A plakátrongáláson túl: másképp a bevándorlásról

  • Tóth Csaba
  • 2015. június 18.

Liberális szemmel – Republikon

„Jó-jó, de mit gondol a baloldal – a liberálisok – a menekültkérdésről?” – olvasható egyre gyakrabban a mérsékelt jobboldali sajtóban. A kérdés jogos – még akkor is, ha sokaknak csak jó ürügy arra, hogy úgy lehessen kritizálni a baloldalt, hogy közben ne kelljen azonosulni a kormány kampányával.

Ha a magyar ellenzék napról napra egyre fontosabb, a választók mindennapi életét befolyásoló témákkal állna elő, talán megtehetné, hogy figyelmen kívül hagyja, amiről a kormány beszél. Ettől azonban távol vagyunk. Ha a baloldal releváns akar maradni, beszélnie kell a napirenden lévő ügyekről.

Íme öt állítás, ami megfogalmazható a bevándorlás és a menekültek kapcsán.

false

1. Magyarországon nincs bevándorlási krízis. Bármilyen kommunikációs kampány csak akkor tud sikeres lenni, ha alapjai találkoznak az emberek mindennapi élményeivel. A rezsicsökkentés azért tudott sikeres lenni, mert az emberek többségének tényleg magasak a megélhetési költségei, és a kormány tényleg csökkentette a rezsit. A Jobbik annak idején azért profitált a „cigánybűnözés” tematizálásából, mert a magyarok és a romák között valóban sokan éreztek – éreznek – ellentétet. Ehhez képest ember legyen a talpán, aki a kormány kommunikációs offenzívája előtt azt mondta volna, hogy a bevándorlás a magyar választók többsége számára komoly probléma. A kivándorlás – talán. Ám a választók többsége ritkán találkozhat bevándorlókkal – még ritkábban menekültekkel –, és bár sokan aggódhatnak állásaik elvesztése miatt, kevesen gondolják, hogy a menekülttáborok lakói látják majd el a munkájukat. Magyarország etnikailag és nyelvileg az egyik leghomogénebb ország Európában. Kommunikációs eszközökkel problémát generálni csak korlátozottan lehet – főleg, ha a másik oldal nem fél rámutatni a felvetések álságos jellegére.

2. A bevándorló és a menekült nem ugyanaz. A kormánykommunikáció előszeretettel keveri össze ezt a két fogalmat: hol „megélhetési bevándorlókról” beszél, hol az EU menekültkvótáit említi. Hol a francia arab lakosság az elrettentő példa – akik bevándorlók –, hol a líbiai menekültek. A magyar problémák azonban egészen mások. A magyar városok körül nincsenek bevándorlók által lakott települések, és a közel-keletről sem lehet közvetlenül a magyar határra jutni. A magyar kormány valódi növekedésről csak a menekültkérelmek kapcsán tud beszámolni; éppen ezért minél inkább szól a bevándorlásról a vita, annál üresebbek a kormány érvei.

3. Büntetés helyett támogatás az európai vitákban. A jobboldal visszatérő – és nem is teljesen alaptalan vádja – a hazai baloldallal szemben, hogy a neki nem tetsző kormányzati lépésekre azonnal brüsszeli szankciókban látja a megoldást. Brüsszel azonban nem csak szankcionálni tud – és szokott –, hanem komoly erőforrásokkal is rendelkezik. Az európai liberálisok egyik javaslata a menekültkérdéssel érintett államok anyagi támogatása. Az európai menekültpolitika nem csak arról szól, hogy kvóták szerint helyezzék el a menekülteket: szólhat arról is, hogy közösségi forrásokból gondoskodjanak a menekültekről: hogy ne a tagállamokat terheljék a menekültek elhelyezésének költségei. Ha a hazai baloldal felvállalná ezt a kezdeményezést, azzal szemben a kormány nehezen érvelhetne.

false

4. A bevándorlás hosszú távon hasznos – és Magyarországon szükséges is. A baloldal mindig félt a demográfiai kérdések felvetésétől, mert azt a jobboldal terrénumának tartotta. Öregedő társadalmunkban azonban, amit még a kivándorlás is sújt, nem megkerülhető kérdés. Magyarországról nem csak az értelmiségiek és középosztálybeliek mennek el: a kivándorlás a társadalom „tetejét” és „alját” érinti leginkább. Ráadásul nincs ok azt feltételezni, hogy a probléma enyhülne: nem csak az orvosoknak és ápolóknak, de a szakképzett kékgallérosoknak is könnyebb külföldön boldogulni. Bizonyos területeken – felsőfokú vagy középfokú szakképzést igénylő munkahelyeken – Magyarországon már ma munkaerőhiány lép fel, amit hosszú távon – radikális béremelés nélkül – csak a bevándorlás orvosolhat. Hosszú távon így nem a bevándorlás elkerülése, hanem a bevándorlók integrációja lesz a fő kihívás.

5. A bezárkózás gazdaságilag nem kifizetődő. Nagyon nehéz direkt összefüggést találni a kormány belföldre szánt kommunikációs kampánya és a gazdasági helyzet között. Egy kicsi, nyitott, a külpiacoktól függő országban – bármennyire implicit módon – a külföldiek ellen indulatokat felkelteni nem tűnik gazdaságilag bölcs gondolatnak. Európa legdinamikusabban fejlődő térségei – Svájc, Hollandia vagy Anglia – azok, ahol egyre több bevándorló él, annak minden politikai problémájával együtt. És ugyan világos, hogy a kormány nem a főként Budapesten egyre fontosabb turistákat akarja távol tartani kampányával, a bevándorlásellenességet és a „külföldiellenességet” csak egy hajszál választja el egymástól. A jobboldal kevésbé józan részében talán már annyi sem.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.