Brüsszel és a Sziriza – Süketek párbeszéde

  • Tóth Csaba
  • 2015. június 30.

Liberális szemmel – Republikon

Az utóbbi években egyre világosabbá vált: Európa nem képes kezelni, ha az integrációval kapcsolatban kialakult elitkonszenzust nem marginális szereplők, hanem az unió kormányfői támadják – hívják őket Orbánnak vagy Tsiprasznak. A görög válságot Európa túlélheti – de csak akkor, ha képes lesz politikailag értelmezhető érveket megfogalmazni a populista kihívásokkal szemben.

A görög válság okaival kapcsolatban jellemzően két értelmezéssel lehet találkozni – attól függően, hogy ki kit szeretne felelőssé tenni a válságért. Az egyik szerint a lusta görögök évekig hazudtak Európának; évek óta csak a német adófizetők euróiból élnek; válságukat megérdemlik, Európa erősebb lenne nélkülük. A másik: Európa értelmetlenül kényszerítette bele Görögországot egy olyan válságkezelésbe, ami csak az európai eliteknek – bankároknak, eurokratáknak stb. – volt jó; most, hogy a görögök végre találnának egy alternatívát a globális neoliberalizmussal szemben, Európa kormányuk megdöntésére készül. Mindehhez pedig társul egy jó adag kulturális sztereotipizálás: a lusta görögökről és a szívtelen németekről.

Mindkét értelmezés alighanem több tudatosságot és gonoszabb szándékot tulajdonít a feleknek, mint amivel azok rendelkeznek. A kölcsönös meg nem értés, az eltérő logika, az európai elitek érzéketlensége a gazdaságilag nehezen értelmezhető belpolitikai logikára sokkal inkább felelős a mostani helyzetért. Az utóbbi napok egyik tanulsága, hogy Brüsszel nincs felkészülve az európai integráció jelenlegi formájával szembeni populista kihívásokra.

false

Mindez nem kellett volna meglepetésként érje az európai vezetőket: ha más nem, Orbán Viktor megtaníthatta volna őket erre. Bár a Sziriza hazai támogatói nem szeretik elismerni, Tsiprasz és Orbán EU-politikája között sok a hasonlóság. Mindketten az EU „diktátumairól” beszélnek, és a nemzeti szuverenitás visszaállítását követelik. Mindketten „unortodoxok” abban az értelemben, hogy elutasítják az általuk megszorítónak nevezett politikán alapuló – egyébként is egyre több helyről támadott – európai gazdaságpolitikai konszenzust. És mindketten mindent felülíró szempontnak tekintik a belpolitikai hatalom megtartását.

Az európai országok vezetői évtizedek alatt hozzászoktak ahhoz, hogy az Európai Uniót voltaképpen egy elitkonszenzus tartja fenn: a legfontosabb döntéseket hozók közös meggyőződése arról, hogy az európai integráció a kontinens egésze számára előnyös. Sok politikus kampányolt az unió ellen – ám amikor hatalomra kerültek, retorikájukat többnyire mérsékelték, és igyekeztek fenntartani, sőt gyakran mélyíteni az integrációt. Mivel azonban az európai integráció komplex, nehezen elmagyarázható és gyakran absztrakt előnyöket hozó folyamat, egyre inkább lemondtak arról, hogy az integráció melletti érvek számára többséget szerezzenek. Elfogadottá vált a gyakorlat, hogy az európai vezetők a tárgyalóasztal mellett kompromisszumokba mennek bele, amit saját fővárosaikban ők maguk támadnak. Az integráció melletti érveket felváltották az integráció elkerülhetetlensége melletti érvek.

Orbán Viktor politikájával éppen azért nem tudtak mit kezdene az európai vezetők, mert látványosan felrúgta ezt az elitkonszenzust: nemcsak Budapesten, hanem az Európai Parlamentben is úgy beszélt, ahogyan korábban csak a marginálisnak tekintett euroszkeptikusok szoktak. Ugyanakkor utólag éppen a görög válság mutatja meg, mennyire csak a retorikáról szóltak a magyar kormányfő euroszkeptikus megnyilatkozásai. Az európai vezetők, Tsiprasz tárgyalópartnerei még mindig nem dolgozták fel, hogy egy politikus nem csak szavakban, de tettekben is kész veszélybe sodorni az európai integráció évtizedes eredményeit a belpolitikai túlélés érdekében. Jean-Claude Juncker hétfői sajtótájékoztatóján a brüsszeli establishment döbbenete kézzelfogható volt: Juncker árulással vádolta a görögöket, és igyekezett közvetlenül a görög választókhoz fordulni. A jelek szerint Juncker komolyan elhiszi, hogy egy franciául beszélő luxemburgi bürokrata, akit még támogatói is gyakran kritikával illetnek, hitelesebb lesz a görög választók felé, mint saját kormányuk, amit nemrég választottak meg hatalmas többséggel.

false

Miközben az európai integráció kritikusai a brüsszeli döntéshozókat rendre úgy állítják be, mint akik szándékosan és tervszerűen akarják megfosztani az európai országokat nemzeti szuverenitásuktól, és rájuk erőltetni a – jobb híján – neoliberálisnak tekintett gazdaságpolitikát, valójában inkább a hosszú tervek hiánya, a rögtönzések és a politikai naivitás jellemzi őket. A Görögországgal folytatott tárgyalások során végig azt gondolták: végeredményben az integráció fenntartása, a görög csőd elkerülése és Európa egysége fontosabb lesz a Szirizának, mint kampányígéreteinek betartása és a belpolitikai sikerek; hogy majd „idomul” az európai konszenzushoz. A most kialakult helyzet elképzelhetetlennek tűnt, hiszen – bármilyen megoldás mellett – biztosan rossz lesz mind Görögországnak, mind Európa egészének. A jelek szerint Brüsszel annyira elhitte saját retorikáját az integráció szükségszerűségéről, hogy nem vette észre: kritikusai nem csak a választóknak szánt „gumicsontként” rúgnak bele az unióba – kritikájukat komolyan gondolják.

Ahogy az EU brit, szabadpiaci kritikusainak nincs igazuk abban, hogy Brüsszel nélkül szabadabb, liberálisabb Európa alakulna ki, úgy a Sziriza baloldali támogatói is tévednek: az EU nélkül nem valamilyen egalitárius szocialista utópiában élnénk; a nemzetek közötti nacionalizmus feléledése, a baloldali és jobboldali populizmus előretörése sokkal valószínűbb lenne. Ez azonban nem menti fel Európa támogatóit azon feladat alól, hogy az integráció melletti érveket újra kell fogalmazni – nem csak gazdaságilag, hanem politikailag is értelmezhető módon. A grexitet (a görögök kiválását az eurózónából) Európa, ha nehezen is, de fel tudná dolgozni – ám ha az EU egyik vezető országában is az uniós konszenzust elutasító politikus kerülne hatalomra, azt aligha. Minden válság lehetőség: az unió támogatóinak a görög válság lehetőség arra, hogy felébredjenek – és Brüsszelen kívül is elkezdjenek érdemben érvelni az unió előnyei mellett.

Figyelmébe ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.