le az általa vezetett, a háború nemzetközi szponzorait tartalmazó listáról az OTP Bankot. Ám Magyarország végül megszavazta a 11. szankciós csomagot is, és az OTP maradt az ukrán kormány listáján.

Ebből is az tűnhet ki, hogy a kormány érdekérvényesítő képessége az Európai Unióban megszűnt, vagy legalábbis a korábbi töredékére csökkent. Túl a 11. szankciós csomaggal kapcsolatos fiaskón, az EU motorjainak számító országok vezetőinek elegük lett a magyar kormány állandó fenyegetőzéseiből, ezért keresik, és majd meg is fogják találni annak a módját, hogy kihúzzák a csupán rövid távú, kizárólag a saját érdekeket szem előtt tartó, a más – benne a közösségi – érdekekre fittyet hányó magyar magatartás méregfogát.

Vajon a magyar kormány eme magatartása mennyiben felel meg Magyarország akár rövid, akár hosszú távú érdekeinek?

Orbánék a sorozatos vétófenyegetésekkel mind jobban magukra haragítják korábbi szövetségeseiket, s egyre nő az egység ama gondolat mögött, hogy az egyhangúság követelményét bizonyos, az EU külpolitikájára vonatkozó döntések esetén meg kell szüntetni, vagy legalábbis minimálisra kell csökkenteni. Immár Lengyelország is csatlakozni kíván a magyarok semlegesítését célzó koalícióhoz, holott korábban – szintén sajátságos nemzeti érdekeiből kiindulva – Magyarország partnere volt. Mára egyetlen szövetségese sem maradt Magyarországnak az EU-ban. Magyarország számára a vétó lehetősége megszűnik még olyan esetekre is, amikor az indokolt és méltányos volna. Ezt a fejleményt aligha lehet a magyar nemzet érdekében állónak tekinteni.

Kérdés, hogy van-e olyan területe a külpolitikánknak, ahol ez a kudarc hasznot hoz, s még az Európai Unión belüli károk mellett is végül pozitív mérleget eredményez?

Az első gondolatunk az lehet, hogy a kiváló magyar–orosz kapcsolatok miatt vállalható ez a kár­okozás. Ám Magyarországot végül rászorították a 11. csomag megszavazására, így Putyin számára a magyarok fenyegetőzése a vétóval csupán érdektelen játék volt a szavakkal. Oroszország szempontjából maga a döntés volt a lényeg, nem pedig a hepciáskodás előtte – így Magyarország is ellenséges országnak minősül Oroszország számára. Putyin a szíve szerint talán le is kapcsolná Magyarországot az orosz gázról, ha nem lenne égető szüksége minden egyes gázexportból származó rubelre. Így eladja a gázt Magyarországnak, viszont a piaci ár többszöröséért. Magyarország, amely kitartott Oroszország mellett, ma sokkal drágábban vásárolja a gázt, mint bárki más Európában. Sehogyan sem látni ebben a magyar érdekek érvényesítését, sem nyugaton, sem keleten.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.